Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Młode Siewie PIÓRNIK - Uśmiechnij się!

PIÓRNIK - Uśmiechnij się!

PIORNIK1Śmiech jest jednym z odruchów bezwarunkowych, który towarzyszy każdemu człowiekowi od chwili jego narodzin. Jednak z biegiem lat ludzie śmieją się coraz mniej. Według statystyk dorosły człowiek śmieje się tylko 15 razy dziennie, podczas gdy dzieci robią to samo nawet 400 razy w ciągu dnia.

 

Nie od dziś wiadomo, że umiejętność śmiania się wzmacnia poczucie własnej wartości, odporność na choroby i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Gdy na naszej twarzy pojawia się uśmiech: umysł zaczyna szybciej pracować, wzrasta nasza motywacja i chęć działania. Nic więc dziwnego, że jedno z chińskich przysłów „minuta śmiechu przedłuża życie o godzinę” znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych. Według ekspertów śmiech może przedłużyć nasze życie nawet o osiem lat! Czy wobec tego nie warto się śmiać?

Każdy z nas lubi opowiadać dowcipy, a jeszcze bardziej lubi się z nich śmiać. Są różne rodzaje dowcipów i różni ludzie, co powoduje, że nie każdego śmieszy to samo. Często żartując, zastanawiamy się czy dla odbiorcy nasz dowcip był tak samo śmieszny jak dla nas. Po czym to poznać? Okazuje się, że naszym uśmiechem sterują dwie grupy mięśni – jarzmowe większe oraz okrężne oka. Te pierwsze odsłaniają zęby i podnoszą kąciki ust. Natomiast mięśnie okrężne oka odpowiadają za zamykanie powiek. Sprawiają również, że w kącikach oczu pojawiają się zmarszczki. Ruch mięśni jarzmowych większych możemy kontrolować na przykład sztucznie się uśmiechając. Natomiast mięśnie okrężne oka działają niezależnie od naszej woli i pojawiają się tylko wtedy, kiedy śmiejemy się naprawdę szczerze. Dlatego kiedy chcemy sprawdzić, czy ktoś śmieje się „naprawdę” należy przyjrzeć się okolicom oczu. Uśmiech nie dość, że jest zaraźliwy, to jest również hormonem szczęścia. Podczas śmiania się wydzielają się endorfiny, które możemy nazwać naturalną heroiną lub morfiną, gdyż skład chemiczny tych trzech substancji jest bardzo do siebie podobny. Niektórzy uważają nawet, że śmiech uśmierza ból, co jest jak najbardziej prawdą. Jak widzimy śmiech to samo zdrowie. Dlaczego więc tak rzadko się uśmiechamy.

Spacerując ulicami Sieradza można spotkać niewiele osób, które potrafią na uśmiech odpowiedzieć uśmiechem. Postanowiłam nawet w tym celu przeprowadzić mały eksperyment. Przez kilka dni idąc do szkoły i z niej wracając, uśmiechałam się do każdej napotkanej przeze mnie osoby. Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że większość tak badanych, najczęściej ludzie dorośli, przeszli obok mnie obojętnie, nie zwróciwszy uwagi na skierowany do nich uśmiech. Wyjątek stanowili ludzie starsi, którzy również się do mnie uśmiechali, no i dzieci.

Wnioski mówią same za siebie – powinniśmy się częściej uśmiechać. Uśmiech pomaga zdobywać wymarzone cele i rozwiązywać wiele problemów. Ludzie uśmiechnięci są zazwyczaj optymistycznie nastawieni do życia, łatwo nawiązują nowe znajomości, przez co są bardzo lubiani, dlatego warto pamiętać aby dzień zacząć uśmiechem.

Anna Banaś

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u