Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Galeria Piórem Sławomira Łuczyńskiego Łuczyński na każdy tydzień!

Łuczyński na każdy tydzień!

luczynskiWracamy do prezentowania rysunków Sławomira Łuczyńskiego. Przypominamy też sylwetkę tego znakomitego twórcy. Sławomir Łuczyński z Pabianic, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich rysowników - karykaturzystów, został niedawno wiceprezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykaturzystów, które w 1987 r. założył Eryk Lipiński.

Barwne miał życie Sławomir Łuczyński! Zwłaszcza zawodowe. W latach 1972-1976 był pracownikiem Pabianickich Zakładów Przemysłu Bawełnianego ,,Pamotex'', w latach 1976-1980 pracował w WSS ,,Społem'' w Pabianicach, w latach 1980-1983 – w Rejonowym Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalno - Mieszkaniowej w Pabianicach.
Rysownik – karykaturzysta od wczesnej młodości. W latach 1982-1983 był współpracownikiem podziemnego wydawnictwa ,,Pro Patria'' w Pabianicach. Autor rysunków i linorytów wykonywanych na matrycach białkowych; drukarz pism podziemnych, m.in. „CDN”, „Metod”, „Trybuny”, ulotek i plakatów. W 1982 r. współorganizator (z Henrykiem Marczakiem), uczestnik akcji ulotkowych w tramwajach na trasie Pabianice-Łódź i w pociągach Sieradz-Łowicz oraz akcji niszczenia plakatów WRON. 31 X 1982 r. współorganizator akcji umieszczenia na cmentarzu w Pabianicach flagi „S” i tabliczki upamiętniającej ofiary stanu wojennego. W maju i w czerwcu 1983 r. - organizator dostarczenia Zbigniewowi Liberze, uwięzionemu w ZK w Hrubieszowie, aparatu fotograficznego. W latach 1983-1984 pracownik Przedsiębiorstwa Zagranicznego w Polsce KAM GIL, a w latach 1984-1988 – prywatny przedsiębiorca. Od 1988 r. - grafik w tygodniku „Nad Wartą” w Sieradzu, od 1991 r. - w tygodniku „Nowe Życie Pabianic”. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury od 1998 r., zaś w latach 1999-2005 - członek Zarządu tego Stowarzyszenia. Laureat ponad 120 nagród za rysunek satyryczny w konkursach krajowych i międzynarodowych; m.in. wyróżniony przez SPAK ,,Małym Erykiem'' (1998, 2000), ,,Dużym Erykiem'' (2002), uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001), odznaczony medalem ,,O Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981 – 4 VI 1989'' (2001).

(opr. Lek.)

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyPolityczny i sentymentalny

Dawno, dawno temu kancelaria Sejmu zorganizowała wycieczkę autokarową dla liderów partii, które stały wysoko w rankingach popularności. Do podstawionego pod gmach Sejmu autokaru dwupokładowego jako pierwsi wsiedli posłowie płci obojga z Samoobrony i zajęli miejsca na piętrze. Na dolnym pokładzie zasiedli posłowie Platformy Obywatelskiej.
Kiedy autokar ruszył, jak to bywa na wycieczkach, wyciągnięto butelki z bajkowymi napojami wszelkiej maści. Po kilkudziesięciu minutach zapanował pełny luz.
Ale działo się tak tylko na dolnym pokładzie. U góry grobowa cisza. Po przejechaniu kilku kilometrów któryś z platformersów postanowił zajrzeć na piętro, aby "zasięgnąć języka". Wchodzi patrzy, a wszyscy siedzą równo jak w samolocie z głowami opartymi o zagłówki.
- Co się dzieje?! - pyta siedzącej najbliżej Renatki B.
- Co? Wy macie kierowcę, a my nie... - wyszeptała drżącym głosem posłanka.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u