Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńska Wola świętuje 187 lat! Hołd dla założyciela. Sztandar dla strzelców z Sokoła!

Zduńska Wola świętuje 187 lat! Hołd dla założyciela. Sztandar dla strzelców z Sokoła!

STRZELCY-SOKOW tym roku przypada 187. rocznica nadania praw miejskich Zduńskiej Woli. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w środę, 10 bm. o godz. 10 na cmentarzu przy ul. Łaskiej, gdzie zostanie oddany hołd założycielowi miasta - Stefanowi Prawdzic Złotnickiemu.

 

To właśnie w marcu 1825 roku wystąpił Złotnicki do Komisji Województwa Kaliskiego z prośbą o nadanie Zduńskiej Woli praw miejskich. Na mocy uchwały Rady Administracyjnej 25 października tegoż roku spełniły się oczekiwania mieszkańców. Wydany z tej okazji akt erekcyjny określił wzajemne stosunki między Złotnickim i mieszkańcami oraz ustalił przemysłowy charakter miasta.
Uzyskanie praw miejskich przyśpieszyło uprzemysłowienie Zduńskiej Woli. Tylko w 1828 roku zamieszkało tu ponad 170 nowych osadników. Wielu z nich np. Karol Hille, Apfel, czy Kuntze, dysponowało kapitałem i mogło myśleć o budowie "fabryki", ale większość przybyszów zmuszona była do korzystania z pożyczek dziedzica i pracy u bogatych właścicieli warsztatów tkackich. Równolegle z rozwojem przemysłu zwiększała się liczba ludności miasta. W latach 1821 - 1830 ludność Zduńskiej Woli wzrosła prawie dziesięciokrotnie i wynosiła 3629 osób. Miasto w tym czasie nadal przypominało wieś lub osadę. Kilka ulic i rynek nie posiadało bruku, ulice tonęły w ciemnościach. Dopiero w 1830 roku powstały pierwsze cztery studnie. Drugą częścią uroczystości będzie otwarcie wystawy poświęconej działalności poligraficznej Maksymiliana Marii Kolbe, patrona miasta. Ekspozycję będzie można zobaczyć w Muzeum Domu Urodzenia św Maksymiliana.
Z kolei na godz. 17 zaplanowano nadanie sztandaru Klubowi Strzelectwa Sportowego ,,Sokół''. Ta uroczystość odbędzie się w siedzibie klubu przy ul. Szadkowskiej 16. Klub od kilkudziesięciu już lat na dobre wpisał się w historię miejskiego sportu. Jego zawodnicy, zarówno ci najmłodsi, jak i seniorzy, zajmują czołowe miejsca w zawodach o randze okręgowej i ogólnopolskiej.

Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZajączek niekoniecznie wielkanocny i...

Zajączek wchodzi do baru naburmuszony i mówi:
- Kto pomalował mój rower na zielono?
Po chwili wstaje niedźwiedź i mówi:
-Ja, bo co?
-Nic, nic, chciałem tylko zapytać, czy ta farba długo schnie?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u