Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 6 DO 12 CZERWCA

CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 6 DO 12 CZERWCA

uniejowearthPo zimnym i burzowym maju mamy ciepły, czasem upalny czerwiec. W najbliższych dniach z temperaturą w naszym regionie sięgającą nawet 30 stopni Celsjusza. W Sieradzkiem zaplanowano wiele imprez plenerowych. W Uniejowie zagoszczą najpopularniejsze gwiazdy polskiej piosenki na II Festiwalu dla Ziemi. Transmisję dla tych, którzy tam nie dotrą, na żywo przeprowadzi w niedzielny wieczór Telewizja POLSAT. Kończą się Dni Sieradza, a rozpoczynają się Dni Zduńskiej Woli. W Strumianach odbędzie się Festiwal Mleka i Miodu. W Wieruszowie 20-lecie świętować będzie tamtejszy powiat. Swoje siódme urodziny świętuje też Uzdrowisko w Uniejowie. Z tej okazji szereg niespodzianek.
Co poza tym będzie się działo w regionie? Gdzie warto zajrzeć? W czym warto uczestniczyć ? O tym poniżej. Szczegóły także na plakatach organizatorów. A już za tydzień Dni Wielunia oraz V Krajowe Święto Truskawki w Buczku. W Wieluniu wystąpią m.in. Patrycja Markowska oraz zespół Tulia, a w Buczku Boys, Dawid Kwiatkowski, Roksana Węgiel czy Red Lips.

 

OSJAKÓW

8-9 czerwca. Dni Gminy Osjaków. Gwiazdą będzie Cleo. Szczegóły na plakacie.

OŻARÓW

9 czerwca, godz. 17, sala kominkowa dworu w Ożarowie. koncert kameralny dedykowany pamięci Bohdana Pilarskiego. Bilety w cenie 25 zł.

STRUMIANY

8 czerwca. VI Edycja Festiwalu Mleka i Miodu promującego regionalne produkty (głównie mleko i miód) oraz koncerty najlepszych zespołów Disco-Polo. Wystąpią zespoły: OVO NA LUDOWO, TRUBADURZY, MARCUS P, EXAITED i EXTAZY! Od godz. 18 do 2 w nocy 9 czerwca.

UNIEJÓW

8-9 czerwca. II EARTH FESTIVAL I KONCERT GWIAZDY DLA ZIEMI. Szczegóły na: --> http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/9924-gwiazdy-zapiewaj-dla-ziemi-podczas-ii-earth-festival-w-uniejowie

8 czerwca, polskie eliminacje do Mistrzostw Świata w Noszeniu żon. Więcej na: --> http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/9865-krajowe-eliminacje-do-mistrzostw-wiata-w-noszeniu-on-ponownie-w-uniejowie

10 czerwca. Siódme urodziny Uzdrowiska Uniejów. W tym roku Urodziny Uzdrowiska zbiegają się ze świętem Zesłania Ducha Świętego. W drugi dzień uroczystości (poniedziałek) tradycyjnie obchodzony jest odpust ku czci św. Bogumiła. Tego dnia zaplanowano również świętowanie siódmego jubileuszu Uzdrowiska Uniejów. Zaraz po mszy odpustowej, która zostanie odprawiona o godzinie 11.30, na placu kolegiackim zostanie pokrojony tort. Poza tym, przez cały dzień mieszkańcy Uniejowa będą mogli również skorzystać z dwugodzinnych bezpłatnych wejść do kompleksu basenowo – termalnego.

SZADEK

7, 14, 21, 28 czerwca. W godz. 17- 19. Gminne Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Szadku zapraszają na warsztaty SUTASZ. Szczegóły na plakacie.

11, 18, 25 czerwca. W godz. 17- 19. Gminne Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Szadku zapraszają na HAFT WSTĄŻECZKOWY. Szczegóły na plakacie.

