Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Żółtaczka pokarmowa w gminie Zapolice i w Zduńskiej Woli

Żółtaczka pokarmowa w gminie Zapolice i w Zduńskiej Woli

fot783Wyśmiewającym Grażynę Lubicz z "Klanu", która w każdym odcinku zwracała uwagę swoim dzieciom, że mają "umyć rączki przed jedzeniem" już może nie być do śmiechu. Bo czyste ręce to m.in. jedna z blokad, aby nie zarazić się różnymi wirusami, a zwłaszcza żółtaczką!

 

Niestety, wirus żółtaczki dał o sobie znać w gminie Zapolice, w powiecie zduńskowolskim. Od początku maja - jak ustaliło Radio Łódź - na terenie tej gminy zanotowano co najmniej 10 przypadków zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Siewie.tv udało się ustalić, że kilka (mowa jest od dwóch - trzech ) przypadków odnotowano także w Zduńskiej Woli. Z tego też powodu zamknięta jest od ubiegłego piątku jedna z miejscowych piekarni, a jej sklepy są nieczynne do odwołania! Ponoć szczegółowe badania przechodzi cała załoga firmy. Krystyna Wawrzyniak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowała Radio Łódź, że pierwsze ognisko choroby pojawiło się u mieszkańców gminy Zapolice po jednym z rodzinnych spotkań: - Część osób brała udział w takiej uroczystości rodzinnej i z tym można powiązać te zachorowania. Niestety, odnotowaliśmy również dwa przypadki zachorowań w Publicznym Przedszkolu w Zapolicach - mówi Krystyna Wawrzyniak. Zachorowała jedna z nauczycielek oraz dziecko. Wirus dostał się do przedszkola właśnie przez któregoś z zainfekowanych rodziców. Istniała realna groźba zamknięcia placówki. Jednak po konsultacjach władze gminy zdecydowały się na dalsze funkcjonowanie oddziału. - To jest o tyle niebezpieczne, że jest to wirusowe zapalenie wątroby. Jednak mimo wszystko odpowiednia profilaktyka jeśli chodzi o higienę osobistą, czyli częste mycie rąk, powinna pozwolić na uniknięcie zakażenia - mówi wójt gminy Witold Oleszczyk. Rodzice dzieci będą również informowani o wirusie i o profilaktyce zapobiegającej chorobie.

Co o żółtaczce warto wiedzieć?

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), inaczej "żółtaczka pokarmowa", to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Jest on odpowiedzialny za ostre stany zapalne i uszkodzenie miąższu wątroby. Szacuje się, że wirusowe zapalenie wątroby typu A stanowi ok. 59 proc. wszystkich przypadków WZW na świecie i ok. 40 proc. wszystkich przypadków WZW w Europie. Rocznie notuje się ok. 1,2-1,4 mln zachorowań. 20 proc. chorych wymaga bezwzględnej hospitalizacji. Śmiertelność jest niska i wynosi 0,6-2,1 proc.

Jak dochodzi do zakażenia?

* w ok. 95 proc. przypadków do zakażenia dochodzi drogą pokarmową (fekalno-oralną), poprzez spożycie:
- wody (także w formie kostek lodu) zakażonej przez osoby wydalające wirus HAV z kałem, a nie poddaną skutecznym zabiegom dezynfekcyjnym;
- żywności, np. umytych w zakażonej wodzie warzyw lub owoców lub ryb, owoców morza z wód zanieczyszczonych zakażonymi fekaliami;

W rzadkich przypadkach do zakażenia dochodzi:
* poprzez bliski kontakt z osobami zakażonymi (chory możne zarażać 14-21 dni przed i ok. 7 dni po wystąpieniu objawów choroby);
* drogą kontaktów seksualnych (zwłaszcza analnych) bez zabezpieczeń,
* istnieje potencjalne, lecz niewielkie ryzyko zakażenia drogą naruszenia ciągłości tkanek (drogą krwi);

Jakie są objawy?
- Wirus wylęga się w organizmie od 15 do 50 dni (średnio ok. 30 dni). Po tym czasie pojawiają się objawy choroby, choć czasami zakażenie przechodzi się bezobjawowo. Dzieje się tak u 90 proc. dzieci do 5. roku życia. Osoby dorosłe chorują pełnoobjawowo, a symptomy choroby są nasilone (ryzyko ciężkiego przebiegu WZW A wzrasta wraz z wiekiem).
- Tydzień przed pojawieniem się pełnej postaci choroby mogą wystąpić tzw. objawy zwiastunowe - grypopodobne i dyspeptyczne (nudności, biegunka). Następnie pojawia się najbardziej charakterystyczny i widoczny objaw choroby - żółtaczka (zżółknięcie skóry i twardówek oczu), której może towarzyszyć powiększenie wątroby. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie zwiększa się poziom żółtego barwnika - bilirubiny. Żółtaczka znika po około miesiącu.

