Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności ZDUŃSKA WOLA TEATREM STAŁA! 15. OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL WTOOPA ZA NAMI

ZDUŃSKA WOLA TEATREM STAŁA! 15. OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL WTOOPA ZA NAMI

58724806_2352757791620450_5135597059885236224_nPrzez trzy dni w Zduńskiej Woli występowały teatry amatorskie na 15. Ogólnopolskiej WTOOPIE. Młodzi aktorzy nie tylko zaprezentowali swoje umiejętności, ale także mieli niepowtarzalną okazję, by jeszcze je doskonalić podczas warsztatów. Między innymi pod hasłem EKSPRESJA A INTYMNOŚĆ SCENICZNA. Warsztaty prowadziła AGNIESZKA KOŁODYŃSKA - IGLESIAS.

 

Założeniem tych zajęć było poznanie najczulszych punktów dotyczących aktorów i wykorzystanie ich do zbudowania spektaklu i wyrażenia siebie. Po odprężającym początku, mieli do wykonania różne ćwiczenia. Jednym z nich było przeprowadzenie wywiadu z osobą z grupy, którą najmniej znali, a zadaniem było poznanie jej najwrażliwszych punktów. Drugim etapem tego ćwiczenia było wykonanie krótkiego, improwizowanego monodramu, wykorzystując wcześniej uzyskane informacje.
Doświadczenie to pozwoliło poczuć teatr w sobie, odkryć własną wrażliwość oraz nauczyć się lepiej słuchać innych. Odbyły się też warsztaty z EMISJI GŁOSU z MICHAŁEM STACHOWSKIM. Od pierwszej edycji są one nieodłącznym elementem każdej WTOOPY, który od piętnastu edycji uczy ,,Wtoopowiczów'' poprawnej wymowy. Prowadzący udowodnił, że większość z uczestników nie opanowała nawet samogłosek. Obalił także mit szerokiego otwierania ust jeśli chcemy być dobrze słyszalni. Opowiedział o aparacie mowy, dał kilka rad. Uczestnicy z pewnością nie zapomną tych warsztatów, ponieważ każdy dostał "Wtoopowe ćwiczonka językowe" jako pracę domową.
Zaś O RELACJACH WIDZ-AKTOR mówiła MONIKA WEIS. Czy są bardziej aktorami czy widzami? O co chodzi z tzw. czwartą ścianą ? Czy widz jest jedynie obserwatorem ? Na te ważne pytania szukali uczestnicy WTOOPY odpowiedzi na zajęciach z Moniką - Wtoopową weteranką. Co więcej, instruktorka przygotowała różne ćwiczenia, podczas których uczestnicy mieli za zadanie wykonać scenki zakładające włączenia w nie widza. Były też warsztaty wokalne z Marzeną Lamch-Łoniewską i taneczne z Anetą Barton ze zduńskowolskiego Studia Tańca ARABESQUE.
Z kolei JOANNA WOJCIESZEK, wolontariuszka związana z WTOOPĄ od pierwszej edycji, poprowadziła w Zduńskiej Woli swoje debiutanckie warsztaty. Na co dzień oddająca się pracy w branży IT, swoje zainteresowania skłania jednak ku sztuce, co udowodniło uczestnikom zajęć, że nie można kwalifikować ludzi wyłącznie na tzw. umysły ścisłe lub humanistyczne. Poświęciła dużo czasu na zapoznanie grupy oraz prowadziła mniej lub bardziej znane zabawy integracyjne. Innym zadaniem uczestników było narysowanie swojego "herbu" z wizerunkiem tego, co daną osobę definiuje. Pozostali próbowali zinterpretować każdy rysunek. Wnioski były dla wszystkich zaskakujące, ponieważ okazało się, że w wielu przypadkach opinia innych całkowicie różniła się od pierwotnego założenia. To podsumowanie pokazało nam, jak różnie odbieramy sami siebie a jak inni nas.
Na koniec przedstawiła i objaśniła działanie kwadratu komunikacyjnego, dzięki któremu możemy lepiej porozumiewać się z innymi. Jakby warsztatowych tematów było mało, to te z interpretacji tekstu poprowadził Piotr Dehr, który jest instruktorem w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie prowadzi autorską Pracownię Słowa i Poezji Śpiewanej. Jest również pracownikiem Ośrodka Kultury w Rogoźnie.
Ale poza warsztatami warto przytoczyć tegoroczne, w porównaniu z latami poprzednimi IMPONUJĄCE STATYSTYKI WTOOPOWE. Czyli, jak podsumowali organizatorzy, odbyło się, miało miejsce, wzięli udział:
- 3.240 minut warsztatów
- 2.188 kilometrów przejechały zespoły, żeby dotrzeć na WTOOPĘ
- 460 minut spektakli
- 258 kilometrów przebyła Baza, żeby dotrzeć na WTOOPĘ
- 146 osób zaangażowanych
- 110 uczestników warsztatów
- 91 różnych imion
- 22,27 lat wynosi średnia wieku uczestników
- 12 spektakli na WTOOPIE
- 11 grup teatralnych
- 10 ośrodków
- 10 placówek związanych z 15. WTOOPĄ
- 9 prowadzących warsztaty (albo i więcej)
- 8 Jakubów na WTOOPIE
- 6 różnych warsztatów
- uczestnicy z 6 województw
- 4 Justyny, Klaudie i Oliwie
- 1 WTOOP-owy tatuaż
- 1 gość specjalny
- 1 cel przyświecał wszystkim WTOOPOWICZOM: Miłość do teatru!

