Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Wideo Filmy i reportaże Historyk i podróżnik w zasięgu ręki

Historyk i podróżnik w zasięgu ręki

spotkanie3Czytelnicy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu mają swój udział w propozycjach, jakie dla nich organizuje ta książnica. Także w tym roku. Czujna na sygnały odbiorców wyszła im naprzeciw. Potwierdzają to m.in. najbliższe styczniowe propozycje.

 

PBP w Sieradzu zaprasza na dwa wyjątkowo ciekawe spotkania. Bohaterem pierwszego będzie historyk i regionalista - prof. dr hab. Tadeusz Olejnik z Wielunia. Opowie m.in. o swojej najnowszej książce "Powstanie styczniowe na ziemi wieluńskiej", wydanej przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Warto podkreślić, że jeden z pierwszych egzemplarzy tej publikacji trafił do rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. Podczas uroczystych krajowych obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, jakie odbyły się 16 stycznia w Pałacu Prezydenckim.
- Mam nadzieję, że ta książka przybliży dzieje Powstania Styczniowego na ziemi wieluńskiej. Może dopowie gdzieś zasłyszane historie, dotąd nie kojarzone z losami powstańców ? powiedział wówczas o pozycji Olejnika burmistrz Wielunia Janusz Antczak, dziękując tym, którzy przyczynili się do wydania publikacji. - Za marzenia o wolnej Polsce powstańcy zapłacili najwyższa cenę. Jedni ginęli bezpośrednio w walce, inni represjonowani i wywiezieni w głąb carskiej Rosji już nigdy nie powrócili do swoich domów. Spotkanie odbędzie się w przyszły piątek (25 stycznia) o godz. 18. Drugie spotkanie zatytułowane jest "Jakuck: na tropach Wacława Sieroszewskiego i byka zimy". O zimie w Jakucku opowie przewodnik syberyjski Michał Książek. Prelekcja odbędzie się 31 stycznia, również o godz. 18. Przyznajemy, że warto uczestniczyć w tych spotkaniach.
Spotkania z profesorem Olejnikiem, który 25 styczna, czyli na 4 dni przed spotkaniem w Sieradzu obchodzić będzie 78. urodziny i przewodnikiem syberyjskim Michałem Książkiem odbędą się w czytelni biblioteki przy ul. Żwirki i Wigury 4 w Sieradzu.

Stanisław Tadeusz Olejnik (ur. 25 stycznia 1935 w Okalewie koło Wielunia) ? historyk, regionalista. Przez wiele lat kierował Muzeum Regionalnym w Wieluniu. W latach 1966-1972 był redaktorem wieluńskiego oddziału "Głosu Robotniczego". Od 1997 profesor Akademii Świętokrzyskiej (na emeryturze od 2005). Od 2003 roku członek Rady Towarzystw Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Jego główne zainteresowania badawcze dotyczą historii regionalnej (Wieluń i okolice), historii straży pożarnych oraz historii Polski okresu zaborów i II wojny światowej. Michał Książek jest reporterem i przewodnikiem syberyjskim. Po Syberii podróżuje od 12 lat, od 2000 roku. Ponad dwadzieścia razy jechał Koleją Transsyberyjską, piętnaście razy przepłynął Bajkał. Absolwent UW i SGGW, stażował też na Uniwersytecie Państwowym w Jakucku i przez rok na UJ. Przez trzy lata mieszkał w Jakucku, gdzie studiował kulturę Narodów Północy i badał archiwum Wacława Sieroszewskiego, pisarza i uczonego z okolic Tłuszcza zesłanego do Jakucji. Dzięki zdobytej wiedzy i żmudnym poszukiwaniom terenowym odnalazł i badał miejsca, w których Sieroszewski przebywał na zesłaniu w centralnej Jakucji, na Kołymie i w Górach Wierchojańskich. Kolejne trzy lata spędził podróżując pomiędzy Kołymą, Amurem a jeziorem Bajkał i wschodnim wybrzeżem Rosji. Motywem tych podróży były kultury rdzennych narodów Syberii, miejsca zsyłki Polaków, jak i zainteresowania ornitologiczne i botaniczne. Relacje z tych peregrynacji można znaleźć w Polityce, Newsweeku, Rzeczpospolitej i w Twórczości. Latem bieżącego roku nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się jego książka pt: JAKUCK. Jest to dziennik-reportaż oparty na osobistych doświadczeniach autora, ale też na zesłańczych losach Wacława Sieroszewskiego.

ED

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZajączek niekoniecznie wielkanocny i...

Zajączek wchodzi do baru naburmuszony i mówi:
- Kto pomalował mój rower na zielono?
Po chwili wstaje niedźwiedź i mówi:
-Ja, bo co?
-Nic, nic, chciałem tylko zapytać, czy ta farba długo schnie?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u