Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Nerki większości mieszkańców Sieradza są w dobrym stanie

Nerki większości mieszkańców Sieradza są w dobrym stanie

nefrotestZnamy już wyniki badań mieszkańców w ramach kampanii NEFROTEST. Jak nas poinformowała Marzena Fink-Stelmasiak z Perpetum Media, większość z 576 przebadanych niedawno osób jest zdrowa. A nefrolodzy szacują, że obecnie około 10 proc. społeczeństwa polskiego może cierpieć na przewlekłą chorobę nerek (PChN). W sieradzkim NEFROTEŚCIE wyniki 20 proc. przebadanych (125 osób) odbiegały od normy. To powyżej statystycznych wyliczeń.

 

Niestety, choroby nerek dotyczą coraz większej liczby osób, zarówno w Polsce jak i na świecie - chorujących na nerki jest obecnie więcej niż na cukrzycę. Ponad półtora miliona ludzi na świecie żyje dzięki dializie albo transplantacji nerek. Liczba ta podwoi się prawdopodobnie w następnej dekadzie. „Warto pamiętać, że schorzenia nerek często nie dają żadnych widocznych objawów, a choroby z nimi związane wciąż wykrywa się za późno. Pacjenci trafiają do nas w ostatnich stadiach choroby, kiedy to jedynym ratunkiem jest już tylko dializa albo przeszczep. A tego można w łatwy sposób uniknąć. Wystarczy odpowiednia profilaktyka i proste badania krwi, które m.in. przeprowadzane są podczas kampanii NEFROTEST. Niestety nasz NEFROTEST potwierdził tendencję, którą obserwujemy w stacji dializ czy poradni nefrologicznej – nadal zbyt często wykrywamy chorobę w jej ostatnich stadiach, kiedy nerki już praktycznie nie działają” – mówi dr Krzysztof Kalita, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Sieradzu. Dzięki badaniom 26 października, u 3 osób zdiagnozowano IV stadium przewlekłej choroby nerek (PChN), u 105 osób - stadium III a, stadium III b PChN stwierdzono u 17 osób. Łącznie na III stadium PChN mogą chorować 122 osoby. Wszyscy zagrożeni pacjenci zostali skierowani na dalszą konsultację.

Dr Krzysztof Kalita przypomina jednak, że można i warto zmniejszać ryzyko zachorowania na PChN: należy kontrolować ciśnienie krwi, przestrzegać zaleceń dietetycznych (głównie chodzi o ograniczenie stosowania soli), regularnie ćwiczyć czy zmniejszyć spożycie alkoholu oraz często, najlepiej raz w roku, przeprowadzać badania krwi i moczu (badanie poziomu kreatyniny w osoczu, obliczenie wskaźnika filtracji kłębuszkowej eGFR i poziomu albumin w moczu). Takie działania pomogą zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium, co pozwoli uniknąć uszkodzeń nerek czy innych komplikacji zdrowotnych. Jest wtedy duża szansa na wyleczenie lub zahamowanie rozwoju schorzenia.

Badania krwi mieszkańców powiatów sieradzkiego, zduńskowolskiego, poddębickiego i łaskiego są elementem ogólnopolskiej akcji NEFROTEST, której celem jest podniesienie świadomości polskiego społeczeństwa na temat tego, jak ważne dla funkcjonowania całego organizmu są nerki. To także zachęta do systematycznej kontroli i przeprowadzania badań. Tym bardziej, że badania te są tanie – zazwyczaj jest to koszt poniżej 10 zł.

Na terenie całego kraju akcję wspiera Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP oraz prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Na szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli: Wojewoda Łódzki – Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień, Starosta Sieradzki – Dariusz Olejnik, Starosta Łaski – Cezary Gabryjączyk, Wicestarosta Poddębicki – Piotr Binder, Prezydent Miasta Sieradz – Jacek Walczak, Dyrektor Szpitala w Sieradzu – Dariusz Kałdoński oraz prof. dr hab. Michał Nowicki - Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

(opr. ES)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u