Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Czy świnie i krowy z dotacją rządu wykształcą dzieci i młodzież? Strajk nauczycieli stał się faktem!

Czy świnie i krowy z dotacją rządu wykształcą dzieci i młodzież? Strajk nauczycieli stał się faktem!

ZNPSTRAJKW poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął także w wielu szkołach i przedszkolach w Sieradzkiem bezterminowy strajk nauczycieli. W referendach, jakie przeprowadzono w ostatnich dniach w tych placówkach za strajkiem, poza Wieluniem, opowiedziało się większość zatrudnionych tam nauczycieli. Nawet do 90 i 100 procent! Reprezentujący ich m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, który ma w swoich szeregach największą rzeszę pedagogów, domaga się natychmiastowej podwyżki w wysokości 1.000 zł.

 

Rozmowy, jakie ten związek oraz Solidarność prowadziły z przedstawicielami rządu w piątek i sobotę oraz w niedzielę 7 kwietnia wieczorem nie doprowadziły do porozumienia wszystkich stron. Rząd dogadał się jedynie z Oświatową Solidarnością. Forum Związków Zawodowych i ZNP odrzuciły propozycje, które nazwały wręcz "ochłapem". W sobotę przed "rozmowami ostatniej szansy" jeszcze łyżki dziegciu do walki nauczycieli o podwyżki dołożył prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Poza wcześniejszymi obietnicami, że rząd będzie wspierał kwotą 500 zł każde dziecko w rodzinie, bez względu na dochód, zapowiedział, że rządzący dołożą rolnikom 500 zł na każdą krowę w gospodarstwie i po 100 zł na każdego tucznika tam hodowanego. O nauczycielach nawet się nie zająknął. Wspominał za to, że rząd stać na jego "piątkę" i "piątkę Morawieckiego"!
A nauczyciele po tych deklaracjach mówią głośno, także ci z naszego regionu: "Zostaliśmy potraktowani gorzej jak świnie i krowy! Zwłaszcza, że rolnicy dostają dotacje unijne!" Jeden z pedagogów z wieloletnim stażem w szkole w Zduńskiej Woli nie kryje: - Wiadomo, idą wybory. Rolników jest więcej, kilka milionów. Nauczycieli jest pół miliona. Rząd uznał, że warto wspierać ich niż nas! Chcą nas wyraźnie skłócić! Tylko, czy świnie i krowy wykształcą dzieci? Dla mnie to kolejny skandal związany z tym, co robi partia rządząca i najgorsza minister oświaty od 1989 roku jakim jest Anna Zalewska!"
Gdzie zaplanowano akcje strajkowe w Sieradzkiem (dane z piątku 5 kwietnia)?
1. POWIAT ZDUŃSKOWOLSKI
Referendum przeprowadzono w 39 placówkach oświatowych. 37 poparło strajk. Do akcji nie przyłączą się Szkoła w Szadku oraz przedszkole przy ul. Sieradzkiej w Zduńskiej Woli. Jednak, jeśli akcja strajkowa miałaby się przedłużyć na kolejne dni najprawdopodobniej uczniowie wygaszanych gimnazjów będą mogli przystąpić do testów. Te na pewno odbędą się w SP nr 4 w Zduńskiej Woli. Jak zapowiada Iwona Kulisiewicz dyrektorka placówki strajk w tej szkole poparło 54 procent nauczycieli. Podczas egzaminów będzie się wspierała nauczycielami spoza szkoły. - Mając dobro uczniów kończących wygaszane gimnazjum uważam za swój obowiązek, aby testy się odbyły. Miałam kłopoty z komisjami oraz z nagłośnieniem na testy z języka angielskiego, ale wszystko wskazuje, że udało nam się je pokonać. Testy gimnazjalne u nas będą. Będą też w czasie akcji strajkowej wydawane obiady. W przyszłym tygodniu lekcji nie będzie od poniedziałku do środy. Wówczas odbywać się będą egzaminy dla uczniów klasy ósmej. Będzie działała świetlica. 8 i 9 kwietnia dla kończących klasy trzecie gimnazjum odbywać się będą zajęcia powtórkowe przed testami - dodaje. Szkoły i przedszkola w powiecie są oflagowane. Na tablicach i na stronach internetowych pojawiły się już w miniony piątek informacje dla rodziców. I tak np. SP nr 9 w Zduńskiej Woli informuje:
"W związku z planowanym od dnia 8 kwietnia 2019 roku ogólnopolskim, bezterminowym strajkiem pracowników oświaty, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II informuje, że w szkole od tego dnia będą prowadzone tylko zajęcia opiekuńcze dla uczniów, którym Rodzice nie mogą zapewnić opieki w domach. Ponieważ przystąpienie do akcji strajkowej zadeklarowali nauczyciele i pracownicy szkoły, zwracam się z prośbą do Rodziców o pozostawienie dzieci w domach. W okresie strajku nie będą także wydawane obiady. W związku z nieokreślonym czasem trwania strajku, proszę na bieżąco śledzić informacje na stronie szkoły i tablicy ogłoszeń." Z kolei Tomasz Siemienkowicz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Zduńskiej Woli informuje, że 8 kwietnia w związku z ogólnopolskim, bezterminowym strajkiem pracowników oświaty, będą w tej szkole prowadzone jedynie zajęcia opiekuńcze w świetlicy. W szkole spodziewają się, że skorzystają z nich raczej tegoroczni maturzyści, aby powtarzać materiał przed ezgzaminem dojrzałości.
- W związku z nieokreślonym terminem czasu trwania strajku oraz możliwością jego odwołania prosimy rodziców i uczniów o śledzenie informacji w mediach ogólnopolskich i na stronie internetowej szkoły - dodaje. Na zajęcia świetlicowe mogą też jedynie 8 kwietnia liczyć uczniowie zduńskowolskiego "Elektronika" i "Mechanika" oraz w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach czy w zespole szkół w Karsznicach. Co do dalszych decyzji czy i kiedy nauka odbywać się będzie według planu z letniego semestru szkoły będą informować w poniedziałek rodziców za pomocą komunikatów e-dziennika oraz na stronach internetowych. To ważny przekaz, bowiem w tych placówkach uczy się wiele osób spoza miejscowości, w których siedziby mają te szkoły.

