Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Julian, Janusz, czy...? Oto jest pytanie w kwestii imienia dla łaskiego dębu

Julian, Janusz, czy...? Oto jest pytanie w kwestii imienia dla łaskiego dębu

imie_dla_debuJest dąb Bartek, dlaczego więc i łąski dąb nie miałby mieć swojego imienia? Zwłaszcza, że czynione są starania, aby drzewo zostało uznane za pomnik przyrody. Z taką inicjatywą wyszedł w ubiegłym roku miejski radny Grzegorz Rosiak. Włodarze aprobują pomysł, a na stronie miasta pojawiła się ankieta dla mieszkańców. Mają zadecydować, czy dąb nosić będzie imię Julian czy Janusz. Czas na głosowanie mija 15 lipca.

Ze względu na szczególne walory przyrodnicze drzewa - dębu szypułkowego Quercus robur) rosnącego w pasie drogi powiatowej w Łasku przy Placu Gwiaździstym, władze gminy czynią starania, aby to okazałe i piękne drzewo, posadzone przez harcerzy w okresie wiosennych ferii 1946 roku na pamiątkę uroczystości związanych z pierwszą rocznicą istnienia drużyny harcerskiej w Kolumnie, ustanowić pomnikiem przyrody. Formalny wniosek w tej sprawie złożył na sesji Rady Miejskiej w Łasku w dniu 30.11.2011 r. radny z Kolumny Grzegorz Rosiak.

Zachowując chronione drzewo dla następnych pokoleń, jako wyraz dbałości o przyrodę na terenie gminy Łask zaproponowano nazwanie drzewa imieniem "Janusz" lub "Julian" tj. imionami osób, które przyczyniły się do rozwoju miasta i gminy Łask. Dlaczego właśnie takie wybrano imiona?

"Janusz" na cześć Janusza Wincentego Piotra Szweycera ur. 30 sierpnia 1876 r. w Rzeczycy, zm. 12 listopada 1959 r. w Poznaniu, ostatniego właściciela dóbr łaskich, absolwenta historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, żołnierza 2 pułku ułanów, członka Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, który był człowiekiem wszechstronnie wykształconym i wielkim filantropem, umiejącym kochać kraj ojczysty. Janusz Szweycer w połowie lat dwudziestych utworzył osiedle letniskowo-wypoczynkowe w Kolumnie, poprzez wydzielenie ze swojego majątku terytorium o pow. 113 hektarów. Zgodnie z koncepcją zagospodarowania terenu powstał Plac Gwiaździsty. Ponadto właściciel przeznaczył jeden plac pod kościół, drugi na rynek targowy przy szosie Łask-Pabianice, dwa place na przyszłą plebanię, szkołę powszechną, pocztę.

A "Julian" na cześć Juliana Horodeckiego ur. 17 sierpnia 1907 r. w Garwolinie, zm. 27 września 1969 r. w Warszawie. Pochodził z rodziny chłopskiej, w 1932 r. zdobył wykształcenie Wolnej Wszechnicy Polskiej. Od 1935 r. był członkiem Stronnictwa Ludowego, od 1949 r. ZSL. Należał do władz stronnictw - w 1949 członek Rady SL, w latach 1949-1956 członek Rady Naczelnej ZSL, od 1954 członek Naczelnego Komitetu Wykonawczego ZSL, a w latach 1957-1962 - członek Prezydium NK ZSL, Starosta Łaski w latach 1947-1948, w latach 1957 - 1969 (do czerwca 1969) sekretarz Rady Państwa, od marca 1969 - przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, zaś od 1952 r. poseł na Sejm PRL.

Głos na jedno z dwóch imion dla projektowanego pomnika przyrody można oddać w otwartej sondzie internetowej, która dostępna jest na stronie www.lask.pl. Sonda potrwa do 15 lipca.


Ewa Dobrowolska

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u