Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Ulga na start, składki preferencyjne – wybierz świadomie

Ulga na start, składki preferencyjne – wybierz świadomie

1200px-ZUS_logo.svgPrzedsiębiorco, chcesz skorzystać z „ulgi na start”? Zrób to świadomie. Pamiętaj, że masz wybór. Korzystając z ulgi nie płacisz składek na ubezpieczenie społeczne przez sześć miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej, ale czy wiesz, że w tym czasie nie będziesz mógł skorzystać z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, a na Twoim koncie emerytalnym nie odłoży się ani złotówka? Podejmij decyzję świadomie.

 

„Ulga na start” dotyczy zwolnienia tylko z obowiązku ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Po upływie sześciu miesięcy „ulgi na start” lub w przypadku wcześniejszego zrezygnowania z niej, przedsiębiorcy mogą przez następne dwa lata miesiące korzystać z tak zwanych składek preferencyjnych, których wysokość obliczana jest od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Wpływ ulgi na start oraz składek preferencyjnych na Twoje świadczenia. Ulga na start i składki preferencyjne to prawo, a nie obowiązek. Możesz z nich skorzystać, ale nie musisz. W każdym razie, powinieneś wiedzieć, jakie czekają Cię konsekwencje, jeśli z niej skorzystasz. Ulga na start a świadczenia z ubezpieczeń, a właściwie ich brak

Pamiętaj, w czasie ulgi nie jesteś objęty ubezpieczeniami społecznymi. Nikt nie opłaca za Ciebie składek, wobec tego jeśli w trakcie ulgi na start zachorujesz, będziesz opiekować się dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny lub urodzi Ci się dziecko, to nie otrzymasz: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego, czyli świadczeń, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego. Nie będzie Ci także przysługiwało prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową , przysługujących z ubezpieczenia wypadkowego. Jeżeli niezdolność do pracy powstanie w czasie trwania ulgi na start, przedsiębiorca może mieć problem z uzyskaniem prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli od jego ostatniego okresu ubezpieczenia upłynęło więcej niż 18 miesięcy.

Do tego pamiętaj, że okres w którym nie opłacasz składek na ubezpieczenie emerytalne, nie będzie uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury ani nie podwyższy jej wysokości. Co się dzieje gdy płacisz preferencyjne składki? Decyzja o skorzystaniu ze składek preferencyjnych ma wpływ na wysokość świadczeń, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Świadczenia te są obliczane od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe. Jeśli w podstawie zadeklarujesz kwotę 30 % minimalnego wynagrodzenia, to ta kwota będzie przyjęta do obliczenia przysługujących zasiłków. Niższa podstawa, to także niższe składki na Twoją przyszłą emeryturę. O tym czy skorzystać z ulgi, przez jaki czas i czy później korzystać ze składek preferencyjnych, każdy przedsiębiorca musi zdecydować sam. Warto jednak by wiedział, że decyzja nie pozostaje bez wpływu na prawo i wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyDiabeł, kobieta i sukienka

- Grażynko, ta sukienka kosztowała kroci! Nie stać nas na takie wydatki! Dlaczego ją kupiłaś? - pyta mąż żony.
- Kochanie, tak jakoś wyszło... Diabeł mnie podkusił. Tak wyraźnie szeptał mi do ucha: kup ją, kup ją, wyglądasz w niej świetnie!
- Nie mogłaś mu powiedzieć, żeby sobie poszedł precz?
- Mówiłam, mówiła wiele razy. I nawet odszedł, ale...
- Jakie ale...?
- Odszedł kawałek, ale odwrócił się nagle i powiedział, że... z daleka wyglądam w niej jeszcze lepiej?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u