Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności „Twórczość braci Coen” - wykład w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu

„Twórczość braci Coen” - wykład w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu

zytocohenMiłośników i sympatyków kina CIK zaprasza na wykład dr Kamili Żyto z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, To już jutro, w czwartek 12 kwietnia o godzinie 18. Filmoznawczyni opowiadać będzie o twórczości wielokrotnie nagradzanych braci Coen. Wykład organizowany jest z projektu Akademia Bazylika.

 

Joel i Ethan Coenowie (znani także jako Bracia Coen) – amerykańscy filmowcy, scenarzyści, reżyserzy i producenci. Laureaci czterech Oscarów. Joel Coen urodził się 29 listopada 1954, jego młodszy brat Ethan 21 września 1957. Razem tworzą duet artystyczny znany z wysmakowanych plastycznie, różnorodnych stylistycznie filmów, w których odświeżają znane schematy i swobodnie mieszają gatunki. Debiutowali w 1984 filmem „Śmiertelnie proste”, a ich dalsza kariera zaowocowała takimi produkcjami, jak: „Barton Fink” (nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes), „Fargo” (scenariusz nagrodzony Oscarem, a Frances McDormand, żona Joela, otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej), „Big Lebowski”, „Człowiek, którego nie było”, „Most szpiegów”, „Ave, Cezar!” i wiele innych. Największym sukcesem okazał się film „To nie jest kraj dla starych ludzi” z 2007 roku zrealizowany na podstawie powieści Cormaca McCarthy’ego, który zdobył aż cztery Oscary. Trzy z nich otrzymali sami bracia Coen: za scenariusz adaptowany, reżyserię oraz jako współproducenci najlepszego filmu roku, czwartą statuetką uhonorowano Javiera Bardema za najlepszą rolę drugoplanową.

Dr Kamila Żyto - od 2007 roku jest adiunktem w Instytucie Kultury Współczesnej, regularnie współpracuje z branżowym „Film&Tv Kamera". Biegle włada językiem angielskim i hiszpańskim, zna łacinę i niemiecki. W kręgu jej zainteresowań naukowych znajduje się: kino polskie (ze szczególnym uwzględnieniem wątków związanych z wizerunkami Żydów i relacjami polsko-żydowskimi), kino amerykańskie (kino noir, zarówno klasyczne, hollywoodzkie z lat czterdziestych i pięćdziesiątych, jak i współczesne filmy neo-noir) oraz kino świata hiszpańskojęzycznego (głównie twórczość Carlosa Saury czy Juana Antonio Bardem z okresu późnego frankizmu i transformacji). Prywatnie jest wielbicielką literatury pięknej i podróży.

Współpracuje z Młodzieżową Akademią Filmową „Bliżej kina" i Gabinetem Edukacji Filmowej w Łodzi, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (przy projekcie „Filmoteka Szkolna"), Akademią Filmu Polskiego, DKF PWSFTviT; jest wykładowcą nie tylko UŁ, ale i Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Aleksandrowie Łódzkim, prowadzi warsztaty dla nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i średnich; gościnnie wykładała w Tybindze i Greifswaldzie.

(opr. KJB)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyNauczycielkom i nauczycielom ku pokrzepieniu serc

Nauczycielka przedszkolna przechadzała się po sali uważnie przypatrując się rysującym dzieciom. Od czasu do czasu zaglądała, jak idzie praca.
Podeszła do dziewczynki, która w wielkim skupieniu coś tworzy. Przedszkolanka spytała ją, co rysuje.
- Rysuję Boga - odpowiedziała dziewczynka.
- Ale przecież nikt nie wie, jak Bóg wygląda - powiedziała zaskoczona przedszkolanka.
Dziewczynka mruknęła, nie przerywając rysowania:
- Za chwilę będą wiedzieli...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u