Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Sprawa eksprezydenta Zduńskiej Woli wraca na wokandę. Będzie apelacja

Sprawa eksprezydenta Zduńskiej Woli wraca na wokandę. Będzie apelacja

zwJuż wiadomo, że 25 lipca odbędzie się rozprawa apelacyjna w tak zwanej zduńskowolskiej aferze korupcyjnej, określanej przez mieszkańców potocznie sprawą Rzeźniczaka. To były prezydent Zduńskiej Woli z lat 2002-2008. Na ławie oskarżonych zasiadło także 13 osób związanych ze zduńskowolskim samorządem i spółkami miejskimi z lat rządzenia miastem przez eksprezydenta.

Po trwającym blisko dwa lata procesie wyroki zapadły 11 lipca ubiegłego roku. Główny oskarżony - Zenon Rzeźniczak - został uniewinniony z zarzutów brania łapówek od podwładnych, ale (!!!) został uznany za winnego m.in. naruszania praw pracowniczych oraz nadużywania władzy. Zenon Rzeźniczak podczas swojej mowy końcowej wielokrotnie podkreślał, że za całym tym procesem stoją jego wrogowie polityczni, którzy po przegranych wyborach zaczęli wyszukiwać ludzi niezadowolonych ze współpracy z nim, uznających się za pokrzywdzonych przez niego, a którzy zechcą nagrać ze nim rozmowę, zechcą zeznawać fałszywie lub wymyślić nieistniejącą sytuację. Tak, jego zdaniem, wyglądało przygotowanie grupy do ataku.

Były prezydent twierdził także, że dowody zgromadzone w sprawie były niewystarczające żeby go skazać oraz zarzucał prokurator Patorze niekompetencje.

Skazano go jednak na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery lata, 90 tys. zł grzywny i czteroletni zakaz zajmowania stanowisk w administracji publicznej. Dziewięć osób oskarżonych o wręczane mu korzyści majątkowych zostało uniewinnionych. Wobec czterech byłych radnych z kadencji 2002 - 2006, którzy byli oskarżeni o poświadczenie nieprawdy w ulotce wyborczej z 2005 r. ,,Dlaczego nie zagłosuję na Marka Trzcińskiego'', sąd warunkowo umorzył postępowanie na rok. Wyroki są na razie nieprawomocne.

Od wyroków odwołała się Prokuratura Okręgowa w Sieradzu oraz kilkoro z oskarżonych. Apelacja prokuratury liczy aż 195 stron, a jednym z wniosków jest przekazanie sprawy do ponownego jej rozpatrzenia. Rozprawa apelacyjna odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Sieradzu. Początek 25 lipca o godz. 10.

Przypomnijmy w telegraficznym skrócie: Zenon Rzeźniczak, ur. 7 lipca 1957 w Zduńskiej Woli. W 1977 ukończył Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Widzewie, a w 2001 r. także studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W 1977 r. podjął pracę w Spółdzielni Kółek Rolniczych, a następnie - jako brygadzista - w Elektrociepłowni Zduńska Wola.
W wyborach samorządowych w 2002 r. został z ramienia Forum "Praca-Rodzina-Sprawiedliwość" (stowarzyszenie ekssenatora Marka Trzcińskiego, właściciela firmy Budvar Centrum) wybrany na urząd prezydenta Zduńskiej Woli. Początkowo związany był z Ligą Polskich Rodzin. W styczniu 2006 r. wstąpił do Samoobrony RP. Jednak jeszcze w tym samym roku Łyżwiński wykluczył go z tej partii.

W wyborach samorządowych w 2006 r. został wybrany ponownie jako kandydat komitetu "Mała Ojczyzna Zduńska Wola". Mieszkańcom dał się poznać jako ten, który ogłosił konkurs na piosenkę o mieście. Wybrano wówczas utwór "Wolę Zduńską Wolę". Zduńskowolanom rozdano tysiące darmowych płyt z utworem.

9 września 2008 r. został zatrzymany przez policję. Wcześniej jednak na łamach lokalnej prasy upubliczniono tak zwane taśmy prawdy, z których można było usłyszeć kompromitujące rozmowy byłego prezydenta z jego podwładnymi. Te taśmy redakcja przesłała do prokuratury jako dowód w sprawie o rzekome branie łapówek w zamian za utrzymanie przez podwładnych miejsc pracy.
Prokurator Prokuratury Okręgowej w Sieradzu przedstawił Rzeźniczakowi następnie 20 zarzutów m.in. łapownictwa i przekroczenia uprawnień. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W październiku 2008 r. uchylono ten środek po wpłaceniu 150 tys. zł poręczenia majątkowego. To jedno z najwyższych poręczeń w regionie, po aferze korupcyjnej związanej z przyznawaniem nienależnych rent w zduńskowolskim oddziale ZUS.

W wyniku przeprowadzonego 5 października 2008 r. referendum Z.Rzeźniczak został odwołany ze stanowiska prezydenta Zduńskiej Woli. Jego miejsce zajął wówczas komisarz, a potem Piotr Niedźwiecki.

W lipcu 2011 r. Sąd Rejonowy w Zduńskiej Woli uniewinnił go od zarzutów przyjmowania korzyści majątkowych, równocześnie uznając go za winnego wielokrotnego przekroczenia uprawnień i wymierzył mu za to karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby czterech lat.

Obecnie były włodarz Zduńskiej Woli prowadzi działalność pod nazwą RZEŹNICZAK KANCELARIA PRAWNA przy ul. Sportowej na osiedlu Karsznice.


Ewa Dobrowolska

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u