Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Grosz do grosza, a zbierze się kokosza...

Grosz do grosza, a zbierze się kokosza...

groszeTak mówi stare przysłowie. Być może jeszcze nie wszyscy najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zduńskiej Woli je znają, ale zapewne mają wielkie serca. Także dla swoich rówieśników. Przyłączyli się chętnie do 13. już ogólnopolskiej akcji "Góra grosza". I choć zebrana kwota złośliwym wydać się może niezbyt duża, to zebrana została zgodnie z zasadami akcji z monet zwanych potocznie "żółtkami", czyli takimi, które zazwyczaj lekceważymy w domowym budżecie: o nominałach 1 gr, 2 gr, 5 gr.

W sumie "siódemka" wsparła akcję kwotą 203 zł i 14 groszy, a w tym, co warto podkreślić, było: 5.039 jednogroszówek, 2.455 - dwugroszówek, 1.507 - pięciogroszówek, 53 - dziesięciogroszówki, 60 - dwudziestogroszówek, 20 - pięćdziesięciogroszówek a nawet - choć jedna - ale jakże przy pozostałych nominałach cenna złotówka. Do poprzedniej 12. akcji Góra Grosza przyłączyło się 8. 924 szkół i przedszkoli z całej Polski. Średnio szkoła/przedszkole uzbierało 308 zł. Wówczas Góra Grosza wynosiła 2.628.129,88 zł. Pieniądze te Towarzystwo "Nasz Dom" - pomysłodawca akcji przeznacza na zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. W 2013 roku TND szczególnie chciałoby się skupić się na realizacji reformy domów dziecka (zgodnie z długo oczekiwaną Ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej) poprzez pomoc małym domom dla dzieci, w których realizowane są programy mające na celu powrót dziecka do domu, oparte na relacjach emocjonalnych i indywidualnej odpowiedzialności opiekunów za poszczególne dzieci i planach pomocy ich rodzinom. Bo co może być lepsze dla rozwoju dziecka, jak nie jego własna rodzina?
Towarzystwo "Nasz Dom" utworzyło już kilkanaście domów dla dzieci, jak również pomogło w utworzeniu kilkunastu kolejnych. W takich domach, w przeciwieństwie do wielu dużych instytucji, dzieci częściej znajdują uczucie, zrozumienie i efektywną pomoc dla siebie i własnych rodzin. Od dwunastu lat patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

ED

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama
Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak wrócą nasi piłkarze z Kataru?

Niewiarygodne! Nasi piłkarze polecieli na mistrzostwa świata chronieni przez samoloty F-16.
To już wielki sukces.
A jak wrócą? MiG-iem!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u