2. POWIAT SIERADZKI
Co najmniej 34 placówki z 50 w powiecie podjęły decyzję o przystąpieniu do strajku. Jednak ostateczna ich liczba będzie znana 8 kwietnia. Dyskusje bowiem trwały do piątkowego popołudnia. Rodzicom przedszkolaków i uczniów nie pozostaje nic innego jak na bieżąco śledzić komunikaty internetowe na stronach szkół i przedszkoli. Chyba, że już w piątek dowiedzieli się, że dana szkoła czy przedszkole do strajku nie przystąpiło. Szkoła Podstawowa nr 10 w Sieradzu zachęca rodziców, aby 8 kwietnia dzieci do szkoły nie posyłali. Wydała też następujący komunikat:
"Szanowni Państwo. W związku z przystąpieniem szkoły do Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej w Oświacie rozpoczynającej się 8 kwietnia (poniedziałek) zaistniała konieczność zmiany terminu śródsemestralnych spotkań z rodzicami zaplanowanych na 8 i 9 kwietnia 2019r.
Wywiadówki odbędą się w następujących terminach:
- 13 maja 2019 dla klas I – III, godz 17.00
- 14 maja 2019 r. dla klas IV – VI ; godz 17.00 dla klas VII, VIII i gimnazjalnych ; godz 18.00."

