Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności BABKI ZE ZDUŃSKIEJ WOLI NA PLUS. MAŁGORZATA WOŹNIAK: - Ludzie, którzy mnie znają mogą powiedzieć: Małgosia to świetna organizatorka, kochająca pracę z dziećmi i młodzieżą.

BABKI ZE ZDUŃSKIEJ WOLI NA PLUS. MAŁGORZATA WOŹNIAK: - Ludzie, którzy mnie znają mogą powiedzieć: Małgosia to świetna organizatorka, kochająca pracę z dziećmi i młodzieżą.

wozniakowieazemJak ten czas leci... To już dziesiąta, niemal jubileuszowa, odsłona naszego cyklu "BABKI ZE ZDUŃSKIEJ WOLI NA PLUS". Tym razem bohaterką jest Małgorzata Wożniak, kierująca zduńskowolską filią Biblioteki Pedagogicznej w Zduńskiej Woli. Od 42 lat szczęśliwa żona utytułowanego w kraju i świecie plastyka, ceramika i karykaturzysty Zbigniewa Woźniaka. Zdobywcy wielu prestiżowych nagród.

 

Małgorzata Woźniak pochodzi z Warty, ale czuje się zduńskowolanką, choć 40 lat temu przeprowadzka do tego miasta nie była po jej myśli. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego o specjalności Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowo-Techniczna. Ze Zduńską Wolą związana jest dokładnie od 1981 roku, kiedy to jej małżonek Zbigniew, rodowity wartczanin, wówczas jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki został zatrudniony w Liceum Plastycznym w Zduńskiej Woli jako nauczyciel. Początkowo - jak twierdzi - była niezadowolona z przeprowadzki do tego miasta. - Czułam się tu na początku obco. Ale z biegiem lat, poznałam tutaj wielu ciekawych ludzi i nawiązałam wiele przyjaźni. Dziś utożsamiam się z tym miastem, czuję się w nim dobrze. Jak pisał Ryszard Kapuściński „... Nasze życie jest kolekcją chwil...” i te najważniejsze chwile kolekcjonowałam właśnie w Zduńskiej Woli. Tu wychowałam dwóch synów i mimo, że nie mieszkają teraz w tym mieście, często bywają w rodzinnym domu wraz z dwoma wnukami i dwiema wnuczkami. Pewnie mój mąż karykaturzysta, gdyby miał zobrazować nasze wspólne życie, to nie zdziwiłabym się gdyby zrobił rysunek obrazujący nasze znaki zodiaku, to znaczy Wagę i Ryby. Jak głosi horoskop, oba znaki są zwykle skłonne do kompromisu i mogą uszczęśliwiać się nawzajem. Kiedy się spotkają, będzie to sympatyczny i zrównoważony romans, który mimo czterech dekad wciąż trwa. To jest prawda. Co potwierdza nasze małżeństwo - zdradza pani Małgosia. - Bibliotekarką zostałam za namową koleżanki. Choć dwukrotnie zdawałam na medycynę. Ukończyłam bowiem w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu klasę o profilu biologiczo-chemicznym. Czy dziś żałuję swojej decyzji? Na pewno nie. Odnalazłam się w tym zawodzie. Lubię tę pracę i realizuję się w niej. Ludzie, którzy mnie znają mogą powiedzieć: "Małgosia to świetna organizatorka, kochająca pracę z dziećmi i młodzieżą."
Początkowo pracą zawodową związana byłam z Sieradzem, Łaskiem, a od 2005 roku ze Zduńską Wolą, z Biblioteką Pedagogiczną, gdzie od września 2012 roku pełni funkcję kierownika placówki. - Działania moje skierowałam głównie ku integracji środowiska bibliotekarskiego. Powołałam Zespół Samokształceniowy Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Zduńskowolskiego, który później przekształcił się w prężnie działającą sieć „Kreatywny Bibliotekarz”, w skład której wchodzi obecnie dwadzieścia jeden nauczycielek, bibliotekarek z powiatu zduńskowolskiego. Jestem autorką realizowanego od 2010 roku programu edukacyjnego "Miesiąc Dobroci dla Zwierząt", który adresowany jest dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej. Celem projektu jest uświadomienie dzieciom i dorosłym potrzeby ochrony życia zwierząt oraz kształtowanie właściwych postaw i odpowiedzialności za posiadane zwierzęta. Od dwunastu lat organizuję wśród młodzieży szkół średnich „Konkurs Jednego Wiersza”, mający na celu promocję pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji - wylicza.
Ale to nie wszystko. Pani Małgosia, bo lubi, kiedy tak się do niej zwracają inni, aktywnie włącza się w promocję działań biblioteki, organizuje spotkania autorskie, zajęcia czytelnicze. - Ostatnio realizowaliśmy zadanie z Budżetu Obywatelskiego "ŁÓDZKIE NA PLUS" na rok 2020 - "Myślę, więc czytam, piszę – rozwijanie pasji literackich, promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży", opiewające na dwadzieścia tysięcy złotych. Udało mi się wydać tomik poezji pod tytułem "Horyzonty słów" z wierszami dziesięciu edycji konkursu poetyckiego organizowanego przez bibliotekę. Jestem zaangażowana w swojej pracy, współdziałam z różnymi szkołami i instytucjami samorządowymi na terenie miasta. Jako kierownik biblioteki staram się zaspokajać potrzeby placówki oraz inspiruję swoje koleżanki do efektywnej pracy zespołowej służącej społeczeństwu oraz rozwojowi i promocji biblioteki - dodaje nasza bohaterka. Choć, nie kryje, że ostatni rok dla niej i dla Biblioteki Pedagogicznej w Zduńskiej Woli był bardzo trudny, bo placówka otarła się prawie o likwidację.
- Wierzę jednak, że biblioteka będzie nadal funkcjonować. Świadczy o tym tysiąc zebranych podpisów popierających pozostanie książnicy w mieście. Biblioteka ta jest potrzebna społeczeństwu, co widać w naszej pracy. Mimo pandemii nadal mamy duże grono czytelników korzystających z naszej placówki. Od września odchodzę na emeryturę, ale nadal chcę być aktywna. To leży w mojej naturze. Będę na pewno blisko koleżanek, zawsze chętna do wsparcia i pomocy. No może za wyjątkiem... kiedy zostanę wezwana do Warszawy lub Wrocławia przez ukochane wnuczki i wnuki.

