Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Ściółka w lasach sucha jak wiór. Leśnicy apelują o rozwagę podczas odwiedzin w lasach

Ściółka w lasach sucha jak wiór. Leśnicy apelują o rozwagę podczas odwiedzin w lasach

pozarylasyLeśnicy z województwa łódzkiego apelują, by na terenach leśnych nie używać w żadnym razie ognia! Nawet nie palić papierosów Niemal na całym obszarze Lasów Państwowych w Łódzkiem wilgotność ściółki spadła poniżej 10 i więcej procent. Między innymi w regionie sieradzkim: w Łasku - Kolumnie, w okolicach Wielunia, czy w Napoleonowie w powiecie poddębickim. A także w powiecie zduńskowolskim i sieradzkim. A to oznacza, że wystarczy jedna iskra, jeden rzucony w lesie niedogaszony papieros, aby doszło do groźnego pożaru. Apele kierowane są do mieszkańców Sieradzkiego, którzy podczas panujących upałów szukają oddechu na terenie kompleksów leśnych.

 

Nie są to prośby bezzasadne. Co najmniej do czwartku 24 bm. , do wieczora w regionie sieradzkim przewidywane są upały, parne, ciężkie dla dzieci i osób starszych dni, z temperaturą między godziną 13 a 16, dochodzącą nawet do 32-34 stopni Celsjusza, a w nocy IMiGW zapowiada tzw. tropikalne, upalne noce z temperaturą rzędu 20 - 22,5 stopnia Celsjusza (więcej na: -->https://pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-lodz,cId,19059 ). takie wskazania tylko potęgują wysuszenie lasów. Mówi się wręcz o tzw. suszy pogodowej.
Biorąc pod uwagę te prognozy leśnicy "dmuchają" na zimne. Może bowiem dojść przy indolencji korzystających z kompleksów leśnych, szukających tam oddechu i cienia do groźnych pożarów. A wtedy może spłonąć wiele hektarów lasów przy ściółce "suchej jak pieprz". O rozwagę "leśnych ludków" prosi też Nadleśnictwo w Poddębicach. Tam od kilku tygodni można wziąć udział w akcji "Zanocuj w lesie". Nadleśnictwo Poddębice wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1.400 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Są to tereny przeznaczone dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury. Nadleśnictwo nie wyznaczyło jednak na terenie obszarów biwakowania miejsc do palenia ognisk lub używania otwartego ognia, ale wciąż w obecnej sytuacji sytuacji kryzysowej liczy na rozsądek biwakowiczów ( więcej na: --> https://poddebice.lodz.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/bezpiecznie-w-lesie). aby nie doszło do tragedii i pożaru.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u