Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Źródła geotermalne pod Sieradzem – będą odwierty?

Źródła geotermalne pod Sieradzem – będą odwierty?

cieploByć może za kilka lat mieszkania w Sieradzu ogrzewane będą dzięki znajdującym się pod miastem źródłom geotermalnym.Urząd Miasta złożył wniosek o dofinansowanie wykonania próbnego odwiertu oraz sporządzenie dokumentacji hydrogeologicznej źródła gorącej wody.

Poszukiwanie odnawialnych źródeł energii to w zasadzie konieczność z różnych względów. Powietrze w Polsce należy niestety do najbardziej zanieczyszczonych w Europie, co w dużej mierze związane jest z węglem kamiennym, jako podstawowym źródłem energetycznym. Aby było czyściej i zdrowiej niezbędne jest zatem ograniczanie roli tego surowca. Ale nie chodzi tu tylko o jakość powietrza w Sieradzu, problem węgla dotyczy przede wszystkim gospodarki krajowej. Węgiel kamienny jest podstawowym źródłem energii. W Polsce 93 procent energii elektrycznej nadal pochodzi ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Energetyka odnawialna to u nas ciągle bardzo mały procent wykorzystania w gospodarce cieplnej. Przypomnijmy, że poważny sukces w tej dziedzinie przypadł miastu Toruń za sprawą zakonu Redemptorystów, którzy w bieżącym roku ogłosili zakończenie prac nad odwiertami. Działania, które chce wprowadzić Miasto są więc mocno innowacyjne. Polska ma bardzo dobre warunki do korzystania ze źródeł geotermalnych (pewne 40 procent obszaru kraju). Założenia dotyczące ograniczenia roli węgla kamiennego ma również Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Sieradza na lata 2014-20. Podobne cele mają też założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na lata 2014-30.

To właśnie stąd pomysł na zbadanie wód geotermalnych znajdujących się pod Sieradzem. Władze miasta chcą, by odwiert powstał przy ul. Zachodniej, w sąsiedztwie ciepłowni Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Wraz z otworem badawczym ma zostać wykonana również dokumentacja hydrogeologiczna. Otwór badawczy Sieradz GT-1 planowo ma zostać wykonany do głębokości 1475 m a woda, która z niego popłynie może mieć temperaturę złożową około 62 stopni Celsjusza. - Spodziewana temperatura i wydajność ujęcia wody termalnej pozwalają na zastosowanie jej w ciepłownictwie. Jeżeli zatem próbny odwiert i badania hydrogeologiczne potwierdzą opłacalność inwestycji, to pozyskiwane ciepło geotermalne w całości będzie przekazywane do miejskiej sieci ciepłowniczej, co ograniczy konieczność spalania węgla kamiennego - wyjaśnia Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. Niewykluczone jest również, że znajdujące się pod Sieradzem wody geotermalne mają właściwości lecznicze.

Całkowite koszty wykonania przedsięwzięcia szacowane są na ponad 10,5 mln zł. Urząd Miasta w Sieradzu złożył już wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie inwestycji. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, to dotacja pokryje 100 proc. wydatków związanych z inwestycją. Prace przy odwiercie mają rozpocząć się już w przyszłym roku i zakończą się w czerwcu 2018 r.

(opr. MalG)

foto: UM Sieradz

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTrzeba ufać

Ostatnio żona mi zakomunikowała:
- Więcej to ty już z kumplami pić nie będziesz.
A ja patrzę na nią, uśmiecham się i myślę sobie:
- Tyle lat po ślubie a w niej wciąż tyle optymizmu

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u