Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Andrzej Sznajder zagości w Łasku i Zduńskiej Woli

Andrzej Sznajder zagości w Łasku i Zduńskiej Woli

21EZDW środę 20 marca w Łaskim Domu Kultury o godz. 18 odbędzie się spotkanie z Andrzejem Sznajderem. To urodzony w 1950 roku w Łasku absolwent germanistyki Uniwersytetu Łódzkiego, dziennikarz, eseista, pisarz i tłumacz literatury niemieckojęzycznej. Debiut dziennikarski miał w roku 1984 w sieradzkim tygodniku Nad Wartą", z którym współpracował przez kilkanaście lat. Pisał też do "Tygodnika Piotrkowskiego", Ładu Bożego" we Włocławku i do łódzkich "Odgłosów".

 

Andrzej Sznajder jest współpracownikiem łódzkiego magazynu kulturalnego "Kalejdoskop" oraz pism polonijnych; "Znad Wilii" (Wilno), "Magazynu Polskiego" (Grodno) i niemieckojęzycznych kwartalników literackich "IGdA-aktuell" i "Kreis" (Wiedeń). Jego artykuły, reportaże, felietony i eseje ukazują się też m. in. w "Twórczości", "Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim", "Panoramie Łaskiej", "Ziemi Łódzkiej", "Ziemi Piotrkowskiej", "Zeszytach Łaskich", "Mojej Zduńskiej Woli", "Na Sieradzkich Szlakach", "Życiu Kalisza", "Kresowych Stanicach" oraz w literackich pismach niemieckich; "Signum" i "eXperimenta". Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Oddział w Łodzi oraz niemieckojęzycznego Interessengemeinschaft Deutschsprachiger Autoren.
Pozycje książkowe:
- "Litewskie korzenie", 2010 i "Dzieje rodziny Wyrwiczów", 2010; wydania prywatne – obie książki o litewskich i białoruskich przodkach rodu matki autora
- "Z chłopskiego rodu", 2013, ISBN 978-83-926589-2-4
- "Sekrety Sieradza i Zduńskiej Woli", 2016, ISBN 978-83-7729-321-8
- "Karsznice. Od powozu do elektrowozu" (wyd. wspólnie z Ryszardem Łęskim), 2016, ISBN 978-83-945464-0-3
- "Sekrety Łasku i Pabianic", 2017, ISBN 978-83-7729-393-5
- "Sekrety województwa łódzkiego" (współautor), 2018, ISBN 978-83-7729-449-9
Z kolei, w najbliższy czwartek 21 marca także i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli zaprasza na spotkanie autorskie z tym pisarzem i tłumaczem. Spotkanie połączone będzie z promocją książki „Sekrety województwa łódzkiego” odbędzie się w Czytelni MBP (I piętro), przy ul. Łaskiej 12, o godz. 18.

Leon

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspomnienie starego hipisa...

Siedząc do późna w pracy Janek zaczął wspominać stare hipisowskie czasy, kiedy to niemal codziennie były nowe panienki, narkotyki... Po dwudziestu latach nie palenia marihuany postanowił więc zapalić, przypomnieć sobie dobre czasy. Odwiedził dzielnicę, na której mieszkał za młodu, i sprawdził czy diler Heniek jeszcze żyje i sprzedaje. Okazało się, że Heniek nadal prosperuje.
- Witaj Heniu, nic się nie zmieniłeś...
- Janek, kopę lat...
- Potrzebuję jakieś fajne jointy, bo ze dwadzieścia lat nie paliłem, a chciałbym przypomnieć sobie jak to było...
- Słuchaj Jasiu, sprzedam Ci, ale pod jednym warunkiem. Musisz ten towar palić samemu i najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu.
- Dobra stary, niech tak będzie - odparł Stefan i pożegnawszy się pomknął do domu.
Wpada do chałupy, cisza jak makiem zasiał, żona chrapie jak niedźwiedź, dzieciaki tak samo, więc postanowił zamknąć się w łazience. Usiadł na sedesie wypakował towar, nabił lufkę, zaciąga się... Otwiera oczy, patrzy ciemno. Wypuszcza dym - jasno.
- Kurde, ale sprzęcicho się pozmieniało... - pomyślał zdumiony.
I pociągnął drugiego macha. Otwiera oczy, ciemno..., wypuszcza - jasno....
Zdrowo podjarany myśli sobie, że jeszcze raz nic nie zaszkodzi. Zaciąga się - ciemno, wypuszcza dym - jasno.
W tym momencie słyszy walenie do drzwi łazienki....
- Janek. co ty tam robisz? - krzyczy żona.
Janek wszystko wrzucił do sedesu, spuścił wodę i poddenerwowany odpowiada:
- Golę się kochanie!
- Janek, trzy dni...?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u