KaMi S

Fot. arch. pryw. Małgorzata Wożniak, Zbigniew Woźniak/FB
O pozostałych Paniach z cyklu "BABKI ZE ZDUŃSKIEJ WOLI NA PLUS", który zadebiutował na siewie.tv 4 marca więcej na:
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13388-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-agnieszka-grzegorzewska-z-latami-robi-si-bardziej-asertywna-stawiam-na-rozwoj-na-networking
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13363-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-jolanta-juszczak-qkiedy-dzieje-si-nie-po-mojej-myli-dla-mnie-to-lekcja-e-dzieje-si-po-co-cho-w-danej-chwili-tego-nie-rozumiemyq
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13331-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-joanna-wojcik-kobieta-pracujca-adnej-pracy-si-nie-boi
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13214-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-lilla-latus-poetessa-ze-wiatowym-przesaniem
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13273-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-anna-haapup-qnigdy-nie-jest-za-pono-eby-zaczq
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13181-babki-ze-zduskiej-woli-gdzie-diabe-nie-moe-tam-zenobi-radwask-pole
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13298-babki-ze-zduskiej-woli-na-plus-katarzyna-godlewska-siuta-qstaram-si-y-kadym-dniem-nie-wybiega-w-przyszo-q
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13140-mowisz-monika-smtek-czytasz-kocham-karsznice
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/13091-qwierszeq-z-szuflady-sklepowej-debiut-literacki-bogusi-majkowskiej

 

wozniak2

aeab4f31-

wozniakowie4

wozniakowie

wozniak3

wozniakowie2

wozniaki11

wozniak5

wozniaki5

wozniak

 

wozniak4

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u