Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności W pożarze w Biskupicach spłonęły zwierzęta gospodarskie. Pożarów w regionie było więcej

W pożarze w Biskupicach spłonęły zwierzęta gospodarskie. Pożarów w regionie było więcej

56Chwile grozy przeżyli gospodarze z Biskupic. W Wielką Niedzielę doszło do pożaru budynku gospodarczego, w którym trzymali inwentarz. Rolnikom, którym pomagali strażacy z 15 zastępów, udało się uratować szesnaście sztuk bydła. Jednak, kiedy doszło do zawalania konstrukcji budynku, w pożarze zginęły dwa konie, źrebak oraz sześć sztuk bydła, których ratownicy nie zdążyli wyprowadzić wcześniej. Pożarowi towarzyszyło ogromne zadymienie, które spowiło większą część wsi. Na szczęście ogień nie dotarł do pobliskich zabudowań mieszkalnych.

 

To nie jedyny pożar, z jakim zmierzyli się ratownicy w okresie świątecznym. Także w niedzielę około godz. 21 wybuchł pożar w Rudzie. Ogień objął dziesięć butli z gazem, pojemniki z paliwem oraz samochody w budynku, który również został objęty pożarem. Strażacy musieli stawić czoła ewentualnemu wybuchowi, który mógłby zniszczyć także pobliskie budynki. Akcja po kilku godzinach zakończyła się sukcesem! W sobotę, 20 kwietnia, przy ul. Wyszyńskiego w Zduńskiej Woli paliła się sucha trwa się w pobliżu domów. Pożary w tej części miasta odnotowywano już kilkakrotnie od 7 kwietnia. Strażacy podejrzewają, że w piromanów bawią się dzieci z pobliskiego osiedla Południe. Z kolei w Wielki Piątek około godz. 14 doszło do kolejnego pożaru lasu przy polnej drodze relacji Kuźnica Skakawska - Wierzbięcin w powiecie wieruszowskim. Przybyli na miejsce strażacy dostrzegli dwa źródła ognia, co jednoznacznie wskazuje na celowe podpalenie.

STRAŻACY PRZYPOMINAJĄ, CO ZROBIĆ, GDY ZOBACZYMY POŻAR:
1. Zaalarmować niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków (telefon, nawet krzycząc, wzywając głośno pomocy) osoby będące w strefie zagrożenia, jednocześnie jak najszybciej wezwać straż pożarną. Tel. 998, 112.
2. W celu ułatwienia lokalizacji pożaru przez jednostki straży pożarnej prosimy osoby zgłaszające (oczywiście jeśli jest to możliwe) o wyjście przed mieszkanie/dom. gospodarstwo/blok i pokazanie miejsca zdarzenia oraz przekazanie informacji o zaistniałej sytuacji (które piętro, który budynek, jakie są zagrożone osoby i jakie zostały wcześniej podjęte czynności).
3. Jednocześnie strażacy przypominają o zagrożeniu pożarowym w lasach w całym Sieradzkiem. Wysoka temperatura, brak opadów deszczu i susza sprawiła, że gleby w lasach wyschły na wiór. Wystarczy chwila nieuwagi, by doprowadzić do wielkiego pożaru. Od początku kwietnia w lasach województwa łódzkiego, a więc także w Sieradzkiem obowiązuje wciąż, podobnie jak w całej Polsce, trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego!
4. Strażacy alarmują również do rolników, aby zaprzestali wypalania traw na polach i łąkach. To niechlubna praktyka, jest również niedozwolona. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu. Zakaz wypalania traw jest również jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Ich przestrzeganie jest konieczne między innymi w ramach systemu dopłat bezpośrednich i stanowi jedną z tzw. zasad wzajemnej zgodności – katalogu wymogów i ograniczeń, jakim podlegają rolnicy korzystający z tych dopłat.

Leon

Fot. OSP Warta

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipy,,Wisienki sobie jem...''

Koń w pełnym galopie ucieka przed stadem wygłodniałych wilków! Co chwilę obraca się za siebie i widzi że wilki są coraz bliżej.
W pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że nie zdoła im uciec i że jedynym ratunkiem będzie ucieczka na drzewo.
W ostatniej chwili udaje mu się tam wdrapać. Zdyszany siedzi na gałęzi, a tu - ku jego zdziwieniu - obok siedzi krowa.
Zaskoczony pyta:
-Co ty tutaj robisz?
-Wisienki sobie jem!
-Jak to? Przecież to jest grusza?
- A w słoiczku sobie przyniosłam...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u