Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Polski beatboxer skomponował piosenkę o Wieluniu

Polski beatboxer skomponował piosenkę o Wieluniu

zorakJak informuje Radio Ziemi Wieluńskiej, Zorak, polski beatboxer i raper skomponował i zaśpiewał piosenkę o Wieluniu. Ten artysta i producent muzyczny wymyślił i zrealizował ten projekt dzięki Krzysztofowi Dudkowi, dyrektorowi Teatru Nowego z Łodzi, który współpracuje z Wieluńskim Domem Kultury. Wcześniej projekt zakładał produkcję spektaklu o Biedce i Zachariaszu, historii miłosnej, która rozgrywa się w Wieluniu w XVI w. Po wielu konsultacjach i rozmowach postanowiono jednak stworzyć film.

 

Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi:
- Sztuka też będzie, bo okazało się, że ta historia jest tak pojemna i uniwersalna, że można ją wykorzystać do kilku projektów. Rozmawialiśmy o tym, aby godnie uczcić rocznicę wybuchu II wojny światowej i już nie powtarzać historii, które kilkakrotnie były pokazywane w filmach. Doszliśmy do wniosku, że ten materiał o Biedce i Zachariaszu to jest podstawa do tego, aby zrobić fabularyzowany dokument, bo niektóre źródła podają, że pierwsze bomby, które spadły na kościół farny, zniszczyły grób Biedki i Zachariasza, który podobno w ruinach tego kościoła się znajdował.Zaczynając od tego tragicznego dla Wielunia wydarzenia, chcielibyśmy zbudować taki uniwersalny przekaz, gdzie przemoc, reprezentowana tutaj przez III Rzeszę, niszczy miłość, że jest tym zaburzeniem, które jest przeciwko miłości. I na tej kanwie chcemy opowiedzieć tę trudną historię Wielunia II wojny światowej, ale też przypomnieć tę legendę o nieszczęśliwej miłości Biedki i Zachariasza. I stąd pomysł, żeby w związku z okrągłą rocznicą wybuchu II wojny światowej rozszerzyć formułę. Film obejrzą tysiące, dziesiątki tysięcy ludzi, natomiast sztuka teatralna byłaby skierowana do kilkuset osób, co nie wyklucza, aby w przyszłości taka sztuka powstała. Ja bym bardzo chciał, aby to była sztuka z Wielunia, dla Wielunia, żeby Wieluń był koproducentem i miał prawa do tego tematu. Po to, aby bardziej spopularyzować tę historię.

Skąd pomysł, aby właśnie Zorak był twórcą piosenki?

Krzysztof Dudek: Zorak, to znany beatboxer i hip-hopowiec sceny łódzkiej. Pracuje dla Teatru Nowego. Występuje jako aktor i przygotowuje muzykę. I po prostu wydaje mi się, że jest to artysta, który ma nerw i wrażliwość do niektórych tematów. I kiedy rozmawialiśmy o tej historii, widział, że aż mu się oczy zaświeciły, żeby tę historię w formie piosenki opowiedzieć. Okazało się, że kilka dni po naszym spotkaniu Zorak przyniósł propozycję utworu, która mi się spodobała i wydaje mi się, że oddaje ducha tej właśnie opowieści. I uznaliśmy, że byłoby fantastycznie, aby tej piosence towarzyszył teledysk, który można wykorzystać w mediach społecznościowych, nakręcony w Wieluniu, który by promował Wieluń, promował tę historię i były częścią kampanii obchodów. Premierę filmu teledysku i piosenki przewidziano 1 września.

(opr. KJB)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyDupa nie czarodziej

Do baru wchodzi mężczyzna i zamawia setkę czystej. Z kieszeni wyciąga naparstek, odlewa do niego trochę wódeczki, a z drugiej kieszeni wyjmuje małego, kilkucentymetrowego ludzika. Stawia go na barze i podaje naparstek. Barman patrzy na to zdziwiony:
- Panie, skąd pan takiego krasnala wytrzasną?
- Wie pan, byliśmy razem z kolegą Staszkiem w Afryce. Idziemy tam przez dżungle, idziemy i nagle widzimy jak tubylcy tańczą dookoła ogniska. A w środku koła taki wymalowany na kolorowo wywija grzechotnikami. I jak ty mu wtedy, Stachu powiedziałeś? Że on jest dupa a nie czarodziej?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u