Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności W Wieluniu Ogólnopolski Turniej Tańca Narodowego

W Wieluniu Ogólnopolski Turniej Tańca Narodowego

turniejtancaW najbliższą niedzielę po raz pierwszy w Wieluniu odbędzie się Ogólnopolski Turniej Tańca Narodowego o Puchar Burmistrza tego miasta. Na scenie hali Wieluńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dzieci, młodzież oraz dorośli zaprezentują między innymi mazura, krakowiaka, oberka i kujawiaka. Do oceny liczyć się będzie muzykalność, technika taneczna, ogólny wyraz artystyczny i estetyczny wygląd pary.

 

Jeszcze trwają zapisy na turniej, na który tak zapraszała w Radiu Ziemi Wieluńskiej Elżbieta Kalińska, dyrektorka Wieluńskiego Domu Kultury: - Zapisać można się nawet do ostatniej chwili. Wpisowe wynosi 30 złotych dla uczestników. Natomiast dla widzów, którzy chcą obejrzeć turniej, wstęp jest darmowy. Patronat przyjął pan burmistrz, bo gramy tutaj o Puchar Burmistrza Wielunia, ale także Polskie Towarzystwo Taneczne. Konkurs przebiegał będzie zgodnie z ogólnymi normami na przykład tańców towarzyskich, czy - jak w tym w tym przypadku - tańców narodowych. Tradycja jest nieodłącznym elementem każdego z nas. Bardzo szanujemy i kochamy przeszłość Wielunia. Chcielibyśmy rozpropagować taniec ludowy czy narodowy wśród dzieci po to, żeby coraz więcej z nich mogło uczestniczyć w warsztatach tańca ludowego, które mamy również w Wieluńskim Domu Kultury. Zobaczymy, w jakim kierunku to pójdzie. Warsztaty odbywają się dopiero pierwszy rok, ale nasze dzieci również będą występować podczas tego turnieju. Jury będzie oceniać zgodnie z całym programem i regulaminem ustalonym przez Radę Ekspertów do Spraw Folkloru w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Chodzi o kultywowanie tradycji i o prezentację czegoś autentycznego. Wrażliwość na muzykę, wrażliwość na tempo, dostosowanie wyrazu artystycznego do podkładu muzycznego, emocjonalny stosunek do muzyki, to wszystko będą oceniać widzowie. Również ogólny wyraz artystyczny, np. zdolność do takiego zaprezentowania tańca, aby piękno, harmonia i estetyka szły razem z tancerzami. Myślę, że warto przyjść do sali WOSiR. Jest to bardzo duże wydarzenie. Mam nadzieję, że państwu się spodoba i stworzymy taką tradycję w Wieluniu, o co chciałabym walczyć, żeby udało się stworzyć takie zespoły. I tak jak pięknie rozwija się tradycja Wieluńskiego Dance, gdzie rzeczywiście dzieci są przygotowywane przez cały rok, chciałabym, żeby tak się stało, że dzieci z naszego wieluńskiego regionu też będą się tak przygotowywały do naszego festiwalu tańców narodowych. W niedzielę będzie występować również zespół z Kurowa, będzie się bardzo dużo działo. Zapraszamy serdecznie.
Rejestracja do pierwszej części turnieju w czterech kategoriach: do 13 lat rozpocznie się o godzinie 10.30, a początek turnieju zaplanowano o 12.00. Rejestracja do drugiej części, dla osób w wieku od 14 do 30 lat oraz seniorów, o godzinie 14. Początek turnieju o godzinie 15.

(opr. KJB)

źródło: Radio ZW

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyPrzygoda księdza z nastolatką

Przez miasto jedzie zatłoczony tramwaj.
Nagle motorniczy gwałtownie hamuje. Atrakcyjna nastolatka traci równowagę i z impetem wpada na księdza, który siedzi obok niej.
Tak niefortunnie, że siada mu na kolanach.
Po chwili zdumiona spogląda na kapłana i z podziwem i mówi:
- Ho, ho, ho, proszę księdza...!
- To nie jest żadne ho ho ho, tylko klucz od zakrystii..

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u