Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 13 DO 19 WRZEŚNIA

CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 13 DO 19 WRZEŚNIA

15festiwal_plakat_b2_2To już przedostatni, letni weekend w tym roku. Korzystając ze sprzyjającej pogody wiele imprez zaplanowano w plenerze. W Zduńskiej Woli będzie to między innymi Rajd Nordic Walking. W Janiszewicach odbędzie się bieg na 5 mil. W Zduńskiej Woli też będzie można zapoznać się z wkładem protestantów w historię Polski oraz wysłuchać koncertu z charytatywnym przesłaniem u Chrześcijan Baptystów. W Wieluniu trwają obchody 100-lecia niepodległości. A w Łasku zabrzmią piosenki z okresu międzywojennego.

 

W Kościerzynie królować będą ziemniaki na tegorocznych targach. Sieradz z kolei stawia na ekologię podczas Rodzinnego Festiwalu Recyklingu. W Działoszynie będzie można przez trzy dni spróbować dań z najlepszych w Polsce foodtrucków. Co poza tym będzie się działo? Gdzie warto się wybrać? O tym poniżej oraz na plakatach.

DZIAŁOSZYN

14 -16 września. Park Strażaka. "Żarciowozy", czyli zlot foodtrucków. Od godz. 15 w piątek., od godz. 12 w sobotę i niedzielę.

ŁASK

15 września, Galeria z Fortepianem, godz. 19. Łaskie Towarzystwo Kulturalne i ŁDK zapraszają na koktajl muzyczny wielowitaminowy! Miłość, wiosna, bzy, łzy, słowiki, tęsknota... ot, taka sentymentalna podróż do piosenek z okresu międzywojennego. Wystąpi Agnieszka Greinert (aktorka, wokalistka) zachwycona twórczością Mariana Hemara i Juliana Tuwima stworzyła muzyczne opowiastki o przewrotności natury kobiecej.

17 września. Godz. 13, cmentarz parafialny. Burmistrz Łasku oraz Dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego zapraszają do udziału w obchodach 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

19 września. Godz. 19. Centrum Idei ku Humanizmowi w Łasku zaprasza na projekcję filmu „Ignacy Loyola”. To doskonale opowiedziana historia dramatycznych i przełomowych momentów życia Ignacego Loyoli. Twórcy wykreowali trzymającą w napięciu opowieść o nadzwyczajnej przemianie wewnętrznej człowieka, idealnie oddając istotę „ignacjańskiego ducha”. Ignacy, „brutalny żołnierz, kobieciarz, którego całe życie kręciło się wokół bogactw, sławy i władzy, podejmuje walkę na śmierć i życie ze swoimi wewnętrznymi demonami”. Musi zmierzyć się z depresją, myślami samobójczymi, wstrętem do samego siebie i miłosierdzia dla innych, wreszcie przejść proces o herezję przed inkwizycją, by ostatecznie, wygrywając bitwę, stać się jedną z najważniejszych postaci w historii Kościoła. Film będzie wyświetlony w środę w sali widowiskowej Łaskiego Domu Kultury przy ul. Narutowicza 11.

JANISZEWICE, GMINA ZDUŃSKA WOLA

16 września. Bieg 5 mil po Gminie Zduńska Wola. Szczegóły tras, regulamin. dane o wpisowym i zapisy na: --> http://www.biegajzosp.pl/zapisy-bieg-po-gminie-zdunska-wola/

KOŚCIERZYN

16 września, w godz. 8-16, Targi „Jesień w polu i ogrodzie” - Kościerzyński Dzień Ziemniaka organizowany przez ŁODR z siedzibą w Bratoszewicach - Oddział w Kościerzynie. Szczegóły na plakacie.

ZDUŃSKA WOLA

13-19 września. Kino Ratusz, plac Wolności 26. Pełny repertuar na: --> http://www.kinoratusz.com/repertuar.php

13 września. ZCI Ratusz. Godz. 18. Wystawa prac sieradzanina Jerzego Kaszuby zatytułowana "Humory Rysunkowe o zwierzętach na wesoło". Wernisaż wystawy będzie połączony z promocją tomiku artysty "Fraszki Haiku".

