Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wandal - "Patriota" z Sieradza wymalował napisy na schronie w Strońsku

Wandal - "Patriota" z Sieradza wymalował napisy na schronie w Strońsku

WANDALPo raz kolejny doszło do dewastacji historycznego, wpisanego do rejestru zabytków schronu obronnego z czasów II wojny światowej w Strońsku, w gminie Zapolice. O sprawie poinformowali 4 maja na Facebook'u członkowie Stowarzyszenia Historycznego Strzelcy Kaniowscy. O wandalizmie zawiadomili też policję.

 

"Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 2 maja 2019 roku doszło do ponownej dewastacji schronu nr.4 na pozycji Strońsko-Beleń. Tym razem jednak wandal został przyłapany na gorącym uczynku, a świadkowie wykonali mu zdjęcia. Powiadomiono policję, ale sprawca uciekł przed przyjazdem funkcjonariuszy. Dodatkowo “artysta” wykazał się wyjątkowym uporem, bo po odjeździe policji wrócił aby dokończyć swoje “dzieło”. Dzięki pomocy przyjaciół naszego stowarzyszenia udało nam się ustalić dane mężczyzny. To mieszkaniec sieradzkiego osiedla przy ulicy Broniewskiego. Zdecydowanie potępiamy takie akty wandalizmu. Obiekty historyczne tej klasy powinny być chronione i zachowane dla przyszłych pokoleń. Z tego powodu podajemy tą wiadomość do publicznej informacji. Ten sam schron padł ofiarą dewastacji w kwietniu zeszłego roku. Napisy te z trudem usunięto, lecz sprawca uderzył ponownie. Bazgroły z kwietnia 2018 i maja 2019 są uderzająco podobne. O dewastacji informowaliśmy 22 kwietnia 2018 roku: https://www.facebook.com/…/a.45742397095…/1865878040109152/…
O sprawie powiadomiono policję, a w najbliższym czasie poinformujemy kolejne służby i instytucje. Zachęcamy do nagłośnienia sprawy i zwrócenia tym samym uwagi na los tego typu obiektów niszczonych przez wandali. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę Bitwy nad Wartą, w której brały udział schrony bojowe obsadzane przez polskich żołnierzy. Nie pozwólmy, aby nieliczne zachowane obiekty padały ofiarą pospolitych chuliganów nie szanujących ofiary żołnierzy Wojska Polskiego oraz regionalnej historii i tradycji.
Apel do sprawcy: jeśli to czytasz lub ta informacja dotrze do Ciebie w jakiś inny sposób masz jeszcze szansę na rehabilitację. Wystarczy, że usuniesz to “dzieło” i przeprosisz za swój czyn. Energię włożoną w malowanie bazgrołów na schronach możesz następnym razem włożyć na przykład w uporządkowanie terenu wokół i pozbieranie śmieci. Liczymy na Twój zdrowy rozsądek." Jak dodają Strzelcy Kaniowscy "As" domalował jeszcze na bunkrze "kotwicę"...''.
Zniszczenie zabytku od 1 stycznia 2018 roku nie jest już traktowane tak pobłażliwie jak dotychczas. Grożą za to kary administracyjne sięgające nawet pół miliona złotych (więcej na: --> https://www.prawo.pl/biznes/za-niszczenie-zabytkow-trzeba-slono-placic,154632.html). Co grozi wandalowi z Sieradza?
1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 polegające na zniszczeniu zabytku sąd orzeka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków nawiązkę w wysokości do wartości zniszczonego zabytku.
4. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 polegające na uszkodzeniu zabytku sąd orzeka obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego, a jeśli obowiązek taki nie byłby wykonalny – nawiązkę na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości do wartości uszkodzenia zabytku.
5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2 sąd może orzec na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków nawiązkę w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyA może by tak wyjechać w Bieszczady...?

Egzamin wstępny na studia - kierunek nauki polityczne. Doktor rozmawia z kandydatką:
- Co Pani wiadomo na temat programu ekonomicznego dla Polski, realizowanego przez rząd premiera Morawieckiego?
Dziewczyna milczy.
- No to może Pani wie coś o założeniach polityki społecznej rządu?
Dziewczyna nadal milczy.
- A wie Pani chociaż kto jest Jarosław Kaczyński ?
Dziewczyna milczy i milczy.
Doktor myśli; może jest niemową? Jednak po chwili pyta:
- A skąd Pani pochodzi?
- Z Bieszczad, Panie doktorze.
Doktor zamyślił się głęboko, podszedł do okna, wyjrzał na ulicę, chwilę się zastanowił i powiedział samo do siebie:
- Kurcze..., może by tak wszystko rzucić i wyjechać w te Bieszczady?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u