3. GMINA WIELUŃ
W Wieluniu do strajku nie przystąpi pięć szkół podstawowych prowadzonych przez gminę. W poniedziałek rozstrzygnie się, czy do akcji strajkowej dołączą pracownicy przedszkola nr 1. Według danych samorządu gminy do strajku nie przystąpiły następujące placówki: Szkoła Podstawowa w Gaszynie, Szkoła Podstawowa w Kurowie, Szkoła Podstawowa w Masłowicach, Szkoła Podstawowa w Rudzie, Szkoła Podstawowa w Bieniądzicach oraz Przedszkole nr 2 w Wieluniu. W placówkach prowadzonych przez Gminę Wieluń, za strajkiem opowiedziała się mniejszość zatrudnionych w przedszkolach i szkołach pracowników. Na 527 zatrudnionych nauczycieli i pracowników niepedagogicznych za strajkiem opowiedziało się 259 osób, czyli 49 procent.

4. POWIAT ŁASKI
25 placówek oświatowych popiera akcję strajkową na terenie powiatu łaskiego: Przedszkole Publiczne nr 1 w Łasku, Przedszkole Publiczne nr 3 w Łasku, Przedszkole Publiczne nr 4 w Łasku, Przedszkole Publiczne nr 6 w Łasku, Szkoła Podstawowa nr 1 w Łasku, Szkoła Podstawowa nr 5 w Łasku, Szkoła Podstawowa w Bałuczu, Szkoła Podstawowa w Okupie, Szkoła Podstawowa w Wiewiórczynie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Łasku, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Łasku, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kolumnie, I Liceum Ogólnokształcące w Łasku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łasku, Zespół Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Łasku, Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Łasku, Gminne Przedszkole w Buczku, Szkoła Podstawowa w Buczku, Szkoła Podstawowa w Czestkowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sędziejowicach, Zespół Szkół w Marzeninie, Zespół Szkół Rolniczych w Sędziejowicach, Szkoła Podstawowa w Chociwiu, Zespół Szkół w Kwiatkowicach.

KOMUNIKAT ZNP Z 5 KWIETNIA:

Podczas dzisiejszych rozmów strona rządowa przedstawiała konfrontacyjną ofertę polegającą na radykalnym zwiększeniu pensum (od 25% do 33%) połączoną ze wzrostem średniego (czyli wirtualnego) wynagrodzenia do roku 2023 r. Strona związkowa nie otrzymała – mimo wielokrotnych próśb – tej oferty w formie pisemnej. Natomiast materiały te – w postaci komunikatu prasowego oraz prezentacji – otrzymali dziennikarze na konferencji prasowej strony rządowej, która odbyła się tuż po rozmowach.

Dzisiejsza propozycja rządu oznacza:
– brak realnych podwyżek wynagrodzenia zasadniczego w 2019 roku,
– znaczącą redukcję etatów nauczycielskich,
– pogorszenie oferty edukacyjnej w szkołach wiejskich,
– zwiększenie obowiązków i czasu pracy nauczycieli.
Podkreślamy, że strona związkowa w trakcie negocjacji trwających od 25 marca przedstawiła aż trzy propozycje dotyczące wzrostu wynagrodzeń. Nie spotkały się one z aprobatą strony rządowej. Także dzisiaj przedstawiciele rządu nie odnieśli się do propozycji FZZ i ZNP złożonej w środę wieczorem (3 kwietnia 2019 r.), polegającej na rozłożeniu 30% podwyżki na dwie tury (15% od 1 stycznia i 15% od 1 września br.).
Dotychczasowe propozycje rządu nie dają podstaw do odwołania strajku w ramach legalnie toczącego się sporu zbiorowego. Strajk rozpocznie się od 8 kwietnia 2019 roku.

