Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Szczątki żołnierza Batalionów Obrony Narodowej z Wielunia odnalezione po 80 latach!

Szczątki żołnierza Batalionów Obrony Narodowej z Wielunia odnalezione po 80 latach!

ochedzyn17Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej były formacją wojskową utworzoną w maju 1939 roku. Wchodziła ona w skład Armii „Łódź”. Szlak bojowy rozpoczęła 1 września od walk granicznych pod Krajanką, skąd żołnierze wycofywali się na główną pozycję obrony na linii Warty i Widawki. Nie wszystkim się udało.

 

Jak informuje Radio Ziemi Wieluńskiej, 2 września pod Ochędzynem ostatnią walkę kampanii wrześniowej stoczyli: Józef Dudaczyk, Stanisław Kin i Zygmunt Piechociński. Miejsca pochówku jednego z tych żołnierzy nich szukali wczoraj pracownicy łódzkiego IPN wraz członkami Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”.
Wspomina Kazimierz Olek z Ochędzyna: - Wróciliśmy do Ochędzyna 8 września. Na naszym polu były trzy dołki strzeleckie i dużo łusek, przy tych dołkach. Tak sobie pomyślałem, gdzie to tak daleko od domu, ale było na linii, tak jak stodoła była dawniej. Tak w Radiu Ziemi Wieluńskiej mówił o poszukiwaniach dr Krzysztof Latocha z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Łódzi: - Trwają poszukiwania miejsca pochówku żołnierza z września 1939 roku, członka wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej. 2 września, podczas wycofywania się z bitwy pod Krajanką zginęło tutaj trzech żołnierzy. Z tego, co wiemy z przekazów mieszkańców, zostali oni pochowani w pierwszej kolejności pod płotem cmentarza w Starym Ochędzynie. Po miesiącu podjęto próbę przeniesienia ich na centralną część cmentarza. Wówczas udało się przenieść szczątki dwóch z nich, trzeci pozostał i dzisiaj wróciliśmy, aby go odnaleźć. Możemy już powiedzieć, że mamy potwierdzenie, że jest to żołnierz Wojska Polskiego. Wychodzą elementy umundurowania, wyposażenia żołnierza polskiego z 1939 roku. Będziemy podejmowali próbę potwierdzenia jego tożsamości. Mamy materiał porównawczy od członków rodzin dwóch z tych poległych żołnierzy i spróbujemy ten materiał porównać ze znalezionym materiałem kostnym. Zbigniew Kowalczyk, radny gminy Sokolniki:
- Planujemy zorganizować godny pochówek. Jeżeli udałby się wszystko dopiąć, to 2 września byłaby uroczystość - dokładnie w 80. rocznicę walki i śmierci wieluńskich żołnierzy. Miejscem spoczynku odnalezionego żołnierza będzie kwatera żołnierska na cmentarzu w Starym Ochędzynie.

(opr. KJB)

foto: Radio ZW

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u