Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Mali muzycy ze Zduńskiej Woli czerpią wiarę w dobre granie od mistrza!

Mali muzycy ze Zduńskiej Woli czerpią wiarę w dobre granie od mistrza!

suzukiJuż w sobotę miłośmicy muzyki będą mogli wysłuchać w Zduńskiej Woli nie lada koncertu. O godz. 15 w Ośrodku Pamięci św. Maksymiliana Marii Kolbe przy ul. Kościelnej. Jak zapowiada Jan Bizoń, dyrektor szkoły muzycznej w Zduńskiej Woli, melomani mogą spodziewać się miłej nieszpodzianki w wykonaniu małych uczniów "muzycznej".  
- To jeden z programów, który prowadzimy. Efekt końcówy często przerasta nawet nauczycieli. Ale to chyba dobrze. Napraswdę zachęcam. Tego jeszcze w regionie nie było - dodaje dyrektor Bizoń. 
Dla tych, co nie mają pojęcia, cóż to takiego metoda "suzuki", parę podpowiedzi poniżej.

Shinichi Suzuki urodził się w Nagoji. Jego ojciec był właścicielem największej w Japonii fabryki skrzypiec. Od najmłodszych lat Suzuki obserwował ich produkcję, ale nigdy nie słyszał ich brzmienia. Aż do czasu, gdy w wieku 17 lat usłyszał nagranie Ave Maria Schuberta, w wykonaniu sławnego skrzypka - Miszy Elmana. Po tym zdarzeniu piękne dźwięki skrzypiec zafascynowały młodego Shinichi do tego stopnia, że sam postanowił nauczyć się na nich grać. Wiele słuchał nagrań a następnie starał się odtworzyć to, co usłyszał. Kilka lat później pobierał nauki gry na skrzypcach w Tokio, a w wieku 22 lat wyjechał na studia do Niemiec gdzie został w Berlinie uczniem Karla Klingera. Po powrocie do Japonii sam zaczął uczyć a także grał wraz ze swoimi braćmi w kwartecie smyczkowym.
W tym czasie dokonał odkrycia, które go poruszyło. Przecież dzieci mogłyby uczyć się grać w podobny sposób, w jaki uczą się one swojego języka ojczystego!! Czyli od najmłodszych lat (praktyczne od urodzenia) poprzez słuchanie naśladowanie, powtarzanie i doskonalenie. Wtedy muzyka, która je stale otacza, staje się (podobnie jak język ojczysty) częścią ich samych. Wierzył, że wszystkie dzieci mają ogromne potencjalne zdolności, które można rozwinąć tylko dzięki cierpliwemu zachęcaniu do prawidłowego powtarzania i doskonalenia w ten sposób nowo poznanych umiejętności..

Metoda Shinichi Suzuki była dość niezwykła jak na owe czasy, bowiem większość ludzi była zdania, że talent jest rzeczą, którą są obdarzeni tylko nieliczni. Początkowo więc, gdy na koncertach wszystkie "dzieci Suzuki" grały doskonale pod względem technicznym i przy tym z wielkim wyczuciem stylu - po prostu pięknie, słuchacze byli przekonani, że słyszą młodych geniuszy. Trzeba czasu aby zrozumieć przesłanie doktora Suzuki, że wszystkiego można się nauczyć, jeśli tylko będzie się uczonym w odpowiedni sposób.
Przez wiele lat Shinichi Suzuki kontynuował pracę nad swoją metodą nauczania, wybierał muzykę, która miała pomóc jego małym studentom nauczyć się grać. Sam nawet napisał kilka utworów, m.in.: Twinkle Variations, Allegro, Etude. Poprzez swoją naukę Dr. Suzuki chciał przekazać, iż dzięki słuchaniu oraz graniu muzyki, dzieci mogą stać się nie tylko dobrymi muzykami, ale przede wszystkim dobrymi ludźmi o czystych sercach. Shinichi Suzuki ufał, że te dzieci przyniosą pokój i zrozumienie świata.
Shinichi Suzuki, twórca metody Języka Ojczystego, umarł 26 stycznia 1998 roku, w wieku 99 lat. Mimo swego wieku zawsze był pełen energii, radości oraz miłości do świata i ludzi.


Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspomnienie starego hipisa...

Siedząc do późna w pracy Janek zaczął wspominać stare hipisowskie czasy, kiedy to niemal codziennie były nowe panienki, narkotyki... Po dwudziestu latach nie palenia marihuany postanowił więc zapalić, przypomnieć sobie dobre czasy. Odwiedził dzielnicę, na której mieszkał za młodu, i sprawdził czy diler Heniek jeszcze żyje i sprzedaje. Okazało się, że Heniek nadal prosperuje.
- Witaj Heniu, nic się nie zmieniłeś...
- Janek, kopę lat...
- Potrzebuję jakieś fajne jointy, bo ze dwadzieścia lat nie paliłem, a chciałbym przypomnieć sobie jak to było...
- Słuchaj Jasiu, sprzedam Ci, ale pod jednym warunkiem. Musisz ten towar palić samemu i najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu.
- Dobra stary, niech tak będzie - odparł Stefan i pożegnawszy się pomknął do domu.
Wpada do chałupy, cisza jak makiem zasiał, żona chrapie jak niedźwiedź, dzieciaki tak samo, więc postanowił zamknąć się w łazience. Usiadł na sedesie wypakował towar, nabił lufkę, zaciąga się... Otwiera oczy, patrzy ciemno. Wypuszcza dym - jasno.
- Kurde, ale sprzęcicho się pozmieniało... - pomyślał zdumiony.
I pociągnął drugiego macha. Otwiera oczy, ciemno..., wypuszcza - jasno....
Zdrowo podjarany myśli sobie, że jeszcze raz nic nie zaszkodzi. Zaciąga się - ciemno, wypuszcza dym - jasno.
W tym momencie słyszy walenie do drzwi łazienki....
- Janek. co ty tam robisz? - krzyczy żona.
Janek wszystko wrzucił do sedesu, spuścił wodę i poddenerwowany odpowiada:
- Golę się kochanie!
- Janek, trzy dni...?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u