14 września. Piknik Historyczny organizowany przez Stowarzyszenie Diabetyków w Zduńskiej Woli. PROGRAM:
- godz. 8:30 - Zbiórka na parkingu przy supermarkecie ALDI/ ulica Łaska.
- godz.9:00 -9:15 Przejazd do Szadku. Miejsca związane z działalnością Polskiej Organizacji Wojskowej - rys historyczny.
- godz.10:15 - przejazd do Strońska
- godz.10:30 -Przyjazd do Strońska. Plac przed bramą cmentarza parafialnego. Pomnik wystawiony przez miejscowe społeczeństwo w celu uczczenia 10- lecia odzyskania Niepodległości.
- godz.11:00 - Wyjazd ze Strońska w kierunku Zduńskiej Woli.
- godz.11:15 - Przyjazd na parking przy supermarkecie ALDI. Przejście na cmentarz katolicki przy ul. Łaskiej - grób Kazimierza Maciejewskiego, Bronisława Michalaka i Zygmunta Mąkowskiego.
- godz.11:50 - Przejazd do restauracji „Pod Słońcem”
- godz.12:00 - Obiad w restauracji „Pod Słońcem”
- godz.13:00 - Przejazd do Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych - filii MHMZW
- godz.13:10 - Zwiedzanie Skansenu. Prelekcja na temat znaczenia Karsznic i Magistrali Węglowej dla umocnienia niepodległego Państwa Polskiego.
- godz.14:30 - Przejazd pod dworzec PKP- Zduńska Wola plac Żelazny.
- godz.14:40 -14:55 - Pogadanka na temat znaczenia linii kolejowej Warszawsko-Kaliskiej w listopadzie 1918 r.
- godz.15:00 -15:10 - Złożenie kwiatków pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego - Plac Wolności Zduńska Wola.
- godz.15:00 - Zakończenie części edukacyjnej i przejazd na teren PMOS Zduńska Wola ul. Dolna 41 na część rekreacyjno-integracyjną.
- grill i wspólne biwakowanie z pieczeniem kiełbasek - udział w grach i konkursach, rywalizacja w konkurencjach rekreacyjno-sportowych
- godz. 17:30 - wyjazd do restauracji Pod Słońcem w Zduńskiej Woli.
- godz. 18:00 - zabawa taneczna
- godz. 02:00/ 15 września – zakończenie Pikniku.

14 września. Godz. 13. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli przy ul. Łaskiej 12, zaprasza dzieci wraz z opiekunami na spotkanie z cyklu Mamo czytaj i baw się ze mną… Bohaterką wydarzenia będzie Krowa Matylda na wakacjach, która nie mówiąc nic nikomu postanowiła wybrać się na wycieczkę. W planie zajęć wspólne odczytanie książki, zajęcia plastyczne oraz gry edukacyjne.

15 września. VIII Koncert Charytatywny Fundacji Orłowskich-Osińskich. Kościół Chrześcijan Baptystów, ul. Dąbrowskiego. Godz. 18. Wystąpią uczniowie PSM I i II stopnia w Zduńskiej Woli. W programie utwory Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bach i Antonio Vivaldiego oraz utwory lżejsze, na przykład z filmu "Piraci z Karaibów", Elvisa Presleya i Jana Maklakiewicza.

15 - 16 września. "Wkład Protestantów w budowanie niepodległości na ziemiach Polski centralnej" zrealizowany w ramach muzealnych Europejskich Dni Dziedzictwa.

