Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Dni Maksymilianowe w Zduńskiej Woli z kultem świętego i... Patrycją Markowską

Dni Maksymilianowe w Zduńskiej Woli z kultem świętego i... Patrycją Markowską

markowskaCo ma wspólnego rockowa wokalistka Patrycja Markowska, córka Grzegorza, lidera kultowego zespołu "Perfect" ze świętym Maksymilianem Marią Kolbe, czyli urodzonym w Zduńskiej Woli Rajmund Kolbe? Niewiel, ale ma. Choćby chęć dotarcia do jak największej rzeszy ludzi. O to zabiegał swego czasu św. Maksymilian Maria Kolbe, któremu w milionowym nakładzie udawało się wraz z "Rycerzem Niepokalanej" ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Maksymilian_Maria_Kolbe) docierać do wiernych w Polsce i poza krajem!

Rozpoczął w 1922 roku z nakładem 5.000 egzemplarzy, by w roku 1938 osiągnąć milion nakładu! Można zdaniem organizatorów tegorocznych Dni Maksymilianowych w Zduńskiej Woli połączyć te niemal dwa inne, odległe światy! Bo i Patrycja Markowska - korzystająca z internetu - ma też swoją misję. Muzyczną! Którą np. na YT śledzi nawet ponad 5 mln internautów (https://www.youtube.com/watch?v=S06eUO2eiGM&start_radio=1&list=RDEMVz_Lc5TZh799UPS_z6H4HQ). Święty widział też wielką przyszłość w mediach. Miał plan na wybudowanie stacji telewizyjnej. Niestety, wybuch II wojny światowej i późniejsze aresztowanie księdza Maksymiliana zniweczyły jego plany... Wciąż uważany jest jednak za geniusza ówczesnych, przedwojennych mediów (http://niezalezna.pl/31875-maksymilian-kolbe-geniusz-mediow ). Założone przez niego wydawnictwo zużywało rocznie ok. 1.600 ton papieru na prawie 60 mln egzemplarzy drukowanych czasopism. Nakład miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” dochodził do miliona egzemplarzy. Ukazujący się w latach 1935–1939 „Mały Dziennik” osiągał nakład 137 tys. w dni powszednie i 225 tys. egzemplarzy wydania niedzielnego. Sukces obu tych pism wynikał również z tego, że zarówno „Rycerz”, jak i „Mały Dziennik” poruszały nie tylko tematy religijne, ale także społeczne, polityczne i kulturalne.

Maksymilian Maria Kolbe stworzył również krótkofalową sieć radiową. Radio Niepokalanów nadawało na przełomie lat 1937/1938, pokrywając swoim zasięgiem praktycznie obszar całego kraju. W czasie pobytu w Japonii zakonnik zapoznał się z technicznymi wymogami raczkującej wówczas telewizji i rozpoczął prace przygotowawcze do nadawania w Polsce. Starania o ogólnopolską koncesję radiową przerwała wojna. Podobnie jak budowę lotniska. Jednak gotowych do latania po odbytym specjalnie kursie pilotażu było już dwóch braci zakonnych. Klasztor miał własną bocznicę kolejową. Maksymilianie, jego techniki menedżerskie są porównywalne do tych, które zaczęto stosować na Zachodzie w latach 70. XX w! Gdyby żył dziś, jego dziennik, proporcjonalnie do udziału w rynku przed wojną, sprzedawałby dwa razy więcej egzemplarzy niż „Gazeta Wyborcza”, "Gzazeta Polska" i konkurowałby pod względem sprzedaży z tabloidem, plotkarskim „Faktem” czy "Super Expressem"! Już wiadomo, że w dniach 14-15 sierpnia odbędą się tegoroczne Powiatowe Dni ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zduńskiej Woli. W tym czasie odbędą się nie tylko uroczystości religijno-patriotyczne i kulturalne Nie zabraknie też atrakcji dla przybyłych!

14 sierpnia na godz. 15 zaplanowano uroczystą sesję Rady Powiatu Zduńskowolskiego. O godzinie 17.30 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego będzie można posłuchać koncertu przygotowanego przez uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli. Po koncercie odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

15 sierpnia, z okazji przypadającego w tym dniu Święta Wojska Polskiego, o godzinie 11 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego /plac Wolności 26 w Zduńskiej Woli/, starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik wygłosi okolicznościowe przemówienie, delegacje złożą wiązanki kwiatów. O godz. 12 w Bazylice Mniejszej pw. WNMP odprawiona zostanie msza święta. Po południu tego dnia rozpocznie się Piknik Maksymilianowski. Miejscem wydarzenia będzie Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy przy ulicy Dolnej 41. Od godz. 15.

Gwiazdą wieczoru będzie Patrycja Markowska (godz. 19.30). Wokalistka wydała dotąd 7 studyjnych albumów, 2 koncertowe oraz 34 single, z których wiele na długi czas podbiło szczyty list przebojów. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia muzyczne. Najnowsze wydawnictwo „Krótka płyta o miłości” ukazało się w ubiegłym roku. Wystąpią również artyści Operetki Scen Łódzkich i zespół THRUDY /zespół rozpoczął działalność w 2007 roku w Bełchatowie. Muzyka zespołu to ciekawy przekrój różnych gatunków i pejzaży - muzyka alternatywna, rockowa z elementami reggae i rocka progresywnego./.

Odbędzie się też III Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich, podczas którego zaprezentują się koła działające na terenie powiatu zduńskowolskiego. Najmłodsi zobaczą teatrzyk dla dzieci, będą mieli możliwość wziąć udział w grach i zabawach. Będzie też prezentacja jednostek powiatowych i akcje społeczne. Wśród nich organizowane przez Szpital Powiatowy w Zduńskiej Woli i Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny akcje prozdrowotne z możliwością wykonania darmowych badań oraz wspólna z fundacją DKMS akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przybliży ideę akcji "Tak dla transplantacji." Będzie również możliwość bezpłatnego udziału w Ogólnopolskim Programie Badań Przesiewowych „Test na HCV- prosty krok do zdrowia". Całość zakończy dyskoteka z zespołem Faraon i pokaz sztucznych ogni.

KaMi S

Fot. za SP w Zduńskiej Woli

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u