Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńskowolski "Mechanik" szykuje się do jubileuszu 70-lecia powstania szkoły! Zjazd absolwentów 26 września

Zduńskowolski "Mechanik" szykuje się do jubileuszu 70-lecia powstania szkoły! Zjazd absolwentów 26 września

portalW Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Zduńskiej Woli ruszyły pełną parą przygotowania do jubileuszu placówki. Szkoła obchodzi w tym roku 70. rocznicę powstania. Z tej okazji 26 września odbędzie się Zjazd Absolwentów.

 

Dyrekcja szkoły zaprasza już do udziału w obchodach rocznicowych wszystkich absolwentów: mechaników, ekonomistów, handlowców, technologów odzieży, absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Na stronie szkoły, nazywanej wciąż w mieście "mechanikiem", czytamy: Serdecznie prosimy absolwentów wszystkich typów szkół, wchodzących w skład obecnego Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, o udostępnienie wszelkich pamiątek związanych ze szkołą. Mogą to być zdjęcia klasowe, np. ze studniówek, wycieczek bądź indywidualne. Mogą być także fotografie pamiątek typu tarcze, czapki itp. Zdjęcia należy przesłać pocztą elektroniczną: CLOAKING z dołączoną informacją bliżej je określającą (rok, klasa, wychowawca, z czyjego archiwum pochodzi zdjęcie, kto się na nim znajduje). Zdjęcia w formie tradycyjnej, lub inne pamiątki, można też przynieść do biblioteki szkolnej. Sfotografujemy je bądź zeskanujemy i oddamy. Pamiątki, o które prosimy, posłużą do nagrania płyty o szkole. Z okazji 70–lecia Technikum Mechanicznego w dniu 26.09.2015 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Zduńskiej Woli odbędzie się zjazd absolwentów Technikum Mechanicznego, jak również absolwentów wszystkich typów szkół, które wchodziły w skład ZSZ nr 1. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich absolwentów do wzięcia udziału w uroczystościach jubileuszowych na terenie szkoły oraz w imprezie plenerowej w Gajewnikach. Chętnych prosimy o zgłaszanie uczestnictwa oraz dokonanie wpłat na rzecz organizacji jubileuszu do 29 maja.

Cena uczestnictwa:
30 zł – wpisowe (udział w uroczystościach na terenie szkoły)
70 zł – koszty bankietu w Gajewnikach
Wpłaty prosimy dokonywać na konto: 12 9279 0007 0000 3418 2000 0010 z dopiskiem 70-lecie szkoły oraz podanie imienia i nazwiska (w przypadku kobiet – nazwisko, na jakie ukończono szkołę), typu i rok ukończenia szkoły.
Szczegółowe informacje o jubileuszu 70–lecia Technikum Mechanicznego i zjazdu absolwentów ZSZ nr 1 w Zduńskiej Woli znajdą państwo na stronie szkoły: www.zsznr1.pl

Przypomnijmy pierwsze lata działalności szkoły:

1945-46
Wznowienie nauki w Publicznej Szkole Dokształcającej Zawodowej. Inauguracja działalności Państwowej Szkoły Techniczno-Przemysłowej, która realizuje program przedwojennych gimnazjów. Funkcję dyrektora sprawuje Władysław Rakowski. Szkoła mieści się w budynkach przy ul. Zielonej 5. Nauka odbywa się nieregularnie.

1946-47
Na stanowisku dyrektora zasiada Stanisław Górnikiewicz. Na potrzeby warsztatów szkolnych adaptowany zostaje budynek po zakładach samochodowych "Automontaż" przy ul. Świerczewskiego. Z powodu ubogiego wyposażenia warsztatów i braku stanowisk pracy, część uczniów odbywa praktyczną naukę zawodu w Państwowej Fabryce Maszyn. Dyplomy czeladnicze otrzymują pierwsi absolwenci Gimnazjum Mechanicznego.

1947-48
Działalność rozpoczyna 3-letnie Liceum Mechaniczne. Przy ul. Łaskiej 12 powstaje internat szkolny. Jego kierownikiem zostaje Jan Kubiak - późniejszy długoletni wicedyrektor TM.

1948-49
Państwowa Szkoła Techniczno-Przemysłowa składa się z 5 szkół: 4-letniego Gimnazjum Mechanicznego, 3-letniego Gimnazjum Mechanicznego, Liceum Mechanicznego I stopnia, Liceum Mechanicznego dla uczniów z "małą maturą" i Liceum Tkacko-Mechanicznego I stopnia. Kształci się w nich 293 uczniów.

1949-50
Dyrektorem mianowany zostaje Franciszek Gołąb. W szkole odbywa się pierwsza matura. Spośród 12 absolwentów 4 kontynuuje naukę w wyższych uczelniach technicznych, 8 zaś podejmuje pracę w przemyśle.

1950-51
Funkcję dyrektora przejmuje Bolesław Płodowski. W wyniku reorganizacji szkolnictwa zawodowego i zniesieniu dwu stopni nauczania na poziomie gimnazjalnym i licealnym, Państwowa Szkoła Techniczno-Przemysłowa przekształcona zostaje w Technikum Mechaniczne. Internat dostaje nowy lokal w barakach przy Placu Krakowskim 17a. W warsztatach uruchomiona zostaje praktyczna nauka w zawodach stolarz i tapicer.

1952-53
Dyrektorem Technikum Mechanicznego zostaje Jan Szurgot.

1953-54
Do Technikum Mechanicznego przyłączona zostaje Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Kształci ona uczniów w zawodach: tokarz, stolarz meblowy, tapicer i radiomonter. 516 uczniów kształci się w 11 klasach Technikum Mechanicznego i 6 klasach Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Nauka odbywa się na dwie zmiany. Więcej na: http://www.zsznr1.pl/rys_historyczny.htm

Opr. Mika S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u