Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Stracili dach na głową. Dom rozszarpał wybuch butli z gazem

Stracili dach na głową. Dom rozszarpał wybuch butli z gazem

policja1To wielka tragedia dla siedmioosobowej rodziny! Przed świętami stracili dach nad głową! W ich domu doszło do wybuchu butli z gazem. Przepełnienie butli gazem propan-butan mogło być przyczyną środowej katastrofy w jednym z domów w Chróścinie, w gminie Bolesławiec. Jak się okazuje, zbiornik nie powinien być użytkowany, bo nie posiadał na to stosownego zezwolenia.

Do eksplozji doszło 7 grudnia po godz. 14. W wyniku wybuchu dom uległ bardzo poważnym uszkodzeniom i nie będzie nadawał się do zamieszkania. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który w czwartek na miejscu dokonał oględzin, nie zezwolił na dalsze użytkowanie obiektu - podaje tugazeta.pl. W chwili eksplozji w domu znajdowały się dwie osoby, które szczęśliwie nie odniosły żadnych obrażeń ciała i opuściły budynek o własnych siłach. Jak postępować, by ustrzec się przed takimi zdarzeniami?

– Każdy powinien poznać właściwości tego gazu – nie ma wątpliwości mł. bryg. Dariusz Górecki z Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie. – Ten gaz jest cięższy od powietrza, dlatego nie wolno użytkować kuchenek zasilanych gazem, ani samych butli, poniżej terenu. Mowa o piwnicach czy innych zagłębieniach terenu, gdzie takie urządzenia nie powinny być instalowane. Propan-butan nie jest trujący, natomiast wypiera tlen z powietrza i w związku z tym mogą pojawić się duszności i nie jest wskazane, aby go wdychać. Generalnie to gaz bezwonny, ale specjalnie dodaje się do niego etanotiol, który jest specyficzny i wyczuwalny. Jeśli gaz się ulatnia, bardzo szybko to wyczuwalny. Butla, która w Chróścinie wyrządziła takie straty, zawierała około 5 kg gazu, a standardowe zbiorniki, najczęściej wykorzystywane w domach, mają 11 kg.

– Uczulam, by nie wymieniać butli czy napełniać ich w punktach niewiadomego pochodzenia – dodaje mł. bryg. Górecki. – Korzystajmy z pewnych, sprawdzonych rozlewni. Tylko takie butle należy stosować. Zawsze można sprawdzić czy butla ma aktualny przegląd, dozór techniczny. To obowiązek napełniającego butlę, ale każdy z nas może to na tabliczce znamionowej sprawdzić. My, jako użytkownicy, nie jesteśmy w stanie do końca upewnić się czy pojemnik jest przepełniony. W tym przypadku można przypuszczać, że butla była przepełniona i w momencie, gdy została przyniesiona do pomieszczenia, nastąpił gwałtowny wzrost ciśnienia, co było spowodowane różnicą temperatur. Do wybuchu mogło dojść po tym, gdy ulatniający się gaz miał kontakt z rozpalonym piecem. Dokładna przyczyna katastrofy jest badana przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Jak powinno wyglądać pomieszczenie, w którym instalujemy butle z gazem? – Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej wentylacji. To gaz cięższy od powietrza, dlatego stosowanie kratek w górnych częściach ściany może nam nic nie dać. Musi być odpowiedni nawiew oraz wywiew powietrza – zdradza rzecznik prasowy PSP z Wieruszowa. - Na rynku są dostępne czujniki gazu, które bardzo szybko wykrywają jakiekolwiek nieszczelności i pozwalają na szybką reakcję. W tym konkretnym przypadku, choć jest to oczywiście nasze przypuszczenie, było przepełnienie butli gazem.

Siedmioosobowa rodzina, która straciła dach nad głową, otrzymała niezbędną pomoc od wójta gminy Bolesławiec. Mieszkańcy Chróścina zamierzają zorganizować zbiórkę pieniędzy, by pomóc poszkodowanym w odbudowie domu.

Mika S

Fot. tugazeta.pl

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u