Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Chcesz wiedzieć ile składek jest na Twoim koncie emerytalnym? Przeczytaj list od ZUS

Chcesz wiedzieć ile składek jest na Twoim koncie emerytalnym? Przeczytaj list od ZUS

1200px-ZUS_logo.svgOkoło 1,3 mln osób w województwie łódzkim otrzyma list od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dlaczego? ZUS rozpoczął wysyłkę listów do 19 mln Polaków. Pisma zawierają informacje o tym, ile pieniędzy zgromadzonych jest na naszych kontach emerytalnych, a osoby powyżej 35 roku życia, dostaną też informacje o tym jaka jest prognozowana wysokość ich przyszłej emerytury.

 

Informacja o stanie konta emerytalnego na dzień 31 grudnia 2017 r., zgodnie z ustawowym obowiązkiem, przygotowywana jest przez ZUS dla każdej osoby, która ma na swoim koncie zapisaną choćby jedną składkę, niezależnie od jej wysokości. W piśmie znajdziemy informacje o sumie zwaloryzowanych składek oraz o kapitale początkowym. Jeżeli kapitał początkowy jest równy zeru, możliwe, że nie został jeszcze złożony w tym przypadku wniosek o jego ustalenie. W piśmie znajduje się także informacja o subkoncie (jeśli ubezpieczony jest członkiem OFE) oraz zestawienie składek z poszczególnych miesięcy minionego roku. Osoby, które ukończyły 35 lat, mogą też w piśmie o stanie konta znaleźć informacje o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach; gdyby na emeryturę przechodzili bazując na dotychczas zgromadzonych składkach i już więcej by nie pracowali, oraz gdyby obok dotychczasowych składek uwzględnili składki z przyszłości, z założeniem, że będą pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat.
Pamiętajmy, że drugie z wyliczeń jest czysto hipotetyczne i orientacyjne. Nie opiera się na takich zmiennych jak np. wzrost zarobków wraz ze wzrostem kariery. W dokumencie jest też informacja o tym jakie świadczenia przysługują z ZUS osobom opłacającym składki na ubezpieczenia społeczne. Ubezpieczeni, którzy posiadają profil na PUE ZUS, informacje o stanie konta znajdą na swoim profilu w PUE.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
woj. łódzkiego

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyDiabeł, kobieta i sukienka

- Grażynko, ta sukienka kosztowała kroci! Nie stać nas na takie wydatki! Dlaczego ją kupiłaś? - pyta mąż żony.
- Kochanie, tak jakoś wyszło... Diabeł mnie podkusił. Tak wyraźnie szeptał mi do ucha: kup ją, kup ją, wyglądasz w niej świetnie!
- Nie mogłaś mu powiedzieć, żeby sobie poszedł precz?
- Mówiłam, mówiła wiele razy. I nawet odszedł, ale...
- Jakie ale...?
- Odszedł kawałek, ale odwrócił się nagle i powiedział, że... z daleka wyglądam w niej jeszcze lepiej?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u