LIST ZNP DO MIN. ANNY ZALEWSKIEJ

Warszawa, 5 kwietnia 2019 r.
Pani Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

Związek Nauczycielstwa Polskiego wzywa Panią Minister do natychmiastowego zaprzestania wprowadzania w błąd dyrektorów szkół, polegającego na rozpowszechnianiu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za pośrednictwem kuratoriów oświaty informacji, w myśl której na podstawie umów cywilnoprawnych można zatrudnić w szkole osoby, które mają być powołane do zespołów nadzorujących egzaminy.
Osoby takie czysto teoretycznie mogłyby być zatrudniane na podstawie umów o pracę (po uprzednim uwzględnieniu ich w arkuszu organizacyjnym szkoły i spełnieniu przez nie wymogów stawianych kandydatom do pracy w charakterze nauczyciela), jednakże oznaczałoby to, że nie są już one nauczycielami spoza szkoły, tym samym zespoły nadzorujące nie spełniałyby warunku, iż nie mogą w ich skład wchodzić tylko i wyłącznie nauczyciele zatrudnieni w danej szkole.
Zatrudnianie osób do zespołów nadzorujących zgodnie z zasadami wskazanymi przez Panią w przywołanej na wstępie informacji narazi dyrektorów szkół na poważne konsekwencje prawne.

UZASADNIENIE

I. Brak możliwości zawierania przez szkoły umów cywilnoprawnych
Szkoły jako jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej nie mają zdolności do zawierania umów cywilnoprawnych takich jak np.: umowa o dzieło, umowa zlecenie. Potwierdza to dr Mateusz Pilich w komentarzu do ustawy o systemie oświaty wskazując: „(…) Należy przy tym zauważyć, że w zasadzie sama ustawa nie daje dyrektorowi szkoły lub placówki prawa do zawierania w imieniu tejże szkoły lub placówki umów cywilnoprawnych (regulowanych przepisami kodeksu cywilnego). Podmioty te nie mają bowiem, jak już wyjaśniono, podmiotowości cywilnoprawnej, a zatem także możliwości występowania jako strona takich umów. (…)” (M. Pilich, Ustawa o systemie oświaty. Komentarz, Dom Wydawniczy ABC. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., 2006). Identyczne stanowisko zajmuje dr Mateusz Pilich w komentarzu do art. 68 ustawy Prawo oświatowe (M. Pilich (red.) Komentarz do ustawy – Prawo oświatowe, [w:] Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające. Komentarz. WKP 2018. Lex). Prawidłowość tego stanowiska potwierdza Sąd Apelacyjny w Katowicach w postanowieniu z dnia 30 września 2014 r. (I ACz 692/14) wskazując: „ (…) Żaden przepis prawny nie przyznaje szkole (lub zespołowi szkół) zdolności prawnej. Regulacje ustawy o systemie oświaty wyraźnie stanowią, że szkoły nie mogą we własnym imieniu nabywać praw ani zaciągać zobowiązań. (…) Fakt, że szkoła jest pracodawcą i zakładem pracy, mającym zdolność samodzielnego występowania w sporach z zakresu prawa pracy, nie pozwala na dopatrywanie się istnienia jej zdolności sądowej w sprawach cywilnych. (…)”.

