Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Żółtaczka pokarmowa w gminie Zapolice i w Zduńskiej Woli

Żółtaczka pokarmowa w gminie Zapolice i w Zduńskiej Woli

fot783Wyśmiewającym Grażynę Lubicz z "Klanu", która w każdym odcinku zwracała uwagę swoim dzieciom, że mają "umyć rączki przed jedzeniem" już może nie być do śmiechu. Bo czyste ręce to m.in. jedna z blokad, aby nie zarazić się różnymi wirusami, a zwłaszcza żółtaczką!

 

Niestety, wirus żółtaczki dał o sobie znać w gminie Zapolice, w powiecie zduńskowolskim. Od początku maja - jak ustaliło Radio Łódź - na terenie tej gminy zanotowano co najmniej 10 przypadków zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Siewie.tv udało się ustalić, że kilka (mowa jest od dwóch - trzech ) przypadków odnotowano także w Zduńskiej Woli. Z tego też powodu zamknięta jest od ubiegłego piątku jedna z miejscowych piekarni, a jej sklepy są nieczynne do odwołania! Ponoć szczegółowe badania przechodzi cała załoga firmy. Krystyna Wawrzyniak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowała Radio Łódź, że pierwsze ognisko choroby pojawiło się u mieszkańców gminy Zapolice po jednym z rodzinnych spotkań: - Część osób brała udział w takiej uroczystości rodzinnej i z tym można powiązać te zachorowania. Niestety, odnotowaliśmy również dwa przypadki zachorowań w Publicznym Przedszkolu w Zapolicach - mówi Krystyna Wawrzyniak. Zachorowała jedna z nauczycielek oraz dziecko. Wirus dostał się do przedszkola właśnie przez któregoś z zainfekowanych rodziców. Istniała realna groźba zamknięcia placówki. Jednak po konsultacjach władze gminy zdecydowały się na dalsze funkcjonowanie oddziału. - To jest o tyle niebezpieczne, że jest to wirusowe zapalenie wątroby. Jednak mimo wszystko odpowiednia profilaktyka jeśli chodzi o higienę osobistą, czyli częste mycie rąk, powinna pozwolić na uniknięcie zakażenia - mówi wójt gminy Witold Oleszczyk. Rodzice dzieci będą również informowani o wirusie i o profilaktyce zapobiegającej chorobie.

Co o żółtaczce warto wiedzieć?

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), inaczej "żółtaczka pokarmowa", to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Jest on odpowiedzialny za ostre stany zapalne i uszkodzenie miąższu wątroby. Szacuje się, że wirusowe zapalenie wątroby typu A stanowi ok. 59 proc. wszystkich przypadków WZW na świecie i ok. 40 proc. wszystkich przypadków WZW w Europie. Rocznie notuje się ok. 1,2-1,4 mln zachorowań. 20 proc. chorych wymaga bezwzględnej hospitalizacji. Śmiertelność jest niska i wynosi 0,6-2,1 proc.

Jak dochodzi do zakażenia?

* w ok. 95 proc. przypadków do zakażenia dochodzi drogą pokarmową (fekalno-oralną), poprzez spożycie:
- wody (także w formie kostek lodu) zakażonej przez osoby wydalające wirus HAV z kałem, a nie poddaną skutecznym zabiegom dezynfekcyjnym;
- żywności, np. umytych w zakażonej wodzie warzyw lub owoców lub ryb, owoców morza z wód zanieczyszczonych zakażonymi fekaliami;

W rzadkich przypadkach do zakażenia dochodzi:
* poprzez bliski kontakt z osobami zakażonymi (chory możne zarażać 14-21 dni przed i ok. 7 dni po wystąpieniu objawów choroby);
* drogą kontaktów seksualnych (zwłaszcza analnych) bez zabezpieczeń,
* istnieje potencjalne, lecz niewielkie ryzyko zakażenia drogą naruszenia ciągłości tkanek (drogą krwi);