PROGRAM:
15 września sobota - Kościół Ewangelicko-Augsburski w Zduńskiej Woli, Al. Kościuszki 5
godz. 9 - 10 - rejestracja uczestników
godz.10 - otwarcie sesji i słowo wstępne dla uczestników i zebranych gości - ks. Cezary Jordan (proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zduńskiej Woli)
- I blok - MIĘDZY WIARĄ A HISTORIĄ (moderuje ks. Cezary Jordan)
godz.10.20 - Reformacje polskie - dr Jerzy Sojka (Katedra Teologii Systematycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie)
godz.10.45 - Struktura Kościoła Ewangelicko-Augsuburskiego w II Rzeczypospolitej Polskiej i obecnie - ks. bp Jan Cieślar (Biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego)
godz.11 – dyskusja
godz.11.40 - 13.10 - przerwa obiadowa
- II blok - PROTESTANCI I ICH WKŁAD W BUDOWANIE TOŻSAMOŚCI NARODOWEJ (moderuje pastor ks. Cezary Jordan)
godz.13.10 - Miastotwórcza rola protestantów w łódzkim okręgu przemysłowym w XIX wieku - dr hab. Krzysztof Paweł Woźniak, prof. UŁ (Katedra Historii Polski XIX wieku Uniwersytetu Łódzkiego)
godz.13.35 - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wieluniu. Dwa wieki w służbie Panu - dr Zdzisław Włodarczyk (Prezes Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego)
godz.14.05 - 14.20 - przerwa kawowa
godz.14.20 - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zduńskiej Woli i jej wybitni synowie - Jarosław Stulczewski (Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskeij Woli)
godz. 14.45 - Stowarzyszenia protestanckie w Zduńskiej Woli w okresie międzywojennym - Tomasz Polkowski (Dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola)
godz.15.10 - dyskusja i podsumowanie
16 września, niedziela,
godz.9.30 -odsłonięcie tablicy pamiątkowej ks. Edwarda Boernera (1833 - 1910), front Domu Pomocy Społecznej, Pasaż F. Rajczaka
godz.11 - Uroczyste Nabożeństwo, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Zduńskiej Woli, Al. Kościuszki 5
godz.12 - występ Chóru Kameralnego Incanto z Pabianic pod dyrekcją Magdaleny Hudzieczek-Cieślar,
12.00 - występ Chóru Kameralnego Incanto z Pabianic pod dyrekcją Magdaleny Hudzieczek-Cieślar,
Wydarzenia towarzyszące:
15-16.09. - wystawa Ignacy Boerner - specjalista od spraw niemożliwych, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Zduńskiej Woli, Al. Kościuszki 5 (przygotowana przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola)
16.09. - wystawa Podwórkowe Muzeum - STWORZONY, BY POMAGAĆ - odsłonięcie tablicy pamiątkowej ks. Edwarda Boernera (1833 - 1910), front Domu Pomocy Społecznej, Pasaż F. Rajczaka (przygotowana przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola)

16 września. I Integracyjny Rajd Nordic Walking. Teren PMOS w Zduńskiej Woli przy ul. Dolnej 41. Od godz. 11 zapisy, od godz. 12 start. Udział bezpłatny. Wcześniejsze zgłoszenia uczestników przyjmowane są na profilu pomysłodawcy rajdu Luca Team na FB (https://www.facebook.com/events/214359756030837/ )

20 września. Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Dzieci i Młodzieży oraz Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli zapraszają na podsumowanie ,,Artystycznego Wędrującego Lata WAL'2018. W programie wręczenie nagród laureatom konkursów plastycznych ,,Moje wakacje na wsi'' i ,,Bezpieczne wakacje''. Spotkanie odbędzie się o godz. 13.30 w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym przy ul. Dolnej 49.

SIERADZ

13 września. Na poetyckie warsztaty i autorskie spotkanie zapraszają w Grupa Poetycka DESANT, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Sieradz i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu. Oba artystyczne wydarzenia odbędą się w siedzibie sieradzkiej PBP przy ul. Żwirki i Wigury 4. Godz. 16.

13 września, projekcja filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" (o godz. 18 i 20). Kino Teatr. Szczegóły na: --> http://www.scksieradz.pl/aktualnosc

14, 15, 16, 18, 19 września. Kino Teatr, godz. 17.30 i 19.30. projekcja komedii "Juliusz".

14 września, godz. 18 koncert zespołu Jazz Band Ball Orchestra z Krakowa. Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu.

