Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Tężnia w kształcie truskawki w Buczku? Już w 2018 roku!

Tężnia w kształcie truskawki w Buczku? Już w 2018 roku!

gmina-buczek-700x325Bronisławowi Węglewskiemu, wójtowi gminy Buczek w powiecie łaskim nie brakuje pomysłów! Ten najnowszy jest zaskakujący! Uniejów ma swoje termy, a Buczek będzie miał... tężnię solankową, która kształtem ma przypominać truskawkę!. I to już w przyszłym roku! To inwestycja z myślą przede wszystkim o mieszkańcach oraz odwiedzających gminę podczas Krajowego Święta Truskawki!

 

Znane są najnowsze pomysły wójta Bronisława Węglewskiego i inwestycje, które znajdą się w przyszłorocznym budżecie gminy. W przyszłym roku Buczek będzie miał blisko 5,8 mln zł. Za te pieniądze wdrożony będzie system e-usług, przebudowana zostanie ul. Wschodnia i Spokojna w Buczku, a także droga Malenia-Grzeszyn. Gmina Buczek „dorzuci” również powiatowi łaskiemu na przebudowę drogi Grzeszyn-Gucin. Przebudowany i rozbudowany zostanie budynek OSP w Woli Buczkowskiej. Stołówka w SP w Buczku zyska piece indukcyjne. W gminie powstaną kolejne instalacje fotowoltaiczne. Rozbudowany zostanie również Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Buczku. Jednak największym hitem w 2018 roku będzie budowa targowiska „Mój Rynek”, na którym stanie tężnia solankowa. A ponieważ gmina słynie z truskawki, to obiekt kształtem ma przypominać właśnie ten owoc!

– Chciałem jakoś upiększyć centrum Buczku i zrobić coś dla ludzi. Pomyślałem, że tężnia solankowa będzie wyglądać ładnie i dodatkowo skorzystają z niej mieszkańcy. Niestety, nie udało jej się zamówić w kolorze czerwonym. Dlatego wieczorem będzie podświetlana na czerwono, żeby przypominać truskawkę – mówi Bronisław Węglewski, wójt gminy Buczek.

Zasada działania tężni jest bardzo prosta. Cały sekret kryje się w jej specyficznej konstrukcji, a celem całego procesu jest uzyskanie co najmniej 16 proc. roztworu NaCl w wodzie. Solanka ulega zagęszczeniu gdy spływa po tarninie i rozbija się o poszczególne jej gałązki – częściowo paruje, nasycając powietrze wokół budowli solnym aerozolem. Odznacza się ona szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Strugi solanki ściekają po gałązkach tarniny, na których „rozbijają się” na tworząc leczniczy aerozol. Słońce i wiatr potęgują oddziaływanie tężni. Najlepszy efekt leczniczy osiągniemy przebywając w odległości nie mniejszej niż 30 metrów, zaś zalecany czas trwania inhalacji wynosi pół godziny.

KaMi S

źródło:mojlask.pl

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspomnienie starego hipisa...

Siedząc do późna w pracy Janek zaczął wspominać stare hipisowskie czasy, kiedy to niemal codziennie były nowe panienki, narkotyki... Po dwudziestu latach nie palenia marihuany postanowił więc zapalić, przypomnieć sobie dobre czasy. Odwiedził dzielnicę, na której mieszkał za młodu, i sprawdził czy diler Heniek jeszcze żyje i sprzedaje. Okazało się, że Heniek nadal prosperuje.
- Witaj Heniu, nic się nie zmieniłeś...
- Janek, kopę lat...
- Potrzebuję jakieś fajne jointy, bo ze dwadzieścia lat nie paliłem, a chciałbym przypomnieć sobie jak to było...
- Słuchaj Jasiu, sprzedam Ci, ale pod jednym warunkiem. Musisz ten towar palić samemu i najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu.
- Dobra stary, niech tak będzie - odparł Stefan i pożegnawszy się pomknął do domu.
Wpada do chałupy, cisza jak makiem zasiał, żona chrapie jak niedźwiedź, dzieciaki tak samo, więc postanowił zamknąć się w łazience. Usiadł na sedesie wypakował towar, nabił lufkę, zaciąga się... Otwiera oczy, patrzy ciemno. Wypuszcza dym - jasno.
- Kurde, ale sprzęcicho się pozmieniało... - pomyślał zdumiony.
I pociągnął drugiego macha. Otwiera oczy, ciemno..., wypuszcza - jasno....
Zdrowo podjarany myśli sobie, że jeszcze raz nic nie zaszkodzi. Zaciąga się - ciemno, wypuszcza dym - jasno.
W tym momencie słyszy walenie do drzwi łazienki....
- Janek. co ty tam robisz? - krzyczy żona.
Janek wszystko wrzucił do sedesu, spuścił wodę i poddenerwowany odpowiada:
- Golę się kochanie!
- Janek, trzy dni...?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u