Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności W marcu rozpoczną się kontrole hodowli świń

W marcu rozpoczną się kontrole hodowli świń

swiniaW marcu rozpoczną się w całej Polsce kontrole Inspekcji Weterynaryjnej w gospodarstwach hodujących trzodę chlewną. Kontrole związane z rozprzestrzeniającym się afrykańskim pomorem świń. Tam, gdzie nie będą spełniane wymogi bioasekuracji, rolnicy będą mieli cztery miesiące na wprowadzenie zmian bądź likwidację produkcji.

 

Jak informuje Radio Ziemi Wieluńskiej, rolnicy hodujący do 50 sztuk świń mogą liczyć przez trzy lata na rekompensatę, jeśli dobrowolnie zrezygnują z hodowli. Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że po wprowadzeniu obowiązkowego programu bioasekuracji nawet 15 proc. gospodarstw zrezygnuje z hodowli. Oznacza to spadek pogłowia do 1,5 mln sztuk świń. Zdaniem Ryszarda Starka, właściciela fermy trzody chlewnej w Dzietrzkowicach, małe lub niedoinwestowane hodowle wyraźnie rezygnują z konieczności spełniania zwiększonych wymogów bioasekuracji. Duże fermy są zabezpieczone: - Wielu producentów jest już zniechęconych i powoli zaprzestaje produkcji trzody chlewnej. Natomiast ci, którzy dużo zainwestowali w produkcję zwierzęcą, jeśli chodzi o trzodę chlewną, to oni tę bioasekurację robią od lat. W moim domu tylko trzy osoby mogą wejść do chlewni. Jeżeli wejdę do budynku, gdzie są tuczniki, to gdy chcę iść na porodówkę do prosiąt i macior, muszę się wykąpać i zdezynfekować. Założyć nowe ubrania. Nie ze względu na afrykański pomór świń, ale dobry producent trzody chlewnej bioasekurację robi również w obawie przed innymi chorobami. To się robi od wielu ostatnich lat i to już weszło w krew. Tak że profesjonalni producenci trzody chlewnej tę bioasekurację stosowali i będą stosować. I myślę, że kontrola weterynaryjna dla tych gospodarstw nie jest żadną przeszkodą - mówił w RZW Ryszard Starka. Rolnicy są przekonani, że przy tak niskich cenach za żywiec wieprzowy obowiązkowe wymogi bioasekuracji mogą zniechęcić wielu z nich do produkcji: W projektowanym rozporządzeniu, mającym na celu wdrożenie programu bioasekuracji, proponuje się wspieranie wszystkich producentów świń w Polsce w formie refundacji 50 proc. kosztów zakupu między innymi materiałów dezynfekcyjnych, odzieży i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych. Ministerstwo rolnictwa zamierza przeznaczyć na finansowanie powyższej pomocy oraz na rekompensaty na zaprzestanie produkcji 372 mln zł rocznie przez najbliższe trzy lata.

Przypominamy, że od 28 lutego 2018 r. obowiązują nowe zasady bioasekuracji. W całym kraju nakazuje się:
1. Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń: szerokość maty: nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, długość maty: co najmniej 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego (np. Rapicid).
2. Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa.
3. Prowadzenie rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
4. Sporządzenie spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki, oraz bieżące aktualizowanie tego spisu.
5. Utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne.
6. Zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie przed dostępem innych zwierząt (wolno żyjących i domowych).
7. Zabezpieczenie paszy dla świń przed dostępem zwierząt wolno żyjących.
8. Wykonywanie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie.
9. Stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia.
10. Bieżące oczyszczanie i odkażanie narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń.
11. Używanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności.
12. W systemie otwartym: zabezpieczenie wybiegu dla świń podwójnym ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,5 m, związanym na stałe z podłożem.

Zakazuje się:
1. Wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, zwłok dzików, tusz dzików, części tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, pochodzących z dzików oraz materiałów i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem afrykańskiego pomoru świń.
2. Wykonywania czynności związanych z obsługą świń przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne lub odłowie takich zwierząt.

Wywiązywanie się hodowców z powyższych obowiązków będzie przedmiotem wspomnianej kontroli Inspekcji Weterynaryjnej.

(opr. KJB)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRiposta menela

Menel spotyka kobietę na ulicy i uprzejmie zagaduje:
- Szanowna Pani taka miła! Da mi pani, proszę, złotówkę?
- Owszem, dam. Ale nie wyda jej pan na alkohol?
- Ależ skądże! Domek sobie kupię...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u