II. Osoba nie mająca nawiązanego stosunku pracy ze szkołą nie jest nauczycielem
Nie ma wątpliwości, iż na gruncie przepisów szeroko rozumianego prawa oświatowego nauczycielem jest tylko i wyłącznie osoba pozostająca w stosunku pracy ze szkołą lub placówką. Jak wskazuje dr Matusz Pilich w komentarzu do ustawy o systemie oświaty „(…) należy przyjąć, że nauczycielem w rozumieniu ustawy o systemie oświaty będzie wyłącznie osoba, którą za nauczyciela uznaje ustawa – Karta Nauczyciela. (…)” (M. Pilich, Ustawa o systemie oświaty. Komentarz, Dom Wydawniczy ABC. Wolters Kluwer Polska, 2006). Ten sam autor w komentarzu do ustawy Prawo oświatowe podnosi, iż definicja terminu „nauczyciel” zawarta w art. 4 ustawy Prawo oświatowe „wydaje się zbędna z tego względu, że w konsekwencji obowiązywania art. 6 komentowanej ustawy za nauczyciela należy uznać po prostu każdą osobę zatrudnioną na podstawie przepisów Karty Nauczyciela.” (M. Pilich (red.) Komentarz do ustawy – Prawo oświatowe, [w:] Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające. Komentarz. WKP 2018. Lex).
Jak podnosi z kolei w komentarzu do ustawy Karta Nauczyciela Andrzej Barański (wieloletni radca prawny MEN) w definicji nauczyciela istotne jest położenie akcentu na zatrudnienie nauczyciela w szkole lub placówce co oznacza, że: „nie jest nauczycielem w rozumieniu Karty Nauczyciela osoba, która pomimo posiadania kwalifikacji nauczycielskich nie jest zatrudniona w szkole czy placówce” (A. Barański, J. Rozwadowska – Skrzeczyńska, M. Szymańska, Karta Nauczyciela. Komentarz. Lex, 2018.). Takie rozumienie pojęcia nauczyciel potwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18 lutego 2011 r. (I OSK 1478/10) wskazując: „Z literalnej wykładni art. 9b ust. 1 i 3 w zw. z art. 3 ustawy Karta Nauczyciela wynika zatem, iż stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego można nadać jedynie osobie będącej nauczycielem, tj. zatrudnionej w przedszkolu, szkole lub placówce wymienionej w art. 1 ust. 1 i 1a ustawy.”

III. Wolontariusze nie są pracownikami
Zgodnie z art. 44 ust. 5 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do umów (porozumień) zawieranych z wolontariuszami w zakresie nieuregulowanym tą ustawą stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Nie mają do nich zastosowania tym samym przepisy Kodeksu pracy oraz Karty Nauczyciela.

wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński          prezes ZNP Sławomir Broniarz

Leon

Fot. znp.edu.pl, Leon

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspomnienie starego hipisa...

Siedząc do późna w pracy Janek zaczął wspominać stare hipisowskie czasy, kiedy to niemal codziennie były nowe panienki, narkotyki... Po dwudziestu latach nie palenia marihuany postanowił więc zapalić, przypomnieć sobie dobre czasy. Odwiedził dzielnicę, na której mieszkał za młodu, i sprawdził czy diler Heniek jeszcze żyje i sprzedaje. Okazało się, że Heniek nadal prosperuje.
- Witaj Heniu, nic się nie zmieniłeś...
- Janek, kopę lat...
- Potrzebuję jakieś fajne jointy, bo ze dwadzieścia lat nie paliłem, a chciałbym przypomnieć sobie jak to było...
- Słuchaj Jasiu, sprzedam Ci, ale pod jednym warunkiem. Musisz ten towar palić samemu i najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu.
- Dobra stary, niech tak będzie - odparł Stefan i pożegnawszy się pomknął do domu.
Wpada do chałupy, cisza jak makiem zasiał, żona chrapie jak niedźwiedź, dzieciaki tak samo, więc postanowił zamknąć się w łazience. Usiadł na sedesie wypakował towar, nabił lufkę, zaciąga się... Otwiera oczy, patrzy ciemno. Wypuszcza dym - jasno.
- Kurde, ale sprzęcicho się pozmieniało... - pomyślał zdumiony.
I pociągnął drugiego macha. Otwiera oczy, ciemno..., wypuszcza - jasno....
Zdrowo podjarany myśli sobie, że jeszcze raz nic nie zaszkodzi. Zaciąga się - ciemno, wypuszcza dym - jasno.
W tym momencie słyszy walenie do drzwi łazienki....
- Janek. co ty tam robisz? - krzyczy żona.
Janek wszystko wrzucił do sedesu, spuścił wodę i poddenerwowany odpowiada:
- Golę się kochanie!
- Janek, trzy dni...?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u