Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Tadeusz Zawadowski z honorami na sesji. Ma pomysł na ścianę upamiętniającą zmarłych artystów ze Zduńskiej Woli!

Tadeusz Zawadowski z honorami na sesji. Ma pomysł na ścianę upamiętniającą zmarłych artystów ze Zduńskiej Woli!

5928706- Dobrze żyć w mieście, w którym cenią artystów, czyli w Zduńskiej Woli!. Tak skomentował zaszczyty z piątkowej (26 maja br.) sesji Rady Miasta Zduńska Wola, miejscowy poeta Tadeusz Zawadowski. Właśnie przed rozpoczęciem gorących obrad dotyczących zmian w budżecie radni i prezydent Piotr Niedźwiecki uhonorowali literata, który w tym roku świętuje kilka jubileuszy.

 

40 lat temu zadebiutował. W tym roku przypada 30-lecie wydania jego pierwszej książki oraz istnienia Klubu Literackiego "Topola", którego był jednym z założycieli. Zawadowski obchodzi także 25-lecie członkostwa w Związku Literatów Polskich i 20-lecia otrzymania prestiżowej nagrody Polcul, przyznawanej przez Niezależną Fundację Popierania Kultury Polskiej. W tym roku mija także 15 lat jak razem z Romkiem Tomaszewskim założył Klub Pracy Twórczej Bez Aureoli.

Prezydent złożył jubilatowi życzenia. Podobnie przewodniczący Rady Miasta Zduńska Wola. Jubilat nie kryje, że nagroda z tego tytułu w wysokości 1.000 zł pozwoli mu na realizację kolejnych poetyckich przedsięwzięć. Dodaje, że obecność na sesji postanowił wykorzystać także na promocję swojego autorskiego pomysłu na zapamiętanie artystów ze Zduńskiej Woli się wywodzących i z miastem przez wiele lat związanych artystycznie. - Moim marzeniem jest, aby w okolicach Ratusza przy placu Wolności 26 powstała instalacja, może w formie sporego formatu tablicy, która upamiętniałaby nieżyjących już zduńskowolskich artystów i sławnych, stąd pochodzących ludzi. A jest ich wielu. Może wszystkich nie pamiętam. ale liczę na pomoc placówek kulturalnych i muzeum miejskiego w tej kwestii. Inne miejscowości robią aleje gwiazd, a może właśnie nadszedł czas, by na takiej ścianie upamiętnić nie gwiazdy z całego świata, ale nasze tutaj rodzime, zduńskowolskie. A jest kogo! Jak choćby Feliks Rajczak, Romek Tomaszewski, Andrzej Majewski, nasz zduńskowolski Nikifor czyli Herman Brecht (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/5615-qnikiforq-ze-zduskiej-woli-doczeka-si-wreszcie-pozycji-ksikowej), nasz marynista Kazimierz Banat (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/3837-odszed-kolejny-wielki-czowiek-zduskiej-woli) czy Stanisław Klinger (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/3792-odeszli-stanisaw-klinger-i-konstanty-mdry-zduska-wola-stracia-dwoch-wielkich-ludzi). A i przecież nawet teleturnieje telewizyjne jako prawidłową odpowiedź podają, że Max Factor (Faktorowicz) pochodzi ze Zduńskiej Woli (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2253-i-max-make-up-festiwal-w-zduskiej-woli-za-nami-udany-pocztek). Sława w kosmetyce kobiecej, znana na całym świecie przez wciąż istniejącą markę! Są także osoby związane z szeroko rozumianą kulturą, która wciąż jest obecna w mieście, jak choćby zmarły niedawno ksiądz Kliś, który wraz z Jurkiem Chrzanowskim doprowadził do powstania Muzeum Księży Orionistów, czy choćby pan Jackowski, który przez wiele lat walczył o pomniki znanych osobistości związanych z historią Polski. Mam nadzieję, że radni przychylą się do mojego pomysłu. Jeśli nie, chyba będę musiał skrzyknąć zduńskowolan i walczyć o pieniądze na ten cel w ramach przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Już mi parę osób zadeklarowało w tej kwestii wsparcie - mówi utytułowany poeta.

ReKs

Więcej o jubilacie: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/6767-tadeusz-zawadowski-witowa-wane-dla-niego-jubileusze-benefis-w-ratuszu-zgromadzi-tumy-zdjcia

Fot.: arch. pryw. T. Zawadowskiego (FB)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyW kwestii loda mama zdania nie zmieni...

Rzecz dzieje się w supermarkecie. Kilkuletni Jaś patrzy łakomym wzrokiem w lodówkę z lodami:
- Mamo, ja chcę loda?
- Nie!
- Mamooo! Ale ja bardzo chcę loda!!!
- Powiedziałam nie i już! - matka pozostaje nieugięta.
Oczy Jasia kierują się więc na ojca. A ten zbolałym głosem stwierdza:
- Jak mama mówi, że loda nie będzie, to uwierz mi, zdania nie zmieni...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u