Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Dziki ofiarami afrykańskiego pomoru świń

Dziki ofiarami afrykańskiego pomoru świń

swiniaOd 1 marca rozpoczęły się w całym kraju kontrole Inspekcji Weterynaryjnej w gospodarstwach produkujących trzodę chlewną, związane z rozprzestrzeniającym się afrykańskim pomorem świń. Także dlatego myśliwi są zobowiązani do zmniejszenia populacji dzików, które najczęściej przenoszą ten wirus. Do 6 marca odstrzelono w woj. łódzkim 490 dzików.

 

Jak informuje Radio Ziemi Wieluńskiej, podczas konferencji w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim, podkreślano, że w regionie nie stwierdzono ani jednego przypadku chorób u dzików. Ne ma też żadnego ogniska choroby, jeżeli chodzi o świnie. Należy jednak przestrzegać ściśle zasad bioasekuracji, co będzie sprawdzać Inspekcja Weterynaryjna. Zdaniem hodowcy trzody chlewnej, Ryszarda Starka z Dzietrzkowic, problem ze spełnieniem nowych zasad będą mieli przede wszystkim mali producenci: - Ci, którzy dużo zainwestowali w produkcję zwierzęcą, jeśli chodzi o trzodę chlewną, to oni tę bioasekurację robią od lat. W moim domu tylko trzy osoby mogą wejść do chlewni. Jeżeli wejdę do budynku, gdzie są tuczniki, to gdy chcę iść na porodówkę do prosiąt i macior, muszę się wykąpać i zdezynfekować. Założyć nowe ubrania. Nie ze względu na afrykański pomór świń, ale dobry producent trzody chlewnej bioasekurację robi również w obawie przed innymi chorobami. Jak widać, profesjonalni producenci trzody chlewnej bioasekurację stosowali i będą stosować.

Dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Marek Sarwa podczas konferencji powiedział, że głównym celem programu bioasekuracji jest przede wszystkim zapobieganie szerzeniu się ASF. W związku z tym ŁODR przeprowadził ponad sto spotkań, w których uczestniczyli również posłowie oraz ministrowie. Przedstawiali oni szczegółowe informacje dotyczące sposobów zwalczania ASF. Podczas konferencji Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Roman Owecki wymienił zasady bioasekuracji, stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (w tym mycia i odkażania rąk oraz oczyszczania i odkażania obuwia), bieżące oczyszczanie i odkażanie narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanego do obsługi świń, używanie odzieży i obuwia ochronnego, wyłożenie mat dezynfekujących przed wejściem do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, sporządzanie przez posiadaczy świń spisu posiadanych świń z podziałem na grupy wiekowe, zabezpieczenie wybiegu dla świń z podwójnym ogrodzeniem, jeżeli świnie są wypuszczane na wybiegi, prowadzenie rejestru pojazdów i osób, które wjeżdżają na teren gospodarstwa i wyjeżdżają, zakaz wnoszenia i wwożenia dzików żywych i martwych, zakaz dopuszczania do czynności związanych z obsługą świń osób, które w czasie ostatnich 72 godzin zajmowały się odstrzałem zwierząt.

(opr. KJB)

Fot. lodzkie.eu

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u