Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Maturzyści z I LO w Wieluniu laureatami Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

Maturzyści z I LO w Wieluniu laureatami Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

05062019aplikacjaJak informuje Radio Ziemi Wieluńskiej, Kacper Kiedos, Marcel Kijanka i Paweł Klecha, tegoroczni maturzyści I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, zdobyli I miejsce w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości 2019 w kategorii usprawnień softwareowo - technicznych. Otrzymali oni Tytuł Młodego Innowatora w roku szkolnym 2018/2019 oraz indeksy na kierunki informatyczne renomowanych, polskich uczelni technicznych.

 

Młodzi naukowcy zawdzięczają ten sukces nie tylko sobie, ale także opiekunce ich pracy prof. Zenony Stojeckiej. Uczniowie stworzyli aplikację „LORM”, która jest pierwszym, bezpłatnym narzędziem do nauki języka dotykowego, opierającym się na tzw. alfabecie Lorma. Aplikacja ułatwia porozumiewanie się osób pełnosprawnych z osobami głuchoniewidomymi.
- Pomysł zrodził się, kiedy przypadkiem trafiliśmy na artykuł o rękawicy, która do tego służy. Problem był taki, że ta rękawica jest bardzo droga, do tego świadomość czegoś takiego jak alfabet Lorma wśród społeczeństwa jest dość nikła, dlatego chcieliśmy to upowszechnić i stworzyć coś, co umożliwi każdemu i w każdej chwili skorzystanie z tego alfabetu w razie potrzeby. I stwierdziliśmy, że najlepszym pomysłem będzie stworzenie aplikacji na telefon mobilny, która będzie darmowa. Telefon ma każdy przy sobie, więc wystarczy aplikację pobrać i w potrzebie uruchomić.
- Musieliśmy się wiele napracować nad tym, ale myślę, że było warto. Stwierdziliśmy, że musimy współpracować, więc stworzyliśmy repozytorium na pewnym serwisie, które to umożliwiało. Po prostu wszyscy dawali coś od siebie, potem połączyliśmy to w jedność i aplikacja powstała. - Główną trudnością było tak naprawdę pogodzenie pracy nad aplikacją i obowiązkami szkolnymi, ponieważ czasu nie było zbyt wiele na działanie w tym kierunku. Gdyby nie współpraca nas trzech i rozdzielenie pracy, to nie dali byśmy w stanie tego zrobić - mówili w RZW Kacper Kiedos, Marcel Kijanka i Paweł Klecha.
- Kiedy chłopcy przyszli do mnie na początku września do mnie z propozycją, że chcą coś takiego zrobić, to ja po raz pierwszy usłyszałam słowo „alfabet Lorma” i zupełnie nie miałam pojęcia o co chodzi. Również sama dopiero doczytałam w czym jest rzecz. Lorm, to pseudonim człowieka, który był w młodości bardzo uzdolniony muzycznie. W szesnastym roku życia stracił słuch, a gdy miał 40 lat stracił również wzrok. Wtedy już miał dwie córki i z udziałem jednej z nich stworzył alfabet, który umożliwia porozumiewanie się. On się tak porozumiewał, czyli z jednej strony jego ogromne nieszczęście, a z drugiej strony dał coś, co pomaga wszystkim osobom dotkniętym tak dużym problemem - mówi opiekunka trójki programistów Zenona Stojecka. Podczas regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Łodzi młodzi innowatorzy uzyskali akredytację na finał Gdynia E(x)plory Week, który odbędzie się 23-25 października oraz nagrodę specjalną Urzędu Miasta Łodzi za innowację społeczną. Aplikacja jest napisana w językach: polskim, niemieckim i angielskim. Umożliwia komunikację nie tylko z osobami głuchoniewidomymi, ale także z osobami niesłyszącymi kiedy jest ciemno, kiedy nie można zastosować języka migowego. Aplikacja jest do pobrania w Sklepie Google Play.

(opr. KJB)

źródło: Radio ZW

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u