Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Biuletyn Szadkowski jest już pełnoletni. Dowodzi tego osiemnastym już tomem

Biuletyn Szadkowski jest już pełnoletni. Dowodzi tego osiemnastym już tomem

biuletynszadkowskiTo szadkowsko-łódzkie wydawnictwo rodziło się w przysłowiowych bólach. Wielu szadkowian, ówczesnych radnych i lokalnych działaczy związanych z kulturą, nie wierzyło przed dziewiętnastu laty, że wydawnictwo poświęcone historii ludzi z Szadku i dziejom Ziemi Szadkowskiej ma szanse na powodzenie, a co dopiero na kolejne edycje przez tyle lat!

 

Jednak pomysł z czasów burmistrza Stanisława Mielczarka chwycił, bo ziarno już w 2000 roku zasiał w Szadku za jego kadencji profesor Tadeusz Marszał z Uniwersytetu Łódzkiego. Dodajmy, że profesor był wcześniej autorem monografii Szadku, wydanej dzięki Zarządowi Gminy i Miasta Szadek w 1995 roku na 700-lecie miasta. Jak w 2001 roku podczas prezentacji I tomu podkreślał ówczesny burmistrz Stanisław Mielczarek, "Biuletyn Szadkowski" może być świadectwem dla potomnych historii Szadku i gminy. I tak się właśnie dzieje niemal od dwóch dekad.
Po nim kolejni burmistrzowie: Mieczysław Maniosik, Stefania Sulińska i Artur Ławniczak podtrzymują wspomagali i wspomagają to wydawnictwo. Warto dodać, że każdy z kolejnych numerów "Biuletynu" jest coraz mniej naukowy, choć nie mniej poważny i ważny, ale bardziej " (...) tak napisany po ludzku, aby każdy mógł zrozumieć, co się przed stu, dwustu czy nawet dawniej w Szadku działo. I dorosły i dziecko, uczeń szkoły podstawowej."
Przypomnijmy: od 2001 roku co roku ukazuje się kolejny numer "Biuletynu Szadkowskiego". W tym roku już osiemnasty! Jego premiera odbędzie się 7 grudnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. "Biuletyn Szadkowski' jest interdyscyplinarnym periodykiem, którego profil merytoryczny określa tematyka związana z regionem szadkowskim, rozumianym nie tylko w wymiarze współczesnym, ale także z uwzględnieniem historycznej roli i zasięgu oddziaływania Szadku, gdy był on jednym z głównych prężnych ośrodków miejskich tej części Polski. Adresowany jest nie tylko do środowiska akademickiego oraz praktyków zaangażowanych w realizację polityki społeczno-gospodarczej na szczeblu lokalnym i regionalnym, ale także do miejscowej społeczności i powiatu zduńskowolskiego. Autorzy tekstów, teraz już także lokalni historycy-amatorzy chcieliby, aby pamiętano o ludziach, wydarzeniach, które wpisały się w historię nie tylko regionu, ale i Polski. Zakres tematyczny publikowanych prac obejmuje zarówno problematykę środowiska przyrodniczego i antropogenicznego, zagadnienia rozwoju społeczno-ekonomicznego, jak i szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego.
Dodajmy, że 18 kwietnia 2014 roku redaktor naczelny "Biuletynu Szadkowskiego", prof. dr hab. Tadeusz Marszał otrzymał od Generalnego Konserwatora Zabytków oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków za publikacje "Biuletyn Szadkowski" nagrodę w konkursie na najlepsze prace studialne, naukowe i popularyzatorskie dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa. Podczas Promocji 18. "Biuletynu Szadkowkiego" odbędzie się spotkania z redakcją biuletynu i autorami artykułów aktualnego numeru. Będzie też wystawa malarstwa Dobrosławy Snowarskiej. W programie piątkowej odsłony "BS" jest też koncert świąteczny, degustacja potraw wigilijnych oraz kiermasz rękodzieła i ozdób świątecznych.

Leon

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZajączek niekoniecznie wielkanocny i...

Zajączek wchodzi do baru naburmuszony i mówi:
- Kto pomalował mój rower na zielono?
Po chwili wstaje niedźwiedź i mówi:
-Ja, bo co?
-Nic, nic, chciałem tylko zapytać, czy ta farba długo schnie?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u