Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności "Rocznik Wieluński'' po raz siedemnasty

"Rocznik Wieluński'' po raz siedemnasty

29052018rocznikWieluńskie Towarzystwo Naukowe wydało kolejny, siedemnasty tom ,,Rocznika Wieluńskiego''. To bardzo cenne wydawnictwo wysoko oceniane nie tylko przez historyków.

 

Oto jak do lektury tego wydawnictwa zachęcała na antenie Radia Ziemi Wieluńskiej dr Lubomira Tyszler z Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego: - Już jest nowy Rocznik Wieluński, tom siedemnasty, rok 2017. Z pewnym opóźnieniem wydaliśmy go za ubiegły rok, ale to dlatego, że pracujemy nad tym, aby wyszła pozycja o jak najlepszym poziomie merytorycznym. Mamy autorów, którzy stale współpracują z nami, mamy też i nowych. Rozpoczynamy jak zwykle archeologią.

Są to trzy artykuły, które mówią nam o kwestiach osadniczych, gospodarczych, powróciliśmy na chwilę do grodziska w Konopnicy. Następnie mamy już drugą cześć artykułu panów Dudaka i Hermana, poświęconą zamkowi w Wieluniu. Nie były tu nigdy prowadzone badania archeologiczny czy architektoniczne. Bardzo zachęcam władze miasta, aby o tym pomyślały. Artykuł jest oparty na źródłach pisanych, mimo to badaczom udaje się w jakiś sposób doszukać reliktów wcześniejszych. W tomie mamy też omówione zagadnień związanych z działalnością klasztoru pijarów pod koniec XVII wieku. Autorem tego artykułu jest debiutujący na naszych łamach profesor Ryszard Mączyński z Torunia. Mam nadzieję, że nawiążemy z nim stałą współpracę. Są też nowsze rzeczy, np. druga cześć artykułu o majątku w Rudnikach, to już XIX w. Są materiały poświęcone okresowi I wojny światowej w powiecie wieluńskim, mamy trochę filozofii. Oczywiście to nie wszystkie materiały. Zachęcam do kupowania, do czytania i opowiadania o tym, co dzieje się i działo kiedyś na Ziemi Wieluńskiej, w tym oczywiście, o działalności Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Podobnie jak i inne publikacje WTN, najnowszy ,,Rocznik Wieluński'' można nabyć w siedzibie Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, w budynku Starostwa Powiatowego w Wieluniu.

(opr. KJB)

foto: Radio ZW

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyMokra myszka i twardy ptak

Idzie sobie mała, biedna myszka, idzie aż dochodzi do rzeki. Rzeka była duża rzeka z bardzo mocnym prądem, więc myszka się wystraszyła, że nie przepłynie. Obok na krzaku siedział ptak. poproszę ptaka, pomyślała myszka.
- Ja taka mała biedna myszka, a ty taki wielki i silny, proszę złap mnie i przenieś na druga stronę..
- Nie - odpowiedział ptak.
- No proszę...
- Nie!
- No, ale błagam...
- NIE!
Ptak odleciał... Myszka tak się zdenerwował, że zebrała się na odwagę i wskoczyła do wody. Z trudem, ostatkiem sił przepłynęła na drugi brzeg.
Wychodzi cala mokra, zupełnie przemoczona.
A jaki z tego morał? Kiedy "ptak" jest twardy to "myszka" musi być mokra...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u