Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Przyszła odkrywka węgla brunatnego pod Złoczewem z pozytywną decyzją środowiskową

Przyszła odkrywka węgla brunatnego pod Złoczewem z pozytywną decyzją środowiskową

polezloczewZ opóźnieniem, ale jest! PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna otrzymała wreszcie decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla kopalni węgla brunatnego Złoczew. Decyzję wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi. Teraz kolej na koncesję na wydobywanie węgla.

 

Elektrowni Bełchatów, największej w Europie elektrowni zasilanej węglem brunatnym o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, to dobra wiadomość! Dlaczego? Zasoby eksploatowanych kopalń już się wyczerpują. Z tej decyzji zadowolony jest także cieszy się Wiktor Płóciennik, koordynator projektu "Złoczewski obszar funkcjonalny", który tak mówił o tym przedwczoraj w Radiu Ziemi Wieluńskiej: - Jest to taka szansa, która długo się nie pojawi. Inwestycje tej skali generują zawsze bardzo duży popyt na usługi, na pracę, w związku z czym należy się spodziewać wielu nowych etatów. W naszej dokumentacji strategicznej szacujemy to na około 2, 5 tysiąca. To są same etaty bezpośrednie, które będą potrzebne do obsługi tych inwestycji. Oczywiście występuje tak zwany efekt mnożnikowy, czyli tego typu zakłady generują zapotrzebowanie na kolejne firmy, które świadczą rozmaite usługi. Można to pomnożyć razy cztery, więc docelowo, w perspektywie kilkunastu lat jest szansa nawet do 10 tys. miejsc pracy dla całego regionu. Decyzja środowiskowa otwiera drogę do starań o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla. Wniosek do Ministerstwa Środowiska PGE GiEK ma złożyć w połowie bieżącego roku, po zakończeniu prac związanych z dostosowaniem dokumentów planistycznych gmin. Koncesja ma być przyznana pod koniec 2018 r.

Kolejnym etapem będzie pozyskanie zgód korporacyjnych dla realizacji inwestycji. Przypomnijmy, że złoczewskie złoże węgla brunatnego, odkryte w 1962 r. przez Instytut Geologiczny, ma zasobność ok. 490 mln ton i grubość 50 metrów. Zalega jednak na znacznej głębokości, bo 200 metrów od powierzchni. Złoże zlokalizowane jest kilka kilometrów na południe od Złoczewa. W gminach Złoczew, Burzenin, Ostrówek, na pograniczu powiatów wieluńskiego i sieradzkiego. Węgiel będzie transportowany koleją do elektrowni Bełchatów, odległej o ok. 60 km. Początkowo rozważano transport urobku taśmociągami, ale przeważyła koncepcja tańszego transportu koleją. Linię kolejową, zaplanowaną już w latach 70. XX wieku, trzeba będzie zbudować. To oczywiście dodatkowe koszty, ale największe trudności sprawi zapewne obowiązujący reżim prawnym Unii Europejskiej, dotyczący takich inwestycji.

(opr. KJB)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u