ZDUŃSKA WOLA

6-12 czerwca. Repertuar kina Ratusz --> http://www.kinoratusz.com/repertuar.php 10 - 16 czerwca, DNI ZDUŃSKIEJ WOLI' 2019. Więcej na: --> http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/9902-dni-zduskiej-woli-2019-na-kolorowo-od-10-do-16-czerwca

SIERADZ

6-12 czerwca. Repertuar Kino Teatr--> http://www.scksieradz.pl/aktualnosci

6 czerwca. Godz. 17. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi” , Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Higiena kojarzy się współcześnie żyjącym z czymś pozytywnym, czystym i estetycznym. Natomiast jeszcze przed stu laty, kiedy nie było środków czystości, kosmetyków, łazienek oraz światła, o higienie i jej zasadach nikt na wsi nie słyszał. Brudno było w domach i na podwórkach, zapach dookoła odrażający i wszędobylskie robactwo roznoszące choroby. Wystawa o zwyczajach higienicznych przedstawia zagadnienia związane z czystością na wsi w dwóch okresach. Pierwsza część przedstawia przybliżony stan chałup z końca XIX w., kiedy w izbach panował półmrok, z otwartych palenisk rozchodził się szary dym, pościele były niedoprane i panował ogólny nieład. Następnie prezentowane jest dwudziestolecie międzywojenne, w którym znikają już piece z otwartymi paleniskami, w chatach robi się znacznie czyściej, choć nie wszędzie w jednakowym stopniu. Ubogie jest nadal oświetlenie i jeszcze nie wystarczający dostęp do środków czystości. Znane już były wprawdzie lampy naftowe, ale zapalano je rzadko w ramach oszczędności wydatków na naftę. W tym okresie gospodynie zdecydowanie lepiej dbały już o czystość bielizny. Pojawiły się pierwsze fabryczne przedmioty do pielęgnacji ciała (pędzle do golenia, szare mydło itp.). Wyraźna poprawa wkracza na wieś dopiero w l. 50. i następnych XX w. Było to wynikiem powszechniejszego dostępu do oświaty i prasy oraz informacji zdobywanych na kursach prowadzonych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Niezależnie od czasu i możliwości finansowych w każdym gospodarstwie były jednak różne sprzęty i urządzenia przeznaczone do utrzymania higieny, które można obejrzeć na wystawie. Są to kijanki do prania, balie drewniane klepkowe oraz cynkowe, wyżymaczki, różne typy żelazek: jednopłytowe, na węgiel, na duszę, do prasowania koronek), stojaki metalowe lub wiklinowe pod miski emaliowane, maglownice, wyżymaczki, ręczne pralki, lokówki, prostownice do włosów i wiele interesujących, dziś już nieużywanych przedmiotów. Wśród nich są np. drewniane spinki do suszenia bielizny, miotła z gałązek żarnowca, pędzel z kłosów zboża do bielenia ścian wapnem, mosiek (do oświetlania izb), sławojka itp. Wystawa „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi” została przygotowana ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

7 czerwca o godzinie 13 w foyer Teatru Miejskiego w Sieradzu zostanie otwarta wystawa "Tło na pierwszym planie. Allan Starski scenografie, Wiesława Starska kostiumy". Na wystawie zostaną zaprezentowane projekty scenografii Allana Starskiego, laureata Oscara za scenografie do filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera". W Teatrze Miejskim będzie można zobaczyć etapy powstawania prac scenografa od rysunku po kadry z takich filmów jak "Olivier Twist" Romana Polańskiego czy "Hannibal" Petera Webbera. Scenografiom towarzyszą projekty kostiumów wykonanych przez Wiesławę Starską, którą jest nie tylko współautorką wielu scenografii, ale też uznaną kostiumograf. Stworzyła stroje do filmów Andrzej Wajdy "Człowiek z żelaza", "Korczak" czy "Panny z Wilka" oraz wielu spektakli teatralnych. W swojej karierze odpowiadała także za kostiumy do filmu "Jakub Kłamca" z Robinem Williamsem w roli głównej.

6 czerwca Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu zaprasza na popis uczniów klasy gitary Małgorzaty Łacwik oraz Romualda Erenca i Adama Czyżaka. Uczniowie zaprezentują się przed publicznością o godzinie 16.30 w Sali Koncertowej PSM.

7 czerwca PSM zaprasza również na popis uczniów klasy skrzypiec Małgorzaty Twardowskiej - Fronczak. Koncert rozpocznie się o godzinie 15.30 w Sali koncertowej.

8 czerwca. Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza na VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW POCZTÓWEK Z POLSKIMI STATKAMI I OKRĘTAMI, w godzinach 10:00-14:00.

8-9 czerwca, DNI SIERADZA' 2019 pozostałe obchody:
- 8.06 (sobota), 19:30 KONCERT GWIAZD: - Występy podopiecznych SCK - TULIA - DŻEM. Amfiteatr w parku Staromiejskim
- 09.06 (niedziela), 20:00, SIERADZKI WIECZÓR KABARETOWY: WEŹRZESZ POD WYRWIGROSZEM. Amfiteatr w parku Staromiejskim.

