Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Pieprzyć pietruszkę, o czereśniach w diecie sercowców zapomnieć! Ceny ich zakupu powalają!

Pieprzyć pietruszkę, o czereśniach w diecie sercowców zapomnieć! Ceny ich zakupu powalają!

czeresnieŚwiat zwariował! Co za drogi maj 2019! Rosną ceny prądu! Opłaty za wodę i ścieki też! O cenach benzyny, oleju i gazu już nie wspominając! Jak przychodziła wiosna, a zwłaszcza czas Pierwszej Komunii zawsze wszystko było droższe! Ale, żeby aż tak! Buraki stare, ubiegłoroczne teraz kosztują nawet 3 zł za kg (rok temu ok 1,5 zł).

 

Marchew ubiegłoroczna cena za kilogram od 5 do 7 zł (rok temu ok. 2-3 zł/kg). Seler kilogram obecnie od 6 do 9 zł (rok temu góra 5 zł a kg i klienci byli w szoku!). Sałata masłowa od 2,5 do 5 zł ( wiosną 2018 roku połowa tej ceny). Kapusta pekińska to koszt od 2,9 do 5 zł za kg ( w 2018 roku o. 1,5- 2,5 zł za kg)! Niespełna tydzień temu analitycy rynku rolnego wskazywali, że także ceny korzenia pietruszki mogą "lekko" pójść w górę! Nie tylko na giełdach warzywnych, ale także w detalu, czyli także w sklepach i na bazarach. Wtedy ich cena oscylowała między 10 a 15 zł za kilogram w hurcie. Wysokie ceny pietruszki spowodowane ponoć były zmniejszeniem podaży i wysokimi kosztami przechowywania warzyw w nowoczesnych chłodniach. Ale, żeby w ciągu 6-7 dni wzrosła ich cena w detalu o 10 - 13 zł za kilo? Bo teraz w Zduńskiej Woli za kg tego korzenia trzeba już zapłacić nawet 24 zł! To niemal tyle, ile kosztuje kilo polędwicy wieprzowej! A kto wyobraża sobie swojski rosół bez pietruszki? Fakt, po ugotowaniu trzeba go wyjąć, żeby wywar się nie skwasił. Ale w zupie, w każdym wywarze warzywnym musi być! Aby się nie zmarnował, zawsze można wykorzystać do sałatki warzywnej. Ale jaka to cenna będzie sałatka? Bezcenna z pytaniem jeść czy nie jeść|? Czy mi się to opłaca?
Ponoć lekkiego spadku cen tego warzywa można oczekiwać od czerwca wraz z pojawieniem się tegorocznych, pierwszych zbiorów. Ale wiosna 2019 była sucha, więc skoro teraz pęczek starej włoszczyzny przekracza już 5, a nawet 6 zł, to ile będzie kosztował ten z młodą pietruszką? Młoda botwina już kosztuje 5-6 zł. Pęczek koperku nawet 2,5 (3 wiechcie). Strach się bać! Polacy przestaną gotować zupy na świeżych warzywach! I jeść chyba chińskie zaparzane wrzątkiem z torebek! Pietruszka, to nie jedyna zmora tej wiosny. Na straganach pojawiły się już pierwsze czereśnie. Niby miód na serce dla tych, co mają kłopoty z sercem, nerkami oraz stawami.
Te pierwsze owoce są z polskich sadów zabezpieczonych siatkami przed szpakami i otulinami przed chłodem. I tu dopiero cena powala! Na kolana! Za jeden kilogram tych owoców sadownicy - pośrednicy żądają nawet 70 zł za kg. Mało kto wie, że obrabiając za szybko czereśnie "w gębie" pozbawiamy się wielu ważnych dla naszego organizmu naturalnych wspomagaczy! W czereśniach znajdują się witaminy z grupy B, a przed wszystkim witamina B5, wspomagająca leczenie artretyzmu. Dzięki obecności bioflawonoidów czereśnia, zwłaszcza czerwona, jest zaliczana do przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki. Ale kto kupi ich kilo za niemal 70 zł. skoro może kupić suplementy za 40 zł? Czy to zmowa producentów czereśni z farmaceutami? Trudno wyrokować... Ale pewnie świeże czereśnie byłyby zdrowsze niż piguły...
Zaprzyjaźnieni z siewie.tv internauci podają, że to ceny z księżyca. Nawet Ci, którzy od lat mieszkają poza Polską. W Wielkiej Brytanii. Holandii, czy nawet drogiej Szwecji. Tam ceny obu produktów w ubiegłym tygodniu były w jednej trzeciej obecnej ceny polskiej. Czyli ok. 7-8 zł za kg pietruszki i około 25 zł za kg czereśni z Hiszpanii! Tyle,że tam zarobki są dużo większe niż w Polsce... Jeden z internautów wręcz dodał: "Vegetta wychodzi taniej! Pieprzyć pietruszkę". Inny nie krył sarkazmu; " Trza siać pietruchę, żeby mieć kapuchę!". "Czereśnie?! Na co to komu, jak połowę wyplujesz? Czyli 35 zeta? Chyba szkoda zachodu."

Leon

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyPolityczny i sentymentalny

Dawno, dawno temu kancelaria Sejmu zorganizowała wycieczkę autokarową dla liderów partii, które stały wysoko w rankingach popularności. Do podstawionego pod gmach Sejmu autokaru dwupokładowego jako pierwsi wsiedli posłowie płci obojga z Samoobrony i zajęli miejsca na piętrze. Na dolnym pokładzie zasiedli posłowie Platformy Obywatelskiej.
Kiedy autokar ruszył, jak to bywa na wycieczkach, wyciągnięto butelki z bajkowymi napojami wszelkiej maści. Po kilkudziesięciu minutach zapanował pełny luz.
Ale działo się tak tylko na dolnym pokładzie. U góry grobowa cisza. Po przejechaniu kilku kilometrów któryś z platformersów postanowił zajrzeć na piętro, aby "zasięgnąć języka". Wchodzi patrzy, a wszyscy siedzą równo jak w samolocie z głowami opartymi o zagłówki.
- Co się dzieje?! - pyta siedzącej najbliżej Renatki B.
- Co? Wy macie kierowcę, a my nie... - wyszeptała drżącym głosem posłanka.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u