Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Stulatkowie w Łódzkiem - są i będzie ich więcej

Stulatkowie w Łódzkiem - są i będzie ich więcej

zusSpołeczeństwo się starzeje. Zmniejsza się dzietność i wydłuża się życie. Efektem jest wzrost populacji w wieku poprodukcyjnym i malejący udział ludzi w wieku produkcyjnym.

 

W prognozach przygotowanych przez Ministerstwo Finansów dla potrzeb długoterminowych założeń makroekonomicznych widzimy, że przez cały prognozowany okres liczba osób w wieku 100 lat i więcej rośnie. W 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił z tytułu wieku 1,9 tys. świadczeń honorowych. Ze wspomnianej prognozy wynika zaś, że już w 2040 r. osób w wieku 100 plus, będzie już ponad 20 tys. W 2060 r. – blisko 69 tys. a w 2080 – już 124 tys.

Wśród obecnych stulatków przeważają kobiety, stanowią 85 proc. populacji stulatków w naszym kraju. Najwięcej osób w tym wieku zamieszkuje w województwie mazowieckim – 300, a najmniej w województwie opolskim – 30. Najstarsza osoba pobierająca świadczenie dla 100 latka mieszkała w województwie śląskim. Była to kobieta, która w grudniu 2018 r. miała ukończone 112 lat. Najstarszy mężczyzna mieszkał w woj. dolnośląskim i w XII 2018 r. miał ukończone 111 lat. Najwięcej świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat wypłacały Oddziały ZUS w Gdańsku (108) i w Warszawie (106), a najmniej Oddziały ZUS w Legnicy (15) i Pile (16).
A jak to jest w województwie łódzkim? Najstarszą zusowską emerytką jest kobieta, która ma 106 lat mieszkająca na terenie działania Inspektoratu w Pabianicach. Najstarszy mężczyzna pobierający takie świadczenie to mieszkaniec Łodzi w wieku 103 lat i trzech miesięcy! Ogólnie w naszym województwie, mamy 133 osoby pobierające świadczenia honorowe z ZUS, w tym 14 mężczyzn. Najwięcej stulatków przypada na I Oddział ZUS w Łodzi – 63, II Oddział - 41 i Oddział w Tomaszowie Mazowieckim – 29. W samym mieście, w Łodzi, mamy 59 stulatków pobierających świadczenie honorowe z ZUS, w tym 9 mężczyzn.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik ZUS w woj. łódzkim

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyPrzygoda księdza z nastolatką

Przez miasto jedzie zatłoczony tramwaj.
Nagle motorniczy gwałtownie hamuje. Atrakcyjna nastolatka traci równowagę i z impetem wpada na księdza, który siedzi obok niej.
Tak niefortunnie, że siada mu na kolanach.
Po chwili zdumiona spogląda na kapłana i z podziwem i mówi:
- Ho, ho, ho, proszę księdza...!
- To nie jest żadne ho ho ho, tylko klucz od zakrystii..

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u