Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Światowa opera w zduńskowolskim kinie! "Carmen" Georges'a Bizeta prosto z Nowego Jorku

Światowa opera w zduńskowolskim kinie! "Carmen" Georges'a Bizeta prosto z Nowego Jorku

5stycznicarmenezdMelomani, którzy chcieliby się poczuć tak, jakby przyszli na spektakl do Metropolitan Opera House w Nowym Jorku, będą mieli taką okazję. I to nie za tysiące, czy setki dolarów, a jedynie za 25 zł. W zduńskowolskim kinie Ratusz 6 stycznia będą mogli wysłuchać i obejrzeć retransmisję opery "Carmen", którą nowojorczycy mogli już słuchać i oglądać!

 

Przedstawienie prezentowane będzie w języku oryginału (francuskim), z napisami w języku polskim. Potrwa około trzech godzin. W połowie spektaklu przewidziano antrakt. "Carmen" Georges'a Bizeta (1838–1875) to opera w czterech aktach. Powstała pod koniec życia kompozytora, w 1875 roku (więcej na: --> https://pl.wikipedia.org/wiki/Carmen_(opera)#Tre%C5%9B%C4%87). Libretto napisali Henri Meilhac i Ludovic Halévy na podstawie noweli Prospera Mérimée pod tym samym tytułem. Premiera niniejszej inscenizacji w The Metropolitan Opera miała miejsce 31 grudnia 2009 roku.

Obsada:
Trevor Scheunemann jako Moralès
Barbara Frittoli jako Micaëla
Roberto Alagna jako don José (https://pl.wikipedia.org/wiki/Roberto_Alagna)
Keith Miller jako Zuniga
Elīna Garanča jako Carmen (https://pl.wikipedia.org/wiki/El%C4%ABna_Garan%C4%8Da)
Elizabeth Caballero jako Frasquita
Sandra Piques Eddy jako Mercédès
Teddy Tahu Rhodes jako Escamillo
Earle Patriarco jako Dancaïre
Keith Jameson jako Remendado.

Zatańczą:
Maria Kowroski (https://en.wikipedia.org/wiki/Maria_Kowroski)
Martin Harvey.

Wystąpią także soliści, chór, chór dziecięcy, balet i orkiestra The Metropolitan Opera. O czym jest ta opera zaliczana do najwybitniejszych utworów operowych wszech czasów? Ognista Cyganka Carmen sama wybiera sobie kochanków, a jej uroda i temperament nie pozwalają żadnemu mężczyźnie przejść obok niej obojętnie. Oficer don José pomaga jej uciec z aresztu i przeżywa chwile szczęścia u jej boku, choć sam musi zostać dezerterem i bandytą. Odrzucony – zabija niestałą Carmen. Met już dwa razy włączyła operę Bizeta do programu transmisji, bo to tytuł cieszący się największą popularnością wśród widzów zgromadzonych w salach kinowych całego świata. Hiszpańskie rytmy, słynne melodie habanery, seguidilli i kupletów toreadora czynią z „Carmen” jeden wielki operowy przebój. W postaci kochanków wcielają się Elīna Garanča i Roberto Alagna.

MiKa S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspominki myśliwych

W parku na ławce siedzą dwaj starsi panowie i rozmawiają:
- Miał pan w młodości jakieś hobby? - pyta jeden z nich.
- O, niejedno! Ale najważniejsze to kobiety i polowanie.
- A na co pan polował?
- Na kobiety, szanowny kolego, na kobiety...!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u