Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności OSP w Zduńskiej Woli ma już 140 lat!

OSP w Zduńskiej Woli ma już 140 lat!

ospDruhowie związani z Ochotniczą Strażą Pożarną w Zduńskiej Woli obchodzą w tym roku 140-lecie powstania jednostki. Ich marzeniem jest doprowadzenie jak najszybciej do dawnej świetności remizy przy ulicy Dąbrowskiego 4, zwłaszcza sali widowiskowej, która przed wielu laty była miejscem koncertów, popisów i spotkań zduńskowolan oraz mieszkańców powiatu.

 

To w niej odbywały się też spektakle teatralne, pokazy mody organizowane przez Andrzeja Michalskiego czy popisy strażackiej orkiestry dętej. Na deskach tej sali występowała w 1992 roku m.in. Violetta Villas! Gościł tam także w latach 80. XX wieku zespół Turbo i TSA, Kora Jackowska z zespołem Maanam czy grupa Dżem! Ta scena była także pierwszą, na której występowały lokalne grupy rockowe czy punkowe jak Kontrola W. czy Mięso!

Inaugurację tegorocznych obchodów jubileuszowych - jak zapowiada Dariusz Koliński komendant OSP w Zduńskiej Woli - zaplanowano na najbliższą niedzielę 27 maja. Tego dnia na boisku przy Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Żeromskiego odbędzie się mecz piłkarski pomiędzy drużyną ochotników a strażakami zawodowymi. O godz. 9. Podczas spotkania rozpocznie się także zbiórka pieniędzy na remont remizy. Na planowane tam od lat roboty potrzeba co najmniej 3-4 mln zł! Druh Koliński liczy, że zduńskowolanie i lokalne firmy będą przyjazne pomysłowi. Funduszy strażacy zamierzają także szukać w funduszach zewnętrznych. Z okazji 140-lecia druhowie otrzymają też w tym roku nowy sztandar oraz samochód ratowniczo-gaśniczy wart 315 tys. zł. Samorząd miasta Zduńska Wola wparł ten zakup kwotą 120 tys. zł. Komenda główna Państwowej Straży Pożarnej przekazała ponad 68 tys. zł. O pozostałe wsparcie ochotnicy będą się ubiegać także w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Przypomnijmy: Obecna Ochotnicza Straż Pożarna ma swoje korzenie w historii Straży Ogniowej w Zduńskiej Woli, którą powołano w lutym 1898 r. Jej pierwszym prezesem był Wilhelm Caspari. W latach 1892 - 1889 liczyła 147 członków czynnych. W 1904 r. strażacy otrzymali działkę od Augusta Arleta i ropoczęto budowę strażnicy. Zakończono ją w 1909, a rok później oddano do użytku. Nieco wcześniej, bo w 1905 r. powstałą strażacka orkiestra dęta. W okresie międzywojennym w strażnicy było kino, powstał też chór. Działał też Hufiec Wojskowy. W roku 1928 kupiono nowy samochód, motopompę i zamontowano telefon. W roku 1936 straż miała 5 samochodów bojowych i dwa beczkowozy. Straż zlikwidowano podczas hitlerowskiej okupacji. Reaktywowana została jako jedna z pierwszych organizacji w 1945 r. W roku 1967 powołano młodzieżowe i harcerskie drużyny pożarnicze, które z powodzeniem startowały podczas zawodów. Sukcesy w latach PRL odnosiła też strażacka orkiestra dęta. (na podst. monografii z okazji 135-lecia OSP)

KaMi S

Fot.: http://www.mdk-zdunskawola.pl/135-lat-osp-w-zdunskiej-woli/

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspominki myśliwych

W parku na ławce siedzą dwaj starsi panowie i rozmawiają:
- Miał pan w młodości jakieś hobby? - pyta jeden z nich.
- O, niejedno! Ale najważniejsze to kobiety i polowanie.
- A na co pan polował?
- Na kobiety, szanowny kolego, na kobiety...!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u