Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności XV EUROAZAJTYCKIE MEDIA FORUM AŁMATY'2018 - ŚWIAT I MY- co dziś i co jutro ?

XV EUROAZAJTYCKIE MEDIA FORUM AŁMATY'2018 - ŚWIAT I MY- co dziś i co jutro ?

IMG_2282Ponad 500 osob z 60 krajów uczestniczyło w dawnej stolicy Kazachstanu w mieście Ałmaty w odbywającym się po raz 15 Euroazjatyckim Madia Forum. Tegoroczne trzydniowe spotkanie dziennikarzy, polityków, ekspertów różnych branż, przedstawicieli ze świata nauki, kultury, biznesu, odbyło się w hotelu Ritz- Carlton.

 

Misją dotychczasowych spotkań była wymiana myśli na najważniejsze w danym momencie sprawy dla rozwoju regionu Azji Środkowej, całego kontynentu, jak i innych rejonów świata i całego globu. W sumie udział w nich przez te 15 lat wzięło ponad 600 ekspertów z różnych branż, wśród nich także przedstawiciele polskiego życia politycznego, naukowego czy świata dziennikarskiego. Jednym z panelistów kilka lat temu był były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Głównym celem organizatorów Forum jest pokazanie jak przez lata zmienia się świat, a w tym republika Kazachstan, jak jego rozwój jest ważnym elementem w globalnym funkcjonowaniu naszej planety.

XV Euroazjatyckie Media Forum zostały zorganizowane pod hasłem „15 lat ewolucji- Jak zmienia się świat i jak świat zmienia nas”. Uroczystego otwarcia Forum dokonała dr nauk politycznych Dariga Nazarbajewa Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Euroazjatyckiego Media Forum. Jej wystąpienie poprzedziło odczytanie listu do uczestników EMF od Prezydenta Republiki Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Prezydent wskazał w nim na rolę prawdziwego rzetelnego dziennikarstwa w informowaniu ludzi o tym, co faktycznie dzieje się w świece. Tu na Forum jest możliwość na tego typu wymianę myśli. Jak wskazał, jest to bardzo ważne dla nas wszystkich.

Dariga Nazarbajewa witając uczestników EMF przypomniała, ze przez te ostanie 15 lat, bardzo zmienił się świat, zmieniły się sposoby komunikacji międzyludzkiej. To co wtedy było nowością, dziś jest dostępne dla wszystkich np. Internet, czy łączność komórkowa. Łączność, to dziś szczególnie dla młodych, rzecz oczywista - to jest ich styl życia. Dlatego zadaniem wszystkich jest, by ludzie na wszystkich kontynentach korzystali z takich źródeł informacji, które są ważne dla rozwoju naszej cywilizacji a nie dla jej niszczenia. Poprosiła by dziennikarze nie ustawali w pracy nad własnym doskonaleniem się w rzetelnym przedstawianiu, tego, co dla świata najważniejsze.

W tematycznych panelach uczestniczyło kilkudzięsieciu ekspertów m.in. Matteo Renci, były premier Włoch; Kairat Abdrachanow, minister spraw zagranicznych Kazachstanu; Gary Łokk, były ambasador USA w Chinach; Saimon Makgi- sekretarz prasowy MSZ Wielkiej Brytanii; Debora Bergamini- dziennikarka, członek włoskiego parlamentu; Hatia Dekanoidze były minister rozwoju Gruzji i szereg innych osób. Także wśród nich z Polski przedstawiciel SLD Jerzy Wenderlich, który wziął udział w panelu poświęconym ewolucji Unii Europejskiej i obecnym jej wyzwaniom oraz dalszej perspektywy rozwoju. Jako jedyny wśród panelitów stwierdził, że konieczne jest podporządkowywanie się decyzjom z Brukseli przez wszystkie kraje UE niezależnie od ich narodowych preferencji. Tematyka paneli swoją różnorodnością była dostosowana do głównego motta pod jaki się on odbywał. Dlatego dyskutowano zarówno o ewolucji stosunków międzynarodowych jak i o ewolucji technologii informatycznych, czy o zmianach w światowej ekonomice, czy w światowej przyrodzie i ich wpływie na nasze życie. Także zastanawiano się nad tym, czy zmiany w podejściu do kwestii moralnych i oceny różnych wartości mogą mieć wpływ na nasze wzajemne kontakty i międzynarodowe porozumienie.

Generalnie z wypowiedzi panelistów wyłania się pogląd, że pomimo wielu zagrożeń świat ma ogromna szansę na to, by jego rozwój dalej przebiegał tak jak dotychczas. Ale też musi wzrastać rola mniejszych państw, nowych tworzących się potęg ekonomicznych i społecznych, które mogą w tym znacząco pomóc. Kazachstan jest tego odpowiednim przykładem.

Tekst i foto: Andrzej Kazimierski

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyPrzygoda księdza z nastolatką

Przez miasto jedzie zatłoczony tramwaj.
Nagle motorniczy gwałtownie hamuje. Atrakcyjna nastolatka traci równowagę i z impetem wpada na księdza, który siedzi obok niej.
Tak niefortunnie, że siada mu na kolanach.
Po chwili zdumiona spogląda na kapłana i z podziwem i mówi:
- Ho, ho, ho, proszę księdza...!
- To nie jest żadne ho ho ho, tylko klucz od zakrystii..

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u