Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńska Wola azbestowi mówi "NIE"!

Zduńska Wola azbestowi mówi "NIE"!

3AZBESTWładze miasta Zduńska Wola przypominają mieszkańcom o możliwości udziału w programie usuwania wyrobów azbestowych (eternitu) z pokryć dachowych budynków, a także odpadów azbestowych zalegających na terenie posesji. Nie wolno tego robić samodzielnie ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia. Upoważnione są do takich działań jedynie wyspecjalizowane firmy.

 

Prezydent Zduńskiej Woli ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z posesji na terenie miasta. Chętni na ten rok mogą się zgłaszać tylko do końca stycznia. Wnioski można złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta. Samorząd liczy na dofinansowanie tej akcji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości, z której będzie usuwany azbest. Nieruchomość ta musi być zlokalizowana na terenie miasta. Sfinansowane w pełnej wysokości będą koszty związane z demontażem, zbieraniem, transportem oraz unieszkodliwieniem wyrobów zawierających azbest pochodzących z wymiany dachów lub elementów elewacji. Miasto w drodze przetargu wyłoni jedną firmę, która będzie demontowała elementy azbestowe. Właściciele ponoszą koszt nowych pokryć dachowych. Wszyscy zainteresowani usunięciem wyrobów azbestowych ze swoich nieruchomości powinny złożyć wypełniony wniosek wraz z załącznikami w terminie do 31 stycznia w Kancelarii Urzędu Miasta Zduńska wola, ul. Złotnickiego 12. Wnioski złożone po tym terminie zostaną przesunięte do weryfikacji na rok następny.

Realizacja Programu Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest na terenie Miasta Zduńska Wola w roku 2018 będzie jednak możliwa po uzyskaniu dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W przypadku, gdy wniosek Miasta nie zostanie zakwalifikowany do dofinansowania, zadanie nie będzie realizowane. W ubiegłym roku na koszt miasta usunięto azbest z 25 posesji. Łącznie z budżetu miasta wydano na to ponad 20 tysięcy 480 zł. Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miasta Zduńska Wola, Biuro Infrastruktury Technicznej, Dział Ochrony Środowiska - ul. Złotnickiego 3, pok. 503, tel. 43 825 02 75.

UWAGA!

Oddychanie powietrzem, które zanieczyszczone jest włóknami azbestu, powoduje, że jego włókna trafiają do płuc, w których zostają już na zawsze. Chorobotwórczy wpływ azbestu na ludzki organizm nie przynosi jednak natychmiastowych objawów. Są one widoczne dopiero po wielu latach tj. po 20 – 50 latach od momentu narażenia organizmu na kontakt z azbestem. Azbest powoduje m.in. pylicę azbestową, raka płuc, raka oskrzeli czy międzybłoniaka opłucnej czy otrzewnej. Należy pamiętać, że im więcej jest włókien azbestu w powietrzu, którym się oddycha, tym większe jest ryzyko wywołania chorób, w efekcie których każdego roku na świecie umiera ok. 100 tysięcy osób.

(opr. KaMi S)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspominki myśliwych

W parku na ławce siedzą dwaj starsi panowie i rozmawiają:
- Miał pan w młodości jakieś hobby? - pyta jeden z nich.
- O, niejedno! Ale najważniejsze to kobiety i polowanie.
- A na co pan polował?
- Na kobiety, szanowny kolego, na kobiety...!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u