Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się ze zduńskowolankami

Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się ze zduńskowolankami

43691922_172925636948765_2522587503014182912_nNa zaproszenie Joanny Jarosławskiej, dyrektorki Powiatowego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, gościła w tym mieście wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska. Towarzyszyła jej Monika Wielichowska, posłanka z PO. Spotkały się z kobietami w jednej z miejscowych restauracji. Zduńskowolankami prowadzącymi własne biznesy, związanymi z oświatą, pracownicami samorządu, kandydatkami w najbliższych wyborach czy też znanymi ze swoich artystycznych poczynań.

 

Pani wicemarszałek, członkini Gabinetu Cieni, jaki powołała Platforma Obywatelska, w którym jest pełnomocnikiem do Spraw Równego Traktowania, przekonywała, jak ważna jest rola kobiet w kreowaniu życia politycznego w Polsce. Przypomniała, że w wciąż obowiązuje ustawa nakazująca ugrupowaniom umieścić na listach wyborczych co najmniej 35 procent kobiet. Mówiła, że rola kobiet w życiu publicznym powinna być większa niż dotychczas. Dodała także, że powinny nakłonić swoje koleżanki do jak największego udziału w najbliższych wyborach samorządowych. Bo - jak podkreślała - to między innymi kobiety - czujne na to co dzieje się w kraju, mogą mieć duży wpływ na wynik wyborów.
A od tych październikowych zależeć będzie, czy w Polsce wciąż będziemy mówić o pełnej demokracji, tolerancji, wolności i praworządności. Przypomnijmy, że to kolejna ważna postać polskiej polityki, która gościła w Zduńskiej Woli. Ale jedyna z Platformy Obywatelskiej, choć kilka dni temu zapowiadano, ale w ostatniej chwili odwołano wizytę liderów Koalicji Obywatelskiej: Grzegorza Schetyny, Katarzyny Lubnauer i Barbary Nowackiej. Ostatnio Zduńską Wolę odwiedzają najczęściej przedstawiciele PiS. Przede wszystkim na zaproszenie Damiana Kunerta, kandydata tej partii na prezydenta Zduńskiej Woli. Był w tym mieście premier RP Mateusz Morawiecki (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/8805-premier-mateusz-morawiecki-odwiedzi-zdusk-wol-i-wielu- ). Dojechała też na os. Południe minister pracy i polityki socjalnej Elżbieta Rafalska (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/8822-minister-elbieta-rafalska-w-zduskiej-woli-o-programie-qmaluch-plusq- ). Przybyła także minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. Ten ostatni obiecał zduńskowolanom, że otrzymają dofinansowania w kwocie 2,5 mln zł na budowę nowego kompleksu na Stadionie Miejskim (stadionie Pogoni przy ul. Łaskiej), a także kolejnych 2,5 mln zł na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5 (dawne PG nr 2).
Minister Rafalska zadeklarowała w Zduńskiej Woli dla całego kraju program "Maluch Plus", Krzysztof Tchórzewski obiecywał mieszkańcom dzielnicy Karsznice gazyfikację, a Jadwiga Emilewicz, która odwiedziła m.in. siedzibę Browaru Staropolskiego obiecywała dogodne dla przedsiębiorców propozycje i rozwiązania w ramach tak zwanego zrównoważonego rozwoju, między innymi w specjalnych strefach ekonomicznych. Trzeba przyznać, że tylu odwiedzin ministrów w Zduńskiej Woli nie było bodaj przez ostatnią dekadę. Mieszkańcy mogą się czuć docenieni? Czy aby te deklaracje przełożą się na ich życie? Bo obietnic było już wiele...

P.S. Prezydent miasta Zduńska Wola polemizuje z tym, co obiecywał karszniczanom minister Krzysztof Tchórzewski. Stwierdził, że w przyszłym roku ma powstać projekt planowanej gazyfikacji osiedli, natomiast realizacja inwestycji ma nastąpić w latach 2019 - 2021.

Samorząd miasta - ripostuje:
Władze Zduńskiej Woli przypominają, że starania o rozbudowę sieci gazowej w mieście trwają od 2016 roku, a plany zatwierdzono już na początku tego roku. To nawiązanie do wtorkowej (9 bm.) wizyty ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który zapowiedział rozbudowę gazociągu na spotkaniu wyborczym z kandydatami Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Pierwsza nitka na osiedlu Złota, która jest już realizowana to, 6 km sieci. Kolejna, planowana to sieć biegnąca przez Nowe Miasto i Karsznice, gdzie na początku tego roku zebrano około 170 deklaracji od mieszkańców. W lutym 2018 roku Rada Techniczna Zakładu Gazownictwa w Łodzi wydała warunki dla rozbudowy gazociągu w Zduńskiej Woli. Od tamtej pory wiadomo, którędy nitka będzie budowana i w jakim przedziale czasowym. - Doprowadziliśmy do wspólnego porozumienia trójstronnego, które zawarte zostało 22 czerwca pomiędzy miastem, powiatem i Zakładem Gazowniczym, które to porozumienia etapowało i określiło wstępne terminy rozbudowy sieci gazowej - wyjaśnia Beata Turlakiewicz, wiceprezydent Zduńskiej Woli.
Wiadomo od pół roku, że gazociąg ma przebiegać od ulicy Struga, przez Konwaliową, Świerkową do Borowej i dalej Jodłową, Staszica, Spółdzielczą, 1 Maja, Okrzei do Piłkarskiej. Obecnie, jak informują władze miasta udało się doprowadzić do etapu, w którym gazownia podpisuje już umowy z przyszłymi odbiorcami gazu. Chodzi tu w pierwszej kolejności o miejski budynki: szkołę podstawową oraz dom kultury. Mam nadzieję, że pan minister Tchórzewski będzie nas intensywnie wspierał, aby Zakład Gazowniczy dotrzymywał terminów.

KaMi S

Fot. KO /FB

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyGdy mi ciebie zabraknie...

Autobus z wycieczką zbliża się do granicy.
– Piwo! Siku! – po raz któryś z rzędu rozweseleni wycieczkowicze zmuszają kierowcę do zatrzymania.
Po dłuższej chwili, gdy już z powrotem zajęli miejsca w autokarze, kierowca pyta głośno:
– Czy kogoś nie brakuje?
Cisza. Po przekroczeniu granicy do kierowcy podchodzi mężczyzna i lekko bełkocząc mówi:
– Kurde, nie ma mojej żony...
– No przecież – mówi ze złością kierowca – przed odjazdem pytałem, czy kogoś wam nie brakuje!
Na to facet:
– Ale mnie jej nie brakuje, tylko mówię, że jej nie ma...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u