10 czerwca w PSM odbędzie się prelekcja i spotkanie z lutnikiem Bogumiłą Olmą. Spotkania, które rozpocznie się o godz. 15, nie powinny przegapić osoby zainteresowane tajnikami pracowni lutniczej. Tego samego dnia, ale o godz. 18 PSM zaprasza na audycję muzyczną przygotowaną przez studentów klasy trąbki prof. Igora Cecocho, dr hab. Sławomira Cichora oraz ad. dr Konrada Bonińskiego z Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

12 czerwca, koncert gitarowy w wykonaniu Janusza Grochmalskiego, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na godz. 18.

WIELUŃ

6-12 czerwca. Repertuar kina Syrena --> http://wdkwielun.pl/wydarzenia/2019/03/repertuar-syreny/

6 czerwca, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, godz. 13. Wykład "Wybory 4 czerwca 1989 roku".

6 czerwca, godz. 17. W murach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu wybrzmią wiersze z nowego tomiku poezji księdza Bogdana Blajera. Będzie można również obejrzeć dzieła malarskie poety. Nowy tomik zatytułowany „Chodzić po niebie” jest zbiorem refleksji nad życiem, codziennością, nad radościami i smutkami. Towarzyszą mu również fotografie nie tylko krajobrazów, ale również portrety dzieci.

7-9 czerwca Tenisiści ziemni w weekend otwierają lato. Trzydniowy turniej zaplanowano tradycyjnie na korcie Towarzystwa Wieluniak przy basenie krytym w Wieluniu. Zapisy w piątek od 16.00. Wpisowe wynosi 5 zł. Pierwszy mecz ok. 16.30. Pojedynek finałowy Turnieju „Otwarcie Lata” zaplanowano w niedzielę.

8 czerwca. Od godz. 10. Wieluńskie Planty. Gry i zabawy, warsztaty i treningi, porady dietetyczne czy pomiar składu masy ciała – to wszystko czeka na uczestników imprezy pod nazwą „Aktywne i Zdrowe Pikniki Sportowe”. Co ważne, udział jest bezpłatny, ale trzeba się zarejestrować. Można to zrobić na rajsportactive.pl lub na miejscu w biurze zawodów (o ile zostaną wolne pakiety). Zmagania będą wstępem do wieczornego biegu, czyli Wieluńskiej Piony

WIERUSZÓW

6-12 czerwca. Repertuar kina Słońce --> http://kinoslonce.pl/repertuar-miesieczny/

8 czerwca. Od godz. 13, Wieruszowski Rynek. Święto Powiatu Wieruszowskiego. Szczegóły na plakacie.

ŁASK

6-12 czerwca. Repertuar KinaIno --> https://kinoino.pl/#repertuar

9 czerwca. Kolegiata Łaska, godz. 19. Spektakl grupy teatralnej z Pabianic pt. "Dotyk nieba".

12 czerwca. Godz. 19. Łaski Dom Kultury zaprasza na koncert pn. "Szymon Szyszka Trio - Porcja Jazzu". Darmowe wejściówki do odbioru w placówce.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyPolityczny i sentymentalny

Dawno, dawno temu kancelaria Sejmu zorganizowała wycieczkę autokarową dla liderów partii, które stały wysoko w rankingach popularności. Do podstawionego pod gmach Sejmu autokaru dwupokładowego jako pierwsi wsiedli posłowie płci obojga z Samoobrony i zajęli miejsca na piętrze. Na dolnym pokładzie zasiedli posłowie Platformy Obywatelskiej.
Kiedy autokar ruszył, jak to bywa na wycieczkach, wyciągnięto butelki z bajkowymi napojami wszelkiej maści. Po kilkudziesięciu minutach zapanował pełny luz.
Ale działo się tak tylko na dolnym pokładzie. U góry grobowa cisza. Po przejechaniu kilku kilometrów któryś z platformersów postanowił zajrzeć na piętro, aby "zasięgnąć języka". Wchodzi patrzy, a wszyscy siedzą równo jak w samolocie z głowami opartymi o zagłówki.
- Co się dzieje?! - pyta siedzącej najbliżej Renatki B.
- Co? Wy macie kierowcę, a my nie... - wyszeptała drżącym głosem posłanka.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u