Ponadto pojawiają się: złe samopoczucie, osłabienie, gorączka, brak apetytu,, nudności i wymioty, ból brzucha, ból mięśni i stawów, świąd skóry, ciemniejsze zabarwienie moczu, odbarwiony stolec. Objawy ostre ustępują najczęściej po kilku dniach. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania WZW A jest szczepienie ochronne. Po kompletnym cyklu szczepienia w ciele powstają przeciwciała, które mogą chronić przed żółtaczką typu A nawet przez całe życie. Wymagane są dwie dawki szczepionki podane w schemacie 6 - 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych, szczepienie przeciwko WZW A jest zalecane:
* osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A;
* osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi;
* dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A;

W przypadku podejrzenia WZW A wykonuje się badania krwi. Jeśli doszło do zakażenia, stwierdza się zwiększenie w osoczu aktywności enzymów wskaźnikowych wątroby - aminotransferazy asparaginianowej i alaninowej oraz wzrost stężenia bilirubiny. Ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie wyników badania serologicznego, wykrywającego przeciwciała anty-HAV. Choroba ustępuje samoistnie w ciągu maksymalnie 6 miesięcy. Nie ma leku, który przyspieszyłby eliminację wirusa z organizmu. Choremu zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej, odpowiednią dietę i nawodnienie. W razie nasilonego świądu pacjentowi można podawać cholestyraminę.

Powikłania WZW A są groźne i mogą doprowadzić do śmierci. Należą do nich cholestaza (zastój żółci, żółtaczka cholestatyczna), anemia aplastyczna (aplazja szpiku), ostra niedokrwistość hemolityczna czy nadostre zapalenie wątroby. Ponadto może dojść do nawrotów (w 10-20 proc. przypadków). Zakażenie HAV nie prowadzi do rozwoju marskości wątroby i pierwotnego raka wątroby. Wirus HAV nie wywołuje przewlekłego zapalenia wątroby.

Zapobieganie:
* przestrzegaj zasad higieny osobistej (zasady mycia i dezynfekcji rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków),
* spożywaj potrawy po obróbce termicznej (gotowane, pieczone, smażone). Unikaj zwłaszcza niegotowanego mięsa oraz skorupiaków oraz kupowania żywności na ulicznych straganach; myj świeże owoce i warzywa,
* pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę (zwłaszcza podczas pobytu za granicą);
* chroń jedzenie przed owadami;
* dezynfekuj miejsca krytyczne (sanitariaty) środkami zawierającymi czynny chlor; stosuj mydło w płynie, preparaty do dezynfekcji rąk i ręczniki jednorazowe.

Jack

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyCZYJAŚ TY

Dla mnie Polska to znaczy język
W którym mogłem mówić od dziecka
To nad Rynkiem krakowskim księżyc
To Gałczyński, Tuwim, Osiecka

Dla mnie Polska to bliscy ludzie
zieleń lasu i zagon żyta
widok z okna kiedy się budzę
dotyk zony kiedy zasypiam

Więc mnie nie ucz Polski kibolu
z ogoloną do skóry głową
twoja muza to disco polo
serce bije ci narodowo

Wytatuuj sobie na klacie
Że Araba tutaj nie trzeba
i codziennie odmawiaj pacierz
z białym orłem wzlatuj do nieba

Dla mnie Polska to zapach siana
pod obrusem gdy przyjdą święta
a nie bitwa pięknie przegrana
obowiązek żeby pamiętać

Bo ojczyzna to słowo skromne
które rzadko wymawiam szeptem
nie potrzebny mi żadem pomnik
nie zatwierdzi jej żaden dekret

Więc mnie nie ucz Polski kibolu
z ogoloną do skóry głową
twoja muza to disco polo
serce bije ci narodowo

Ja nie wsiądę do twojej łodzi
nie zanucę też twojej pieśni
bo o inną Polskę nam chodzi
mój rodaku od siedmiu boleści

Andrzej Sikorowski

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u