Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wielomilionowe dofinansowania na turystykę dla Uniejowa oraz gmin Warta i Burzenin

Wielomilionowe dofinansowania na turystykę dla Uniejowa oraz gmin Warta i Burzenin

termyuniejowNowe baseny, hotele, obiekty sportowo-rekreacyjne i parki rozrywki powstaną w Łódzkiem dzięki dotacji z UE o łącznej wartości ponad 147 mln zł! Inwestycje, zlokalizowane m.in. w Uniejowie (na zdjęciu), nad Wartą i Pilicą oraz zbiornikiem Jeziorsko, mają być zrealizowane do 2020 roku.

 

Jak informuje marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, w konkursie zatytułowanym "Rozwój gospodarki turystycznej" rozdzielono pomiędzy miasta i gminy regionu ponad 147,6 mln zł! Pieniądze przeznaczone zostaną na projekty związane z budową, rozbudową czy odnowieniem miejsc służących do aktywnej rekreacji. Jednym z głównych beneficjentów konkursu jest najmłodsze polskie uzdrowisko termalne - Uniejów, bowiem gmina Uniejów uzyskała dofinansowanie w wysokości prawie 32 mln zł! To na sześć projektów związanych z powiększaniem już posiadanego potencjału turystycznego i uzdrowiskowego. Ich realizacja oznaczać będzie m.in. dalszą rozbudowę kompleksu basenów termalnych oraz budowę tężni solankowej i pijalni wód termalnych. Dzięki wykorzystaniu leczniczych cieplic, odkrytych w latach 70. i zbadanych dokładniej w latach 90. XX wieku, z niezbyt zamożnej gminy rolniczej w czasie kilkunastu lat Uniejów stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu.

Przez najbliższe trzy lata w miejsce jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów ma zamienić się również dolina rzeki Pilicy. W ramach przyjętej aplikacji, złożonej przez cztery gminy z powiatu tomaszowskiego, powstaną m.in. przystanie dla kajaków, ścieżki rowerowe, plaże. Łączna wartość inwestycji to ponad 11 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie ponad 7 mln zł. Liderem programu jest Tomaszów Mazowiecki, który na lokalnych błoniach nad Pilicą ma stworzyć m.in. plażę miejską, trapy widokowe, letnią scenę, boiska do siatkówki plażowej oraz do koszykówki, dwa place zabaw, eksperymentarium dla dzieci, nowe alejki i place oraz system monitoringu rzeki.

Pabianice uzyskały 2,5 mln zł dotacji na zagospodarowanie rekreacyjnego terenu Lewityn. Dzięki nim w miejsce starego budynku po restauracji powstanie m.in. nowoczesny wodny plac zabaw dla dzieci z tarasami widokowymi, pumptrack, czyli tor do wyczynowej jazdy rowerem, a wokół stawów - ścieżki piesze i rowerowe, ławki i stoliki. Fundusze unijne wesprą także rozwój turystyki w sąsiedztwie największego w Łódzkiem zbiornika wodnego Jeziorsko oraz rzeki Warty. Na budowę centrum szkoleniowo-wystawienniczego i turystyki wodnej w Ostrowie Warckim, gdzie działa już przystań wodna, gmina i miasto Warta otrzyma ponad 5,4 mln zł.

Na rozwój turystyki aktywnej gmina Burzenin dostanie – 1,5 mln zł, zaś Sulmierzyce - prawie 5 mln zł na wykorzystanie walorów Krainy Wielkiego Łuku Warty. Dofinansowania otrzymali także inwestorzy, którzy przeznaczą je na budowę nowych hoteli i ośrodków konferencyjnych m.in. w Radomsku i Borysewie, adaptację na cele turystyczne i kulturalne zabytkowych budynków - dworu Jana Nepomucena Siemieńskiego w Żytnie czy kamienicy Silbersteinów przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi oraz rozwój oferty Hotelu Podklasztorze w Zespole Opactwa Cysterskiego w Sulejowie.

Opr.KaMi S

źródło: lodzkie.pl

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspominki myśliwych

W parku na ławce siedzą dwaj starsi panowie i rozmawiają:
- Miał pan w młodości jakieś hobby? - pyta jeden z nich.
- O, niejedno! Ale najważniejsze to kobiety i polowanie.
- A na co pan polował?
- Na kobiety, szanowny kolego, na kobiety...!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u