Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Przepis na wielkanocnego mazurka. Jazzowego!

Przepis na wielkanocnego mazurka. Jazzowego!

ImproMazurki1Skład: 15 ósemek, 24 szesnastki, kilka ćwierćnut oraz pauzy do smaku. Składniki mieszamy równomiernie w metrum 3/8, doprawiamy do smaku płynnym crescendem i decrescendem. Przyozdabiamy akcentami, a na koniec dodajemy lekkie ritenuto.

 

Całość przelewamy na rozgrzaną pięciolinię lub bezpośrednio na klawiaturę i z wypiekami na twarzy gramy około ośmiu minut. Czy z tego lub z podobnego przepisu korzystał Artur Dutkiewicz podczas koncertu w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Sieradzu, gdzie raczył publiczność smacznymi mazurkami? To nieistotne, ważne, że muzyczna uczta udała się znakomicie.
Zapewne zgodzimy się z opinią redaktora „Rzeczpospolitej”, Marka Duszy, który pisał: „Dutkiewicz nadał prostym rytmom i chwytliwym melodiom wyrafinowaną, ponadczasową formę. Słucha się ich z ciekawością odkrywcy nowych dźwięków, a odnośniki do muzyki klasycznej i jazzu dadzą przyjemność każdemu erudycie.”
Była również niespodzianka. Wśród stylizowanych mazurków pojawiły się jazzowo interpretowane sieradzkie owijoki. Skąd nagle sieradzkie akcenty w repertuarze „ambasadora polskiego jazzu” - gdyż tak nazywany jest Artur Dutkiewicz? Otóż podczas ubiegłorocznej wizyty w Sieradzu, kiedy prezentował utwory z płyty „Traveller”, pianista zainteresował się naszym folklorem. Wnikliwe studia nad sieradzkimi motywami muzycznymi zaowocowały powstaniem dwóch stylizowanych na jazzowo ,,Owijoków''. Kompozytor – pianista włączył na stałe do swojego repertuaru owijoki, tym samym stając się „ambasadorem Sieradza” na światowych scenach muzycznych. Zaznaczyć wypada, że Artur Dutkiewicz bardzo często jest gościem sal koncertowych na wszystkich kontynentach świata, no prawie wszystkich, bo jeszcze nie był na Antarktydzie, ale nie powiedział w tej kwestii ostatniego słowa. Jeżeli chcecie posłuchać Owijoka w interpretacji Artura Dutkiewicza wystarczy kliknąć w ten link: https://www.youtube.com/watch?v=15mPyac41Uk
Koncert zakończył się bisem. Artysta zaimprowizował utwór w oparciu o przebój Czesława Niemena „Pod papugami”. Chyba po mazurkach narobił nam apetytu na improwizowanego Niemena.
Organizatorem koncertu z cyklu „Poliż Jazz” była Państwowa Szkoła Muzyczna I st i Towarzystwo Muzyczna FERMATA w Sieradzu. Patronat nad koncertem objął Prezydent Sieradza, Paweł Osiewała. Serdeczne podziękowania składamy na ręce pana prezesa MPWiK w Sieradzu, Krzysztofa Grabowskiego, którego działania przyczyniły się do realizacji projektu. Za patronat medialny organizatorzy dziękują rozgłośni „Nasze Radio”. I zapraszają na kolejne koncerty.

Sławomir Cieślak
PSM w Sieradzu

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZajączek niekoniecznie wielkanocny i...

Zajączek wchodzi do baru naburmuszony i mówi:
- Kto pomalował mój rower na zielono?
Po chwili wstaje niedźwiedź i mówi:
-Ja, bo co?
-Nic, nic, chciałem tylko zapytać, czy ta farba długo schnie?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u