14 września. Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Godz. 12. Zarząd Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Sieradzu oraz Muzeum Okręgowe w Sieradzu zapraszają na wykład „O walkach i buncie w I Korpusie Polskim na Białorusi, czyli o początkach służby w armii polskiej gen. Tadeusza Kossakowskiego”. Wykład wygłosi Artur Ossowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Łodzi.

15 września. Piknik rodzinny SIERADZ BIERZE ODDECH oraz Festiwal Recyklingu' 2018, w godz: 9 - 16, Teatr Miejski i plac przed Teatrem.
W programie:
- 9:00 - 14:00 Bezpłatny serwis rowerowy (oferujący drobne naprawy)
9:00 - 15:00 Wystawy”Ekologiczny Sieradz - Odnawialne Źródła Energii” - konkurs plastyczny (Galeria Teatr)„COŚ z NICZEGO” konkurs twórczy (przed Teatrem)
- 10:00 - 14:00 Konkursy (Teatr Miejski) - „EKO-GLAMOUR” na modę ekologiczną - „Śpiewająco o życiu zgodnie z naturą, przyrodą, czystym powietrzem i ochroną środowiska” na wykonanie amatorskiej piosenki . - „Żyj zgodnie z naturą” na układ taneczny . - „Jestem EKO – bierz przykład” na spektakl
- 14:00 Pokaz „Sprzątający pies” (przed Teatrem)
- 15:00 Podsumowanie pikniku oraz wręczenie nagród (Teatr Miejski)
Imprezy towarzyszące:
- 10:30 - 13:30 - warsztaty „Drugie życie odpadów” „Las zamknięty w słoiku”
- 9:00 - 14:00 - Mobilny Punkt Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych i Problemowych zlokalizowany na placu przed Teatrem Miejskim w Sieradzu - odbiór odpadów: baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (elektroodpady), odpady problemowe.

15 września, ,,Orientakcja'' czyli rowerowy rajd na orientację, którego 10. już edycja odbędzie się w ośrodku wypoczynkowym Sieradz-Męka. Uczestnicy pokonują trasę rajdu, odnajdując w terenie punkty kontrolne, naniesione na mapę w postaci okręgów (środek okręgu wskazuje położenie punktu, dodatkową informacją jest opis punktu umieszczony na karcie startowej, np. "skrzyżowanie dróg" czy "przepust nad strumieniem"). Trasa przejazdu, podobnie jak kolejność i liczba zaliczonych punktów kontrolnych zależy tylko i wyłącznie od uczestnika, do sklasyfikowania wystarczy zaliczenie jednego punktu kontrolnego. O miejscu uczestnika w końcowej klasyfikacji decyduje liczba zdobytych punktów przeliczeniowych, a następnie czas przejazdu trasy. Punkty Kontrolne są punktowane po 1 punkcie przeliczeniowym za punkt. Szczegóły zapisów na: --> http://sieradz.eu/pl/news/rowerowy-rajd-na-orientacj%C4%99

17 września. Kino Teatr, godz. 19.30. projekcja filmu Dogman. Szczegółowy repertuar kinowy w Sieradzu na: --> http://www.scksieradz.pl/aktualnosci

WIERUSZÓW

13 - 19 września. Repertuar Kina Słońce: --> http://kinoslonce.pl/repertuar-miesieczny/

15 - 16 września. Wieruszowski Dom Kultury, warsztaty z improwizacji z Jerzym Kaszubą. Od godz. 12.

SPYCIMIERZ

15 - 16 września. Odpust Parafii Spycimierz „Krzyż w Barwach Jesieni”, od godz. 10. organizator: Parafia Spycimierz, Parafialne Stowarzyszenie "Spycimierskie Boże Ciało".

CZŁOPY, GMINA UNIEJÓW

16 września, godz. 6. Turniej Wędkarski Jesień' 2018, zbiornik w Człopach.

