Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Jan Kondrak zaśpiewa w szkole muzycznej w Sieradzu

Jan Kondrak zaśpiewa w szkole muzycznej w Sieradzu

JANKONDRAKFilia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej i Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Sieradzu zapraszają w czwartek 6 września o godz. 18 do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia przy ul. Jana Pawła II 48 w Sieradzu na koncert legendarnego barda JANA KONDRAKA.

 

Jak informuje nas Maria Duszka, kierownik Filii nr 2 MBP w Sieradzu, koncert, zorganizowany w ramach projektu Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Sieradzu „Biblioteka czeka” sfinansowano z środków Urzędu Miasta, z Zadania publicznego nr 4 „Wzbogacanie życia kulturalnego Sieradza poprzez imprezy o charakterze środowiskowym, lokalnym i ponadlokalnym". Otrzymał Złoty Indeks na czterdziestolecie Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie za – jak to określono – utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie. JAN KONDRAK (ur. 1959) - autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY. Koncertował głównie w Polsce, ale też w Austrii, Irlandii, Francji, Anglii, USA, Bułgarii, na Białorusi i Ukrainie. Jego utwory wykonywali: Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski. Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych. Napisał rozdział monumentalnej pracy zbiorowej "Jan Paweł II do artystów. Artyści do Jana Pawła II". Wydał płyty solowe: "Missa Pagana", "Tango Tristè", "Madamme I" i "Madamme II" (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury), a także "Kolędy przy gitarze" i 6 płyt z tekstami własnymi. Z Lubelską Federacją Bardów wydał 9 płyt, w tym m.in. "Miłość mi wszystko wyjaśniła" (do słów Karola Wojtyły) i "Lubelska Federacja Bardów Kazimierzowi Grześkowiakowi" (z tekstami Kazimierza Grześkowiaka). Wydarzeniom ze stanu wojennego poświęcony jest jego singiel pt. "Pieśń Dzwonu Wolności". Brał udział jako śpiewak i kompozytor w przedstawieniu pt. "Album rodzinny". We współpracy z Teatrem Starym w Lublinie powstało jego solowe przedstawienie pt. "Sztukmistrz śpiewa" (grane od 2012 r.). W tym samym teatrze, począwszy od sezonu 2013, śpiewa w spektaklu "Wieczorem", opartym na poezji Józefa Czechowicza z muzyką Włodka Pawlika. Jan Kondrak otrzymał Złoty Indeks na czterdziestolecie Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie za – jak to określono – utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie.

O artyście tak pisze znany krakowski krytyk muzyczny, JAN POPRAWA: Jan Kondrak jest mężczyzną pięknym i obdarzonym fantastycznym głosem. Głos Kondraka wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Przez czas jakiś, ze względu na blask, siłę i wyjątkową skalę (zwłaszcza górne rejestry) porównywany bywał do głosu Czesława Niemena. Ale na dobrą sprawę nie jest to porównanie najwłaściwsze: Kondrak najlepiej czuje się bowiem nie w Niemenowskim "nibysoulu", ale w melodyjnych pieśniach o długiej linii melodycznej, w dumkach i zaśpiewach tchnących niedaleką zagranicą. Nagrany przezeń "Ataman", stylizowany na pieśń kozacką - to dzieło nie tylko wybitne, ale i charakterystyczne: tak się dziś w Polsce nie śpiewa, bo się dziś tak śpiewać nie potrafi. Tylko Kondrak potrafi. No i jego "Federacja".

A tak o artyście wypowiadał się JACEK KACZMARSKI:
Twórczość Jana Kondraka znam od drugiej połowy lat osiemdziesiątych, kiedy do sekcji polskiej Radia Wolna Europa dotarła jego kaseta. Już wówczas zwrócił moją uwagę, jako rzadki przykład poety śpiewającego, który - oprócz charyzmatycznej interpretacji - dysponuje samoświadomością: wie, co myśleć o świecie i o sobie, jako człowieku w tym świecie żyjącym, a co najważniejsze wie, jak swoje myśli i przekonania, a także pytania i wątpliwości wyrazić w tak trudnej, zwięzłej formie, jaką jest piosenka. (...) Urósł na wielkiego barda, jest jedynym najwyższej klasy lubelskim poetą śpiewającym. Wygrał najważniejsze festiwale piosenki autorskiej. (...) Jako wykonawca własnych utworów Kondrak wydaje mi się potomkiem ukraińskich "Didów" przemierzających z teorbanem stepy i wyśpiewujących swoje tęskne, niepokojące wróżby. Jest w nim jakiś piękny, "kresowy" rys, w pełni prawdziwy, nie mający nic wspólnego z marketingową, "cepeliową" ludowością, której tak wiele na rynku środków masowego przekazu. Kondrak jest rzadkim ptakiem. Cenię Go, podziwiam i szanuję.

(opr. KJB)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u