Tyle statystki organizatorów, ale najważniejsze dla młodych aktorów były ich występy. Poniżej skróty, dla tych, którzy na darmową WTOOPĘ pod patronatem siewie.tv i innych lokalnych mediów do Ratusza w Zduńskiej Woli nie dotarli:
1. ADHD - "Życiorys" - Teatr z Katowic zaprezentował bardzo dynamiczną sztukę, która opierała się na tekstach Antona Czechowa. Młodzi aktorzy opowiedzieli o rytmie życia, przemijaniu pokoleń i nieprzewidywalności losu. Nikt z nas nie jest w stanie w pełni kontrolować samych siebie, co tworzy chaos w naszej egzystencji. Spektakl charakteryzował się ciągłością akcji. Młodzi aktorzy wybrali ambitny temat sztuki, lecz nie przeszkodziło im to w przekazaniu przesłania spektaklu. Zostali nagrodzeni przez publiczność owacją na stojąco.
2. ŁO/MEN - "DIETA". Utrzymany w tajemniczym nastroju spektakl "Dieta" wprowadził w widzach coś w rodzaju zakłopotania. Postać szalonego, despotycznego doktora, eksperymentującego na pacjentach to najjaśniejszy element układanki. Irytujące powtarzanie frazy "proszę pana" po chwili potrafiło sprawić fizyczny ból. Niemal tak mocny jak ból u pacjentów pod koniec sztuki. Sam wątek dawkowania informacji poprowadzony został nieco po macoszemu, choć tkwi w nim ogromny potencjał. Pranie mózgu i ingerencja w interakcje międzyludzkie to tematy, które dają spore pole do popisu. Bohaterowie, oprócz wcześniej wspomnianego lekarza, nie wyróżniały się niczym szczególnym. Zwięzła forma niestety pozostawiła niedosyt.
3. NOVI - "IGRASZKI Z DIABŁEM". Jak opowiedzieć o przyziemnych sprawach w nietypowy sposób? Wrocławski teatr podjął się tego zadania. Świetnie dobrani aktorzy, tworzący charakterystyczne postaci, stworzyli wciągającą, lecz nieco przydługą historię. Uwagę i serce widowni skradł Pobożny Pustelnik, kuszony perspektywą pięknych kobiet. Jego improwizacje i spontaniczne nawiązania były wyważone, trafne i zabawne. Zaskoczeniem okazał się Marcin Kabat, żołnierz-pustelnik, który z narcystycznego wędrowca, stał się najpozytywniejszą postacią. Historia przedstawiona przez wrocławiaków pokazuje, że nawet najpobożniejszy człowiek może być zły i na odwrót. Fenomenalnie dobrani aktorzy sprawili, że każda z postaci w sztuce wyróżniała się czymś szczególnym. Lucyfer o wężowych twarzach i ruchach, rozleniwiony Belzebub czy zbój na granicy szaleństwa. Duże znaczenie w odbiorze całości miały starannie wykonane dekoracje oraz świetne kostiumy. Całości dopełniła zgrabnie dobrana muzyka oraz światła, które trafnie oddawały nastroje. Choć spektakl mógłby być krótszy, podzielono go w odpowiednich momentach, a zakończenie nie pozostawiło niedosytu.
4. "SHADOWS OF FIRE" Z TURKU. Piątek 26 kwietnia na WTOOPIE zakończył się w iście widowiskowy sposób. Po raz kolejny w Zduńskiej Woli gościliśmy tancerzy ognia z Turku. Dopełnili oni swoim występem intensywny Wtoopowy dzień. Choreografia, muzyka oraz umiejętności występujących połączyły się w pełną wrażeń całość.