Jakie są objawy?
- Wirus wylęga się w organizmie od 15 do 50 dni (średnio ok. 30 dni). Po tym czasie pojawiają się objawy choroby, choć czasami zakażenie przechodzi się bezobjawowo. Dzieje się tak u 90 proc. dzieci do 5. roku życia. Osoby dorosłe chorują pełnoobjawowo, a symptomy choroby są nasilone (ryzyko ciężkiego przebiegu WZW A wzrasta wraz z wiekiem).
- Tydzień przed pojawieniem się pełnej postaci choroby mogą wystąpić tzw. objawy zwiastunowe - grypopodobne i dyspeptyczne (nudności, biegunka). Następnie pojawia się najbardziej charakterystyczny i widoczny objaw choroby - żółtaczka (zżółknięcie skóry i twardówek oczu), której może towarzyszyć powiększenie wątroby. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie zwiększa się poziom żółtego barwnika - bilirubiny. Żółtaczka znika po około miesiącu.

Ponadto pojawiają się: złe samopoczucie, osłabienie, gorączka, brak apetytu,, nudności i wymioty, ból brzucha, ból mięśni i stawów, świąd skóry, ciemniejsze zabarwienie moczu, odbarwiony stolec. Objawy ostre ustępują najczęściej po kilku dniach. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania WZW A jest szczepienie ochronne. Po kompletnym cyklu szczepienia w ciele powstają przeciwciała, które mogą chronić przed żółtaczką typu A nawet przez całe życie. Wymagane są dwie dawki szczepionki podane w schemacie 6 - 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych, szczepienie przeciwko WZW A jest zalecane:
* osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A;
* osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi;
* dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A;

W przypadku podejrzenia WZW A wykonuje się badania krwi. Jeśli doszło do zakażenia, stwierdza się zwiększenie w osoczu aktywności enzymów wskaźnikowych wątroby - aminotransferazy asparaginianowej i alaninowej oraz wzrost stężenia bilirubiny. Ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie wyników badania serologicznego, wykrywającego przeciwciała anty-HAV. Choroba ustępuje samoistnie w ciągu maksymalnie 6 miesięcy. Nie ma leku, który przyspieszyłby eliminację wirusa z organizmu. Choremu zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, odpowiednią dietę i nawodnienie. W razie nasilonego świądu pacjentowi można podawać cholestyraminę.

Powikłania WZW A są groźne i mogą doprowadzić do śmierci. Należą do nich cholestaza (zastój żółci, żółtaczka cholestatyczna), anemia aplastyczna (aplazja szpiku), ostra niedokrwistość hemolityczna czy nadostre zapalenie wątroby. Ponadto może dojść do nawrotów (w 10-20 proc. przypadków). Zakażenie HAV nie prowadzi do rozwoju marskości wątroby i pierwotnego raka wątroby. Wirus HAV nie wywołuje przewlekłego zapalenia wątroby.

Zapobieganie:
* przestrzegaj zasad higieny osobistej (zasady mycia i dezynfekcji rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków),
* spożywaj potrawy po obróbce termicznej (gotowane, pieczone, smażone). Unikaj zwłaszcza niegotowanego mięsa oraz skorupiaków oraz kupowania żywności na ulicznych straganach; myj świeże owoce i warzywa,
* pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę (zwłaszcza podczas pobytu za granicą);
* chroń jedzenie przed owadami;
* dezynfekuj miejsca krytyczne (sanitariaty) środkami zawierającymi czynny chlor; stosuj mydło w płynie, preparaty do dezynfekcji rąk i ręczniki jednorazowe.

Jack

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZajączek niekoniecznie wielkanocny i...

Zajączek wchodzi do baru naburmuszony i mówi:
- Kto pomalował mój rower na zielono?
Po chwili wstaje niedźwiedź i mówi:
-Ja, bo co?
-Nic, nic, chciałem tylko zapytać, czy ta farba długo schnie?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u