Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Felietony Po referendum konstytucyjnym w Uzbekistanie Wybory Prezydenta 9 lipca

Po referendum konstytucyjnym w Uzbekistanie Wybory Prezydenta 9 lipca

Foto8 maja b.r. Prezydent Republiki Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew spotkał się z szefami izb Olij Madżlis, partiami politycznymi, władzami sądowniczymi i wykonawczymi oraz obywatelami. Oceniono wyniki referendum przeprowadzonego 30 kwietnia br. w sprawie Konstytucji Republiki Uzbekistanu w nowym wydaniu.

 

Szawkat Mirzijojew ogłosił przedterminowe wybory prezydenckie zgodnie z art. 128 zaktualizowanej konstytucji. Odbędą się one 7 lipca, trzy lata przed upływem pełnej kadencji. Prezydent wyjaśnił potrzebę podjęcia tej decyzji i przyczynę rezygnację z własnej inicjatywy z pozostałych trzech i pół roku kadencji prezydenckiej: po pierwsze, reformowane są wszystkie ogniwa władzy, poważnie zmieniają się stosunki i równowaga między nimi; po drugie, zaktualizowana Konstytucja stawia przed Prezydentem, parlamentem, rządem, ministrami, chokimami pilne, nowe zadania polityczne i społeczno-gospodarcze; po trzecie, ludzie czekają na niezwykle ważne i pilne przemiany i reformy we wszystkich dziedzinach; po czwarte, obecnie, gdy na świecie i w regionie Azji Środkowej zachodzą złożone procesy, narasta napięcie, poszukiwanie i realizacja prawidłowej i efektywnej ścieżki rozwoju staje się kwestią najpilniejszą.
Dla skutecznej realizacji tak zakrojonych na szeroką skalę zadań wskazane jest, aby w odnowionym systemie władzy państwowej nasi ludzie dali mandat liderowi, któremu ufają – zauważył w swoim wystąpieniu Prezydent Mirzijojew Jednocześnie podczas spotkania podkreślono, że przeprowadzenie przedterminowych wyborów prezydenckich będzie służyło zapewnieniu funkcjonowania władzy państwowej zgodnie z wymogami zaktualizowanej Konstytucji, pełnej realizacji zasady demokracji.
W swoim przemówieniu Prezydent zauważył, że ​​w zaktualizowanej Konstytucji kraju uwzględniono interesy wszystkich grup społecznych, aktywny udział obywateli w jej rozwoju, a także jej przyjęcie w drodze referendum wskazują, że nasza prawdziwymi autorami zaktualizowanej Konstytucji są ludzie. W warunkach, w których świat każdego dnia staje w obliczu nowych prób, zagrożeń i wyzwań, Uzbekistan mocno zapisał w Konstytucji swój status suwerennego państwa. Dzięki zmianom w Konstytucji Uzbekistan ogłosił się państwem socjalnym. Zobowiązania społeczne Państwa zwiększają się 3-krotnie. Priorytetem będą młodzi ludzie, uzyskany zostanie na nowy poziom, rozwój oświaty i wychowania, nauki, kultury i sportu. Płace, emerytury, zasiłki i stypendia będą regularnie podwyższane. Zakres usług społecznych dla kombatantów, samotnych osób starszych, osób niepełnosprawnych, obywateli wymagających szczególnej uwagi i opieki będzie dalej rozszerzany.
W zaktualizowanej Konstytucji Uzbekistan jest określany jako państwo prawa, liczba norm dotyczących gwarancji praw człowieka została zwiększona trzykrotnie. Ustalono, że bez orzeczenia sądu osoba nie może zostać zatrzymana na dłużej niż 48 godzin, zapisano, że ograniczenie wolności jest możliwe tylko na podstawie orzeczenia sądu. Po raz pierwszy osobno ustalono, że oskarżony ma prawo nie zeznawać przeciwko sobie, to znaczy ma prawo zachować milczenie. Zasada "w imię honoru i godności człowieka" stała się głównym kryterium w konstytucji, ustawach, działalności urzędów państwowych, ustalono, że honor i godność człowieka są nienaruszalne i nic nie może być podstawą do ich upokorzenia. Oznacza to przede wszystkim zapewnienie praworządności we wszystkich sferach. W celu wprowadzenia zwartego i sprawnego systemu zarządzania, odciążającego ludzi i przedsiębiorstwa, rozpoczęto zakrojoną na szeroką skalę reformę administracyjną, zoptymalizowano działania rządu i ministerstw oraz zmieniono metody ich pracy. Znowelizowana Konstytucja przewiduje również szereg istotnych zmian w działalności Sejmu. W celu zapewnienia skutecznego działania systemu kontroli i równowagi w systemie władzy państwowej zrewidowano kompetencje Izb Oliy Majlis, zwiększono liczbę wyłącznych kompetencji Izby Ustawodawczej z obecnych 5 do 12, a Senat od 14 do 18.
Nowa wersja Konstytucji zapewniła również status Uzbekistanu jako państwa świeckiego, aby zapewnić międzyetniczny i międzywyznaniowy pokój i harmonię. Uzbekistan jest państwem świeckim i takim pozostanie w przyszłości. Zgodnie z wymogami nowej wersji Konstytucji, kontynuowana będzie polityka zapewniania harmonii i szacunku między przedstawicielami różnych narodów i wyznań w kraju, nie będzie można nigdy dopuścić do żadnych przejawów radykalizmu w społeczeństwie.
Podczas spotkania określono zadania, które mają wprowadzić w życie zaktualizowaną Konstytucję, zapewnić jej realizację. Odnotowano, że podpisano w tej kwestii odpowiedni dekret Prezydenta Republiki Uzbekistanu.

Armand Kazinov

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u