5. PRZEBUDZENI - "SZATNIA". Wielkie uznanie kierujemy w stronę teatru Przebudzeni, który przedstawił autorski spektakl. Idealnie balansował między humorem i wzruszeniem, tworząc swego rodzaju manifest o sensie istnienia. Tytułowa szatnia była ostatnim przystankiem ich ziemskiej egzystencji, w której każdy z nas się pojawi. Na drugą stronę każdy przechodzi "nagi" - pozbawiony rzeczy, z którymi niegdyś się utożsamiał. Refleksję na temat sztuki każdy odbierze indywidualnie, lecz nie ma wątpliwości, że było to niesamowite przeżycie, co potwierdza długa owacja po zakończeniu.
6. REBELIA - "ELEMENTARZ". Spektakl łączył w sobie kilka historii, które przedstawiają elementarne - podstawowe zachowania ludzi. Mimo młodego wieku występujących aktorów, spektakl poruszał poważne tematy, zakrawające nieco nawet o politykę. Poradzili oni sobie bardzo dobrze, ponieważ sztuka w odbiorze była lekka, a dzięki zastosowaniu humoru sytuacyjnego wszyscy rewelacyjnie się bawili. Sympatię widzów zdobyła ich naturalność oraz ciekawe rozwiązania sceniczne.
7. RAMPA - "WIZYTA". Spektakl oparty na dramacie Friedricha Durrenmatta pt: ”Wizyta starszej pani”. Jak decyzje z przeszłości wpływają na przyszłość ? Czy można uciec od konsekwencji ? A także pytania na temat złożoności ludzkiej psychiki. Odpowiedź na nie możemy znaleźć w humorystycznej opowieści grupy z Zabrza. Aktorzy tworzyli ciekawe rozwiązania dotyczące scenografii, mając do dyspozycji głównie polowe łóżko i walizki, które ogrywali na różne sposoby. Dodając do tego żywe rzeźby tworzone przez nich samych powstał lekki, zabawny spektakl, w którym jest również miejsce na refleksję.
8. GRUPA TEATRALNA ŁO/MEN - „KENOPSIA”. A gdyby nagle zatrzymał się świat? Akcja rozgrywa się na przystanku autobusowym, grupa nastolatków czeka na spóźniający się autobus. Typowy współczesny świat licealistów – zapatrzeni w komputery, telefony, nie potrafiący oderwać się od wirtualnego świata, w ich napiętym harmonogramie lekcji, korepetycji, treningów, zakupów pojawia się zdarzenie losowe, które zmusza ich do wyjścia do świata rzeczywistego. Bohaterowie zaczynają ze sobą rozmawiać, dyskutują na tematy typowe dla nastolatków - snują plany na przyszłość, popadając w schematy myślenia o karierze i sukcesie. Przypadek sprawił że swoje marzenia mogą skonfrontować z innymi, czy ich plan na życie był na pewno jedyny i słuszny?
9. TEATR FUNDAMENTUM - " FILM ODCINKOWY Z LUDŹMI W TLE". Pierwszy piątkowy 26 bm. spektakl i jednocześnie ostatni w reżyserii Zbyszka Rudeckiego. Ukazuje wojenne realia w niespotykanej formie. Więzieni jeńcy są nieustannie maltretowani przez swojego kapitana poprzez filmy ukazujące normalne życie poza celą, co doprowadza do narastających konfliktów wśród więźniów. Pod koniec spektaklu następuje zwrot akcji i wyjaśnienie fabuły. Finalnie całe zajście okazuje się być planem serialu, co zmienia dotychczasowe postrzeganie tej sztuki przez widza.
