Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Kamienica rodziny Fercho pod nr 1 w Zduńskiej Woli odzyska przedwojenny blask!

Kamienica rodziny Fercho pod nr 1 w Zduńskiej Woli odzyska przedwojenny blask!

Renowacja elewacji od strony ulicy Łaskiej jak i Dąbrowskiego 1 oraz częściowa wymiana stolarki okiennej, to - jak podaje Urząd Miasta Zduńska Wola - pierwszy etap remontu najpiękniejszej zduńskowolskiej kamienicy. Dodajmy kamienicy, która przez lata popadła w ruinę i choć stoi w centrum miasta, na pewno na razie wizytówką miasta nie jest. Ale to ma się już wkrótce zmienić!

Spółka miejska Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Złotnicki", która zarządza kamienicą, rozstrzygnęła przetarg i wyłoniła wykonawcę robót. Kamienicę wyremontuje Zakład Remontowo-Budowlany Witold Dawid ze Zduńskiej Woli. Wartość tego pierwszego, dużego remontu kamienicy szacowana jest na prawie 250 tys. zł.

Zabytkowa posesja zostanie odnowiona zgodnie ze wskazówkami konserwatora zabytków. Każdy detal architektoniczny, w tym profilowane gzymsy i secesyjny szczyt u zbiegu Łaskiej i Dąbrowskiego, będzie wierny, co widać na wizualizacjach poniżej. TBS chce skorzystać także z dofinansowania zewnętrznego. Złożony został wniosek o środki z RPO Województwa Łódzkiego. Dofinansowanie tej inwestycji może wynieść nawet 74 procent kosztów kwalifikowanych zadania. Kamienica została wybudowana pod koniec XIX wieku. Należała do rodziny Fercho, stąd dzisiaj często nazywana jest przez zduńskowolan kamienicą Fercho. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście.

W kolejnych etapach zostanie docieplona od strony podwórza oraz wykonana zostanie tam instalacja centralnego ogrzewania. Nieruchomość przy ul.Dąbrowskiego 1 to wspólnota mieszkaniowa, gdzie 96,5 proc. stanowią udziały miasta, a 3,5 proc. to udziały jednego z prywatnych właścicieli. TBS jest jej zarządcą. Ustalenia przetargu musi jeszcze zatwierdzić zarząd wspólnoty.

ReKs

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyPrzygoda księdza z nastolatką

Przez miasto jedzie zatłoczony tramwaj.
Nagle motorniczy gwałtownie hamuje. Atrakcyjna nastolatka traci równowagę i z impetem wpada na księdza, który siedzi obok niej.
Tak niefortunnie, że siada mu na kolanach.
Po chwili zdumiona spogląda na kapłana i z podziwem i mówi:
- Ho, ho, ho, proszę księdza...!
- To nie jest żadne ho ho ho, tylko klucz od zakrystii..

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u