Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Coraz bliżej do elektrycznych autobusów w Sieradzu

Coraz bliżej do elektrycznych autobusów w Sieradzu

elektroautobusy_umowaZakup około tysiąca innowacyjnych autobusów, zwanych bezemisyjnymi, sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W latach 2019-2023 zapewni na ten cel 2,2 mld zł. Wśród 27 samorządów z całej Polski, które współpracują w tym zakresie z Funduszem i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju znajduje się Sieradz.

– W programie priorytetowym, który jest załącznikiem do umowy podpisanej przez NFOŚiGW z NBCR, przewidziano wydatkowanie 2,2 mld zł na rozwój bezemisyjnego transportu publicznego. Ale to dopiero początek drogi. Samorządy i firmy komunikacyjne będą mogły zakupić ekologiczne autobusy elektryczne. Wielkim wyzwaniem będzie stworzenie ram organizacyjnych i całej infrastruktury, w tym sieci stacji ładowania pojazdów w całej Polsce. Uczestnictwo w rozwoju elektromobilności, poza NFOŚiGW, zadeklarowały także wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Celem zasadniczym jest sprawienie, aby autobusy elektryczne, gdy już zostaną skonstruowane i wyprodukowane, były efektywnie wykorzystywane w polskich miastach, z korzyścią dla zdrowia mieszkańców i stanu środowiska – zaznaczył Kazimierz Kujda, prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na razie jeździ w Polsce 78 takich pojazdów, ale do roku 2020 rząd chce tę liczbę zwiększyć do tysiąca. Sieradz, wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji zamierza starać się o siedem autobusów elektrycznych. Jeszcze w ubiegłym roku Paweł Osiewała, prezydent Sieradza, podpisał w Warszawie porozumienie, efektem którego będzie analiza jaką przygotują pod kątem energetycznym i logistycznym pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej.

- Da ona odpowiedź na pytanie, ile autobusów elektrycznych będzie optymalnym rozwiązaniem ekonomicznym oraz proekologicznym w Sieradzu. Gdzie i ile stacji ładowania pojazdów elektrycznych należałoby umieścić. Badający sprawdzą możliwości techniczne miasta, komunikacji miejskiej, a także zapotrzebowanie energetyczne transportu elektrycznego – tłumaczy prezydent Paweł Osiewała. Jak nas poinformował Michał Sitarek z Referatu Promocji UM w Sieradzu, w ramach programu Bezemisyjny Transport Publiczny Narodowe Centrum Badań i Rozwoju współpracuje już z 27 samorządami z całej Polski. Są to: Bydgoszcz, Częstochowa, Gdynia, Jaworzno, Kraków, Krosno, Lublin, Łomża, Mielec, Nowy Sącz, Płock, Rzeszów, Siedlce, Sieradz, Sosnowiec, Starachowice, Szczecin, Tczew, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Zakliczyn i Żyrardów oraz gminy zrzeszone w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, następcy Komunikacyjnego Komunalnego Związku GOP.

Pieniądze na realizację etapu badawczego - około 100-200 mln zł – zapewni NCBR. Dofinansowanie fazy wdrożeniowej przedsięwzięć obejmuje wsparcie zakupu nowych, bezemisyjnych środków transportu oraz budowy lub modernizacji infrastruktury na potrzeby takiego transportu, a także pomoc finansową na zarządzanie infrastrukturą. Budżet przewidziany na realizację przedsięwzięć – jak wspomniano – wynosi do 2,2 mld zł, w tym dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 1 mld zł, a dla zwrotnych form dofinansowania – do 1,2 mld zł.

(opr. KJB)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspominki myśliwych

W parku na ławce siedzą dwaj starsi panowie i rozmawiają:
- Miał pan w młodości jakieś hobby? - pyta jeden z nich.
- O, niejedno! Ale najważniejsze to kobiety i polowanie.
- A na co pan polował?
- Na kobiety, szanowny kolego, na kobiety...!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u