10. Teatr 4H - "Rozmowa z H." Spektakl zrealizowany na podstawie scenariusza Michała Stachowskiego w wykonaniu dwóch aktorów z Lublina. Tytułowy H. prowadził rozmowę ze swoim bliskim, próbując odpowiedzieć na pytania dotyczące własnej śmierci... Forma spektaklu sprawiła jednak, że każdy mogł odnaleźć w nim różne koncepcje i odniesienia do życia. Widzowie opuścili salę ze smutkiem na twarzy oraz zadumą w sercu..
11. TEATR FUNDAMENTUM „WIERNA WATAHA”. Chapeau bas za wybór scenariusza duetu PiK. Wierna wataha ukazuje podobieństwo świata doczesnego oraz wczesnosłowiańskiego w aspektach zamkniętego kręgu i dozy ortodoksji. Jakie skutki mają nie nasze wybory? Jak bardzo świat się zmienił, a może w jakiejś części nie zmienił się wcale? Warto się zatrzymać w codziennym biegu i zadać sobie pytanie „Nasze odruchy są nadal zwierzęce?”. Sceneria pozwala widzowi na przeniesienie się do tamtych czasów. Na pewno wszystkim w pamięci zapadł śpiew Ewy Agaś-Lange. Aktorzy porwani emocjami zapomnieli jednak o kontroli emisji głosu i dykcji, ale teraz będą bogatsi o tę wiedzę. Reżyseria – Zbyszek Rudecki.
12. FACE TO FACE - "PASOŻYTY". Trzecia edycja WTOOPY w Zduńskiej Woli oraz trzy spektakle w reżyserii Zbyszka Rudeckiego.Oto pierwszy z nich, oparty na scenariuszu Mariusa von Mayenburga. Każdy z nas zakłada maski, próbując dopasować się do sytuacji, do wyznaczonej roli lub...aby ukryć swojego wewnętrznego pasożyta. Co w przypadku, gdy zniknie maska ukazując wszystko co w nas siedzi ? Czym właściwie ów pasożyt jest ? a może kim ? Z pewnością żyje w każdym z nas, ale to my decydujemy, czy będzie w stanie kontrolować nasze życie. Emocjonalna sinusoida zaprezentowana przez aktorów z pewnością zapada w pamięć. Aktorzy dobrze dobrali rekwizyty, ciekawie je ogrywając, a toksyczne relacje wypełniły scenę aż po brzegi po to, by uświadomić nam, co się za nimi kryje.
W Zduńskiej Woli na 15. Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych WTOOPA'2019 zaprezentowały się grupy teatralne z: Teatru „Agrafka” z Chełmna, Teatru „Światło i cień” z Olsztyna, Grupy Teatralnej „Novi” z Wrocławia, Teatru „Rampa” z Zabrza, Teatru „ADHD” z Katowic, Grupy Teatralnej „Ło/men” z Lubawy, Teatru „Przebudzeni” z Ostródy, Teatru „Rebelia” z Łasku oraz Tancerze Ognia „Shadows of Fire” z Turku. Wystąpiły również teatry „Fundamentum” i „Face To Face” ze Zduńskiej Woli. Dodajmy, że dziesięć grup na WTOOPIE pojawiło się po raz pierwszy.

Leon

Fot. WTOOPA, PCKRS, Leon/FB

Podobne w temacie WTOOPY:
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/9703-xv-wtoopa-czyli-spotkania-teatrow-z-caej-polski-pod-patronatem-siewietv;
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/9719-ju-za-tydzie-xv-ogolnopolskie-spotkania-teatralne-wtoopa-zduska-wola-2019

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u