WIELUŃ

13 - 19 września. Kino Syrena. Pełny repertuar na: --> http://wdkwielun.pl/wydarzenia/2018/07/repertuar-syreny

15 września. „Droga Ku Wolności” - to muzyczna opowieść o nieustępliwej i często heroicznej walce Polaków o szansę życia w wolnym i demokratycznym kraju. To rodzaj artystycznego świadectwa o miłości do Ojczyzny, patriotyzmie i dążeniu do wolności. To muzyczna podróż przygotowana na okazję stulecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Godz. 17. Wieluński Dom Kultury. Aranżacje akustyczne znanych, tradycyjnych pieśni polskich wsparte słowem wstępu z nawiązaniem do istotnych wydarzeń z historii Polski przeniosą nas w kolejne lata walki o Niepodległą. Przeniesiemy widzów w czasy przeszłe i skłonimy do głębokich refleksji, często będzie to podróż do wspomnień i powrót do opowieści rodzinnych. Opowiemy zarówno o roli Ułanów, o powstaniach, II Wojnie Światowej oraz nawiążemy do współczesnej historii Polski – do walki z komunizmem. Przy dźwiękach fortepianu zakosztujemy historycznej, muzycznej opowieści o istotnych dla naszej Ojczyzny momentów i oddamy realia tamtych dni. W spektaklu „Droga Ku Wolności” usłyszymy m.in.: „My Pierwsza Brygada”, „Piechota, ta szara Piechota”, „O mój Rozmarynie”, „Hej Ułani”, „Wojenko, Wojenko”, „Białe Róże” (rozkwitały pąki białych róż), „Serce w plecaku”, ” Mury”, „Biały Krzyż” oraz autorskie kompozycje muzyków. Muzycy „Drogi Ku Wolności”: Tomasz Andrzejewski – gitara akustyczna, Łukasz Sztaba – fortepian, instrumenty klawiszowe, Marcin Zmorzyński – śpiew. Wystawa fotografii Andrzeja Wiktora – EPIZODY jest doskonałym uzupełnieniem projektu. To subiektywna próba przedstawienia niektórych epizodów historycznych, które miały miejsce w bogatych i burzliwych dziejach Naszej Ojczyzny. Epizody, czyli zaaranżowane sytuacje, które odwołują się do pewnych wydarzeń historycznych są tylko próbą wspomnienia o danym momencie historii, są iskrą która przez krótki moment świeci, aby przypomnieć o swoim istnieniu. Fotografie powstały jako okładki do miesięcznika W sieci historii. Autorem ich koncepcji jest Michał Korsun. Uzupełnieniem fotografii epizodów historycznych są obrazy pochodzące ze starszego projektu o roboczym tytule „Rycerze”, którego realizacja została rozpoczęta w 2010 roku podczas inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem w 600-letnią jej rocznicę. Przedstawia serię portretów współczesnych rekonstruktorów, pasjonatów historii sfotografowanych tak, aby do złudzenia przypominali ludzi z minionych wieków.

19 września. Pod hasłem „Bezpieczeństwo i zdrowy styl życia” organizowany jest przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu „Jesienny Piknik - święto pieczonego ziemniaka”. Godz. 15.30, scena "Pod chmurką".

GMINA PĄTNÓW

16 września. Wójt gminy Pątnów, Jacek Olczyk oraz drużyna harcerska „Leśni Skauci” zapraszają do udziału w Gminnym Rajdzie Niepodległościowym „W hołdzie bohaterom”. Na trasie liczącej ponad 50 km znajdują się miejsca historyczne.Start godz. 8.30 w Dzietrznikach. Szczegóły na plakacie.

A wkrótce:

ZDUŃSKA WOLA

23 września. Kino Ratusz, pl. Wolności 26. Spotkanie DKF, godz. 17.30.

WIERUSZÓW

30 września. Koncert Margaret. Wstęp bezpłatny. Rynek w Wieruszowie, godz. 20. Koncert w ramach tegorocznych obchodów 650-lecia Wieruszowa.

Zebrał i opracował: KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZajączek niekoniecznie wielkanocny i...

Zajączek wchodzi do baru naburmuszony i mówi:
- Kto pomalował mój rower na zielono?
Po chwili wstaje niedźwiedź i mówi:
-Ja, bo co?
-Nic, nic, chciałem tylko zapytać, czy ta farba długo schnie?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u